Jolita STANKAITIENĖ
LSB Ukmergės skyriaus pirmininkė
Gegužės 12 dieną Lietuvos samariečių bendrija (LSB) šventė savo 20-ies metų jubiliejų.
LSB – asociacija, vykdanti socialines, paramos, vaikų ir jaunimo užimtumo bei kitas programas. Ji įsikūrė 1992 m., savo devizu pasirinko šūkį ,,Skubėkime daryti gera“ ir nuo pirmųjų dienų pradėjo remti skurstančius žmones, teikdami pagalbą rūbais, maistu bei kitais daiktais.
Ukmergės samariečiai su kolegomis iš Vokietijos.
Samariečių organizacijos šaknys siekia 1888 metus. Tuomet Vokietijoje šeši dailidės iš Berlyno suorganizavo pirmos pagalbos kursus, kad žmonės, įvykus nelaimingam atsitikimui, sugebėtų suteikti pagalbą vienas kitam. Netrukus tokios grupelės pradėjo kurtis ir kituose Vokietijos miestuose, ir 1909 metais įkurta Vokietijos darbininkų Samariečių bendrija. Jos nariai buvo vadinami vargšų advokatais, gal todėl nacionalsocialistai uždraudė jos veiklą.
Tik po Antrojo pasaulinio karo bendrijos veikla buvo atkurta, nes tuo metu šalyje viešpatavo badas ir skurdas.
Samariečiai aktyviai dalyvavo šalies atstatyme, padėjo šeimoms, netekusioms maitintojo, rūpinosi našlaičiais, slaugė neįgaliuosius.
1994 metais buvo įkurta tarptautinė organizacija, vienijanti samariečių organizacijas 14-oje Europos šalių.
Nuo pirmų įsikūrimo dienų vokiečiai teikia visokeriopą pagalbą mūsų šalies samariečiams, padeda naujai įsikūrusiems LSB skyriams, kurių šiuo metu yra 14.
Skyriai, turintys partnerius Vokietijoje, gali teikti didesnę pagalbą gyventojams. Partneriai iš Vokietijos ne tik veža labdarą ir remia įvairius projektus, bet ir dalijasi patirtimi, kviečia į mokymus bei seminarus. Kasmet organizuojamos tarptautinės jaunimo stovyklos.
Svečiai apžiūrėjo Ukmergės samariečių rankdarbius.
Sunku suskaičiuoti, kiek žmonių Lietuvos samariečiai padėjo per savo gyvavimo laikotarpį, kiek laiko, jėgų paskyrė jie savanoriškam darbui, parodydami savo kantrybę, altruizmą ir meilę artimui. Tie žmonės – didžiausias organizacijos turtas, jų darbai neįkainuojami, nors dažnai jie nesulaukia net padėkos iš tų, kuriems padėjo…
Lietuvos samariečių organizacija buvo apdovanota Sidabrine rože, kurią įteikė Europos nevyriausybinių organizacijų sąjunga. Šis apdovanojimas skiriamas už pasiekimus socialinio teisingumo srityje, už socialinių paslaugų bei humanitarinės pagalbos teikimą, tarptautinį bendradarbiavimą. LSB buvo apdovanota dėl itin plačios veiklos socialinėje srityje bei savanorių pasišventimo.
Jubiliejaus proga į Trakų Vokės dvarą atvyko daug svečių iš Vokietijos, sveikinimo žodžius tarė valdžios atstovai. Buvo apžvelgta bendrijos veikla, įteiktos padėkos.
Ukmergės skyrius taip pat sulaukė garbių svečių – apsilankė Heseno žemės ASB valdybos pirmininkas L. Froelich ir valdybos narys V. Wagner. Svečiai norėjo pamatyti Ukmergės samariečių paramos centrą bei biurą, susipažinti su vykdoma veikla ir projektais, pabendrauti su tą dieną dirbusiais savanoriais. Išklausė pasakojimų apie užimtumą, apžiūrėjo rankdarbius, diskutavo apie pirmos pagalbos mokymus, domėjosi kokių priemonių trūksta šios veiklos vykdymui, kaip organizuojami mokymai. Ponas Wagneris kaip tik Vokietijoje savanoriškai moko pirmos medicininės pagalbos.
Svečiai žavėjosi mūsų senjorių kūrybiškumu ir stropumu, kai iš medžiagų likučių senų drabužių sukuriami meniški darbeliai. Su malonumu svečiai priėmė senjorių pasiūtus medvilninius maišelius ir kambarines šlepetes.
Vokietijoje samariečių organizacija pagal narių skaitlingumą yra antroje vietoje po Raudonojo Kryžiaus. Svečiai stebėjosi, jog mūsų samariečių gretos dar retos. Heseno žemėje yra per 145 tūkstančių ASB narių, kurie sudaro 5 proc. visų rinkėjų. „Tai yra didelė jėga, su kuria reikia skaitytis“, – kalbėjo svečiai.
Vokietijoje įprasta, jei politikai, savivaldybių vadovai ar firmų savininkai yra kelių visuomeninių organizacijų nariai, ypač – samariečių. Tai garbės reikalas.
Ne visi nariai gali aktyviai dalyvauti samarietiškoje veikloje, todėl jie tampa vadinamais ,,pasyviais nariais“, remiančiais organizacijos veiklą. Susidaro įspūdingos sumos. Nario mokestis ir yra didžiausias banginis, ant kurio ir laikosi visa organizacijos veikla, nes Vokietijos darbininkų Samariečių bendrija – ne pelno siekianti labdaros organizacija, remianti ne tik savo šalies, bet ir kitų šalių taip pat ir Lietuvos samariečių veiklą.
Todėl mūsų tikslas – skatinti savanorišką veiklą, plėsti gretas ir motyvuoti gyventojus tapti organizacijos nariais ir taip paremti skyrių, vykdantį įvairiapusišką socialinę veiklą bei įtraukti į ją jaunus narius ir senjorus.