Po daugiau nei dešimt sėkmingo verslo Didžiojoje Britanijoje metų grįžti gyventi į Ukmergę ryžtųsi ne dažnas. Tačiau būtent tokį sprendimą priėmė grožio salono Londone savininkė ukmergiškė Ligita Tiškienė.
Vaidotė ŠANTARIENĖ
Asmeninio archyvo nuotr. Grįžusi į gimtinę, kirpėja Ligita Tiškienė, grožio salono Londone šeimininkė, paslaugas siūlo ukmergiškiams.
Prieš porą mėnesių į gimtąjį miestą sugrįžusi moteris mėgaujasi naujais savo namais ir gyvena įkurtuvių rūpesčiais. Su malonumu ėmėsi ir mėgstamiausios savo veiklos – kirpimo. Ilgą laiką dirbusi Londone bei vadovavusi ne vienam grožio salonui, kirpimo paslaugas dabar siūlo ukmergiškiams.
Ši veikla Ligitą traukė nuo mažumės: visada žavėjosi kirpėja dirbančia savo mama Elena. Mama – pirmoji jos mokytoja ir didžiausia patarėja. Buvusiame buitinio aptarnavimo centre Kauno gatvėje, kur dabar turi savo kirpyklą, ukmergiškius ji gražina jau daugiau kaip 40 metų, apmokė ne vieną būsimą kirpimo meistrą. Pradėjusi dirbti kartu su mama, Ligita taip pat teikė vyrų kirpimo paslaugas.
Šiandien sako į mamos kirpyklą sugrįžusi su naujomis idėjomis. Ir nors dažniausiai pasigražinti čia užsuka vyrai, madingų naujovių pašnekovė žada pasiūlyti ir moterims.
Įgyvendino svajonę
Svetur ukmergiškė iškeliavo, suviliota giminaitės pasiūlymo. Tačiau apie galimybę užsibūti nesvarstė. „Išvykau pusmečiui, o tas pusmetis pavirto į keturiolika metų, – pasakojo ji. – Čia turėjau gerą kirpėjos darbą, o ten reikėjo iš naujo kabintis į gyvenimą, išmokti kalbą.“
Ligita greitojo maisto ruošimo įmonėje devynis mėnesius plovė indus. Po to įsidarbino italų šeimininkams priklausančiame grožio salone, dar vėliau – graikų.
Tačiau ukmergiškė svajojo apie savo verslą. Prisimena – bičiulė, radusi žurnale patalpas, pasiūlė apžiūrėti: „Ji mane ir pastūmėjo atidaryti savo kirpyklą. Kai nuvažiavom apsidairyti, supratau, kaip smarkiai to noriu.“
Anot pašnekovės, atidaryti saloną nebuvo sudėtinga – tam tereikėjo pinigų. Neslepia nepagailėjusi investicijų. „Viską savo jėgomis darėm – buvom ir dizaineriai, ir statybininkai, tėtis elektrą vedžiojo“, – už pagalbą artimiesiems dėkinga verslininkė, Anglijoje įkūrusi vieną pirmųjų lietuviškų grožio salonų.
Ji lygina – ten paslaugų teikėjams pradėti dirbti, įsivažiuoti paprasčiau nei mūsų šalyje. Pasakoja apie bandomuosius laikotarpius, vadinamąsias grožio licencijas, skaidresnę mokesčių, kuriais žmogus nuo pat pirmos dienos neapkraunamas, sistemą. Ir nors jie taip pat nemaži, požiūris į smulkųjį verslą palankesnis, o biurokratijos nėra.
Pasiilgo ramybės
Po ketverių metų ukmergiškė Londone atidarė ir antrąjį grožio saloną. „Buvau ir direktorė, ir kirpėja, ir buhalterė, ir valytoja“, – šypsosi Ligita. Džiaugiasi, kad pavyko suburti profesionalų komandą. Teikiamas grožio paslaugas įvertino ne vien emigrantai, bet ir vietiniai gyventojai, o klientų netrūkdavę.
Dėl darbo tekdavo aukoti laisvalaikį, poilsį, laiką šeimai – dukrelei, vyrui. Moteris neslepia, jog nebepakeliamas tempas privertė galvoti apie pokyčius. Galiausiai vieną iš salonų nusprendė parduoti.
Su vyru, taip pat ukmergiškiu, vis dažniau pasvarstydavo ir apie tai, kad pasiilgo ramesnio gyvenimo, norėtų grįžti į gimtinę. Tokie šeimos planai nebuvo visiškai netikėti: prieš šešerius metus Ukmergėje ėmė statytis namus.
„Tiesiog nuo visko pavargau – nuolatinio skubėjimo, bėgimo, didžiulių atstumų, – atvirauja Ligita. – O koks ten užterštas oras…“ Nuo jo esą nepasislėpsi ir namuose. Baltus baldus šeimos bute pačiame centre, prie Temzės, netoli London City oro uosto, teko pakeisti. Nuo smogo, pasak pašnekovės, „kenčia“ ir šviesūs rūbai…
Atstumas – ne kliūtis
Sugrįžus į Lietuvą, ukmergiškė pratinasi prie kitokio gyvenimo, kuriame – gerokai mažiau šurmulio. „Dukra lanko darželį, mano mama negali atsidžiaugti anūke. Čia – tėvai, mūsų namas. Išeini į kiemą – ramybė, gaiva… Kiekviena kertele širdis džiaugiasi“, – šypsosi moteris. Nuostabos neslepiantiems draugams, kodėl per tokį sunkmetį ryžosi grįžti, atsako, kad dabar jai ramu. Kaip viskas klosis toliau – parodys laikas.
Savo verslo Londone šeima neatsisakė. Grožio saloną „Ligita“, kuriame dirba dešimt lietuvių, prižiūri L. Tiškienės vyras. „Atstumai nieko nereiškia: reikalus tvarkau internetu, o visas finansines ataskaitas matau ir būdama čia“, – sako verslininkė.
Vasarį salonas minės 10-ąjį gimtadienį. Tarp įvairių tautybių lankytojų jis populiarus ir dėl vietos, kurioje įsikūręs, – garsiosios High Street gatvės Walthamstow rajone. Ilgiausioje žemyne, beveik 2 kilometrų, prekybos bei komercinės veiklos zonoje sutelktos žymiausios pasaulyje parduotuvės, produkciją siūlo skirtingų šalių gamintojai, amatininkai.