Bulvės lietuviams išlieka vienas pagrindinių produktų. Rudenį į rūsius keliauja maišai bulvių – tai bene vienintelė daržovė, kurios užsiperkama visai žiemai. Nors parduotuvėse ir turguje jų tikrai nepritrūks, pirkti didelį kiekį kur kas pigiau.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Ūkininkai rudenį sprendžia galvosūkį – kaip realizuoti bulvių derlių.
Bulves kasmet atsargai perkantieji sako, kad pats geriausias metas tai daryti – rugsėjo, spalio mėnesiai. Tuomet kaina būna žemiausia. Be to, pardavėjai linkę derėtis, jei perki ne kilogramais, bet maišais.
Prasidėjus bulviakasiui, neturintieji kur jų sandėliuoti per žiemą skuba kuo greičiau realizuoti derlių. Kai tokia skuba, kainos daug neiškelsi. Pirkėjo pusėje – ir perpildyta rinka.
Skelbimais apie parduodamas bulves mirga reklaminis savaitraštis „Ukmergė“. Tik pradėję bulviakasį, ūkininkai jau skuba gabenti maišus bulvių į Ukmergės turgavietę.
Pagal skelbimus parduodantys bulves jų augintojai šiemet už kilogramą bulvių prašo nuo 60 iki 80 centų už kilogramą. Perkant keletą maišų iš karto, nesunku nusiderėti iki 50 centų už kilogramą.
Turguje bulvių – nors vežimu vežk. Jei vasarą šviežios bulvės buvo svarstomos po kilogramą, dabar daug kur prekystaliai maišais apstatyti.
Kaina gerokai svyruoja. Ji priklauso nuo bulvių dydžio. 10 litų už 10 kilogramų maišą – tai pačių didžiausių, rinktinių bulvių kaina. Tokio paties svorio maišas mažesnių – po 5 litus.
Bulvės ir pačios gali „atkeliauti“ į namus. Prisikrovę jų į automobilio priekabą kai kurie augintojai vakarais leidžiasi ieškoti pirkėjų. Vaikščiodami po butus siūlo bulvių ir net patys į rūsius sugabena.
Parduoti sunkiau
Dauguma Ukmergės rajono ūkininkų jau įpusėjo šiųmetį bulviakasį. Žemdirbiai džiaugiasi, kad bulvių derlius geras, tačiau gausiai užderėjusios bulvės žada ir sudėtingesnę jų realizaciją.
„Tiesiog bulvių metai. Jų ne tik daug, bet ir didelės, „cepelininės“, – sako Taujėnų seniūnijoje ūkininkaujantis Saulius Galvonas.
Šiemet bulvėmis apsodino 30 arų, iš kurių planuoja prikasti apie 5 tonas. Anot jo, matyt priesmėlio dirva bulvėms šiemet labai tiko. Sėklai nėra išrankus – brangios neperka, o pasilieka iš pernykščio derliaus.
Mišrų ūkį turintis vyras sako, kad bulves augina „savo reikmėms“. Dalį pasilieka maistui, nemažai per žiemą gyvuliams sušeria. Tačiau, pasak ūkininko, atliekamų visuomet randasi, ypač jei gerai uždera.
Taujėnų seniūnijoje, Mažeikių kaime, ūkininkaujantis Eimontas Žeruolis su bulvių realizacijos sunkumais susidūrė dar pernai. Dėl to šiemet pavasarį jų mažiau ir sodino – vietą užleido kopūstams ir morkoms.
Ūkininkas sako, kad kol kas bulves parduoda po 60–70 centų už kilogramą. Prisimena, kad panaši kaina rugsėjį buvo ir pernai. Bulviakasiui įsibėgėjus, rinka prisipildė ir kaina Ukmergės turgavietėje nukrito.
Pirkėjams svarbus bulvių dydis – labiausiai nori didelių. Kamantinėja ir apie skonį, spalvą, sukritimą verdant.
Vidiškių seniūnijos ūkininkas Ramūnas Skapas augina 5 hektarus bulvių. Jis sako, kad rekordinė kaina buvo ankstyviausiųjų – birželio pabaigoje. Tuomet kokią savaitę kilogramas kainavo 4 litus.
Ūkininkas mano, kad pigiausios bulvės bus rugsėjo pabaigoje ir spalio mėnesiais, kol jomis atsikratys neturintieji sandėlių. Paskui kaina turėtų nusistovėti ir pigimo tikėtis neverta.
Pats žemiau kaip 80 centų už kilogramą leisti kainos nenusiteikęs – augintojui nebeliktų pelno.
Prekybininkai piginti neskuba
Tuo tarpu prekybos centro „Maxima“ lentynose bulvės brangesnės. Pigiausių ir mažiausių lietuviškų bulvių kaina – 85 centai už kilogramą. Stambios – po 1,40 lito.
Rekordinė ekologiškų bulvių kaina – kilogramas kainuoja 4 litus.
Pasak „Maximos“ prekybos tinklo komunikacijos vadovės Renatos Saulytės, rinkos kainoms kol kas kaimynai jokios įtakos neturi.
Prognozuojama, kad Lietuvos ūkininkų bulvių derlius šiais metais bus maždaug 15–20 procentų mažesnis nei pernai. Neva taip tvirtina bulves prekybininkams tiekiantys ūkininkai. Viena iš įvardijamų priežasčių – vėlyvas pavasaris.
„Bulvių stygius gali pasijusti nebent sausio mėnesį, jei Lietuvos ūkininkai sulauks pirkėjų iš Rusijos. Paprastai Lietuvos ūkininkai noriai bulves parduoda svetur“, – teigia pašnekovė.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ