64 metų Skirmantas Čeikauskas priešpaskutinį vasaros sekmadienį užgeso Ukmergės ligoninėje. Tačiau našle likusios jo žmonos įsitikinimu, žmogų galima buvo išgelbėti, bet gydytojai nepadarė visko, ką galėjo.
Pasak sutuoktinės, atvežus į priėmimo skyrių, jam nesuteikta skubi pagalba.
Genė su vyru S. Čeikausku gyveno ir ūkininkavo šalia Ukmergės esančiame Graužiečių kaime. Sutuoktinis rimtomis ligomis nesiskundė. Pastaruosius metus laukė klubo sąnario operacijos.
Tačiau tą nelemtą sekmadienio vakarą, apie 20 val., staiga pasijuto labai blogai. Jam taip suskaudo širdies plote, kad iš skausmo vaitojo.
Moteris puolė skambinti „greitajai“, kaimynams. Deja, greitosios pagalbos automobilis į Graužiečius, pasak moters, važiavo 45 minutes. Girdint skausmo varstomo vyro šaukimą tos minutės virto širdgėlos kupinomis valandomis.
Genė pasakojo iš karto supratusi, jog vyrui blogai su širdimi. Ji bandė savo žmogui padėti – pati darė širdies masažą. Galiausiai po beveik valandos laiko atvykus medikams, šie išgabeno S. Čeikauską į Ukmergės ligoninės priėmimo skyrių.
Pasak sutuoktinės, ligoninėje vyras toliau šaukė nuo skausmo ir blaškėsi. „Iš karto pasakiau medikams, kad vyrui kažkas su širdim, kad jis nėra vartojęs svaigalų“, – pasakojo ukmergiškė. Nepaisant to, atėjęs gydytojas vis tiek įtarinėjo, kad ligonis – neblaivus.
„Gydytojas man pradėjo kalbėti, kaip kaimiečiai geria, kad gyvena iš pašalpų… Buvo labai skaudu klausytis tokių kalbų“, – nuoskaudas liejo našle likusi moteris. Pasak jos, vyrui skyriuje galiausiai buvo suleista dimedrolio. Tuomet jis nurimo. Artimiesiems pasiūlyta jį tokį aprimusį vežtis namo.
Nesutikus, pasakė, kad gali ligonį palikti jų skyriaus palatoje, o ryte 8 valandą atvažiuoti. Ligonio artimieji taip ir padarė.
Tačiau ryte atvykęs sūnus sužinojo, kad tėvas išvežtas į Reanimacijos skyrių. Dar po kelių valandų, vidurdienį, jis mirė.
Artimiesiems paaiškinta, kad mirties priežastis – stiprus širdies smūgis.
Našlė tiki, kad tas smūgis nebūtų mirtinas, jei ligoniui būtų suteikta tinkama pirmoji pagalba. „Aš, paprasta kaimo boba, dariau masažą, o atvežus į ligoninę iš jo tik tyčiojosi ir suleido dimedrolio“, – liejo ašaras ji.
Ukmergės ligoninės vyriausiasis gydytojas Rimvydas Civilka šios istorijos detaliai komentuoti negalėjo.
Paaiškino, kad jei giminės nori gauti objektyvų, išsamų atsakymą, turi su oficialiu skundu kreiptis į ligoninės administraciją.
„Tuomet mes galėsime atlikti auditą, išsikelti visus dokumentus ir viską išsiaiškinti konkrečiai – ar laiku, ar kokybiškai suteiktos paslaugos, ir duoti atsakymą giminėms“, – paaiškino R. Civilka.
****
Miokardo infarktas – nepraeinantis širdies raumens (miokardo) dalies pažeidimas, sukeltas deguonies trūkumo joje. Miokardo infarktas ištinka užsikimšus širdies vainikinei arterijai.
Labai dažna žmogaus gyvybė priklauso nuo šalia esančiųjų reakcijos ir pirmosios pagalbos. Iš visų mirusiųjų nuo miokardo infarkto daugelis jų mirė per pirmąsias 1–2 val. nuo simptomų atsiradimo.
Miokardo infarkto simptomai:
Užsitęsęs ilgiau nei 5 min. ar dažnai pasikartojantis spaudžiantis, plėšiantis, deginantis krūtinės skausmas, plintantis į kaklą, apatinį žandikaulį, vieną ar abi rankas, pečius.
Pasunkėjęs kvėpavimas – dažnesnis nei normalus (organizmas bando pristatyti daugiau deguonies širdies raumeniui).
Pulsas gali būti padažnėjęs arba suretėjęs, kartais nereguliarus.
Pablyškusi ar pamėlusi oda (ypač veido, lūpų).
Žmogų gali pilti šaltas prakaitas, pykinti, jis gali vemti.
Silpnumas, galvos svaigimas, alpulys, baimė.
Moterims miokardo infarktas dažniau gali pasireikšti mažiau būdingais simptomais: dusuliu, pykinimu, vėmimu, nugaros ar apatinio žandikaulio skausmu.
***
Miokardo infarktas gydomas tik ligoninėje, tačiau atpažinus simptomus būtina teikti pirmąją pagalbą.
Pirmiausiai iškvieskite greitąją medicinos pagalbą.
Paklausę, ar nėra alergiškas, neserga skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opalige, ar nevartoja krešėjimą mažinančių vaistų, ar jam gydytojas anksčiau nebuvo užraudęs vartoti ir įsitikinę, kad žmogus atsakė neigiamai, duokite jam 160-325 mg aspirino tabletę (tačiau ne jokių kitokių vaistų su aspirinu).
Kartais pacientai turi savo vaistų nuo krūtinės anginos (nitroglicerino tablečių, purškiklį), todėl galima juos pavartoti (ne daugiau kaip tris kartus kas 5 minutes).
Padėkite ligoniui atsisėsti, atlaisvinkite drabužius. Nuraminkite jį – tai padės lengviau kvėpuoti ir pagerins širdies aprūpinimą deguonimi.
Jei žmogus praranda sąmonę ir nustoja kvėpavęs, atlikite krūtinės ląstos paspaudimus ir dirbtinius įpūtimus, jei turite galimybę – panaudokite automatinį išorinį defibriliatorių.
***
Lietuvoje kasmet į ligoninę dėl miokardo infarkto atsiduria apie 7 tūkst. žmonių. Apie 1300 miršta nespėję atvykti iki medikų. Taigi kasdien įvyksta per 20 miokardo atvejų, 4-5 žmonės jų metu miršta.
***
Diabetas nuslopina simptomus, pagal kuriuos žmogus gali atpažinti infarktą, todėl sergantiems diabetu apie 40 proc. miokardo infarktų būna beskausmės formos. Rizikos grupei taip pat priklauso žmonės, kurie vartoja daug nuskausminamųjų. Žmogus tiesiog nespėja pajausti skausmo.
Šaltinis www.sveikaszmogus.lt
Autorė: Vilma NEMUNAITIENĖ