Liko dar beveik savaitė, kai parduotuvėse galima atsiskaityti ir litais, ir eurais. Tačiau pastebima, kad daugumoje kaimo parduotuvių jau dabar ryžtingai pereinama prie eurų. Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvo direktorė Angelė Andrikonienė tikina, kad prie naujosios valiutos pereita sklandžiai, o visos buvusios baimės nepasitvirtino.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Kasos aparatuose litus keičia eurai.
„Jokių ažiotažų, jokių problemų. Eurų visiems užteko, o į parduotuves jau pradeda keliauti nauja valiuta“, – pasakojo Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvo vadovė.
Pasak jos, pirmosiomis metų dienomis nedirbo vos kelios mažos kaimų parduotuvėlės.
Tiesa, pirmąją metų savaitę, kaip ir kiekvienais metais, ne visose prekybos vietose buvo sklidini mėsos ir pieno gaminių šaldytuvai. Priežastis tradicinė – per šventes tiekėjai produkcijos neveža. O tų šventinių dienų šiemet būta tikrai daug.
A. Andrikonienė pasakojo, kad labiausiai iki euro įvedimo baimintasi, ar pirmosiomis dienomis pakaks grąžai skirtų parduotuvėms užsakytų eurų. Paaiškėjo, kad jų pakako. Pasak kaimo pardavėjų, žmonės jau baigia išleisti senąją valiutą ir pradeda atsiskaitinėti eurais. Vis populiaresnė kaimo parduotuvėse tampa ir elektroninė atsiskaitymo sistema.
Tik viename kaime, pasak A. Andrikonienės, sausio 1-ąją įkaušęs pilietis reiškė pretenzijas, kai stambia litų kupiūra norėjęs atsiskaityti už degtukų dėžutę, grąžos gavo litais. Mažose parduotuvėse įstatymai to daryti šiuo metu nedraudžia.
Direktorė įsitikinusi, kad nesklandumų, susijusių su euro įvedimu, pavyko išvengti, nes jų įstaiga pasikeitimams kruopščiai ruošėsi daugiau nei pusmetį. Bendra investicijų suma, skaičiuojant ir įšaldytas, ir apsaugai skirtas, ir kitas lėšas, siekia 900 tūkst. litų.
Į šią sumą taip pat įeina įsigyti eurų tikrinimo aparatai. Jais šiuo metu tikrinami visi popieriniai banknotai. Pardavėjų patogumui įsigyti ir valiutą automatiškai keičiantys skaičiuotuvai. Investuota ir į parduotuvių apsaugą, seifus.
Prekybininkams teko aukoti ir naujųjų metų laisvadienį. Direktorė pasakojo, kad ir ji pati, ir dauguma administracijos darbuotojų sausio 1-ąją į darbą atėjo aštuntą valandą ryto.
Keičia paštuose
Nuo sausio 2 dienos neatlygintinai litai į eurus keičiami paštuose. Ukmergėje pinigus keičia Ukmergės centrinis, 2-asis ir 4-asis paštai. Iš viso nuo sausio 2 iki 6 dienos juose surinkta 1,5 mln. litų.
Akcinės bendrovės Lietuvos paštas atstovė spaudai Aurelija Jonušaitė teigė, kad valiuta į paštus pristatoma kasdien atsižvelgiant į klientų srautus ir saugumą. Kai kur darbo dienos pabaigoje pritrūksta pinigų.
Pasak atstovės, incidentų Ukmergės paštuose nebūta. Kadangi klientų srautai dideli, žmonės kviečiami neskubėti keisti valiutą, o užsukti vėliau, kai gyventojų srautai bus gerokai mažesni.
Primenama: neatlygintinai išsikeisti litus į eurus paštuose bus galima iki kovo 1 dienos. Neatlygintinai valiutą išsikeisti galima ir komerciniuose bankuose, kredito unijose, Lietuvos banko skyriuose.
Sausį paštai, kuriuose bus keičiami litai į eurus, dirbs ilgiau. Pasitikslinti paštų darbo laiką galima internetinėje svetainėje www.lietuvospaštas.lt arba telefonu 8 700 55400.
Paštuose, kuriuose keičiama valiuta, nepertraukiamai budi policijos pareigūnai. Jie lydi ir vežamus pinigus.
Pereina sėkmingai
Europos Komisijos apklausos „Flash Eurobarometer 409“ duomenimis, daugiau nei 40 proc. Lietuvos gyventojų grynųjų eurų turėjo dar prieš euro įvedimą: po kelionių į užsienį ar įsigijo bankuose.
Naujausios apklausos duomenimis, sausio 3 d. 59 proc. mokėjimų grynaisiais buvo atliekami tik litais. 36 proc. apklaustųjų jau mokėjo tik eurais – tai labai didelė dalis, palyginti su anksčiau eurą įsivedusių šalių statistika.
Sausio 3 d. grąžą eurais gavo 89 proc. pirkėjų. Po dviejų pirmųjų naujosios valiutos dienų 25 proc. apklaustųjų sakė, kad savo piniginėse turi vien tik arba daugiausia euro banknotus.
Vilma NEMUNAITIENĖ