Ukmergėje vyko Lietuvos jūrų skautų 103-iasis gimtadienis, į kurį susirinko apie 240 dalyvių iš Vilniaus, Kauno, Ukmergės ir Klaipėdos.
Minėdami gimtadienį jūrų skautai dalyvavo įvairiose praktinėse veiklose: plaukė ir treniravosi Ukmergės baseine, vadovai išbandė jėgas baidarių žygyje Siesarties upėje.
Renginio dalyviai taip pat bendravo su klubo „Miško broliai“ nariais, susipažino su jų programa ir istorija, pėdsekyste ir išgyvenimo įgūdžiais. Svečiams iš kitų miestų buvo puiki proga aplankyti Ukmergės senamiesčio įžymybes. Gimtadienis neapsiėjo be torto, vakaronės ir ateinančių vasaros nuotykių planavimo.
Šis gimtadienis ypatingas, nes lygiai prieš 100-ą metų 1925 m. kovo 15 d. Lietuvoje buvo įkurtas pirmasis vyresniųjų skautų vienetas. Vakaro programą organizavo vyresnieji skautai, kurie visiems pravedė įdomią programą ir supažindino su Lietuvos istorija.
Renginyje dalyvavo Ukmergės rajono savivaldybės meras Darius Varnas, kuris, sveikindamas šventės dalyvius skautijos sukakties proga, pasidžiaugė aktyvia ir vieninga jūrų skautijos veikla, palinkėjo per savaitgalį atrasti bei patirti naujų įspūdžių, įteikė saldžią dovaną.
Ukmergėje įsikūrusio „Skautų slėnio“ ir Ukmergės jūrų skautų vadovas Jonas Dragūnas pasakojo, kad kiekvienais metais artimiausią gimtadieniui savaitgalį Lietuvos skautijos jūrų skautai susitinka dviejų dienų gimtadienio šventimui ir įkūrimo paminėjimui.
Kasmet vienas iš Lietuvoje veikiančių jūrų skautų tuntų (Vilniuje, Kaune, Ukmergėje, Marijampolėje ar Klaipėdoje) imasi organizuoti gimtadienio šventę ir sukviečia visus pas save.
Pirmąjį jūrų skautų gimtadienį mūsų mieste Ukmergės jūrų skautai organizavo 2016 metais. Į jį tada susirinko apie 300 skautų. Tais pačiais metais Ukmergėje buvo organizuota Lietuvos skautijos Pavasario šventė. Į Ukmergę tada suvažiavo apie 1 700 skautų iš visos Lietuvos.
„Šiemet, po devynerių metų, vėl šventėme jūrų skautų 103-iąjį gimtadienį Ukmergėje. Šios šventės metu visi dviem dienoms susitinkame ne tik pramogai. Šio minėjimo metu visi dalyviai pasineria į to krašto jūrų skautų praktinę programą, susipažįsta su vietove.
Esame dėkingi Ukmergės „Šilo“ progimnazijai, Sporto centrui, Švietimo skyriui, klubui „Miško broliai“ ir visiems specialistams, kurie prisideda prie vaikų ugdymo ir lavinimo“, – sako J. Dragūnas.
Jūrų skautai pasaulyje buvo įkurti 1909 m., o pirmasis Lietuvos jūrų skautų vienetas buvo įkurtas 1922 m. kovo 12 d. Kauno „Aušros“ gimnazijoje.
Kaip ir sausumos skautai, jūrų skautai stovyklauja, žygiuoja ir naudoja tuos pačius skautiškus principus ir vertybes savo veiklose. Tik programa smarkiai susijusi su vandeniu: mokomasi laivų konstrukcijos ir tipų, laivų statybos, remonto ir priežiūros. Taip pat mokomasi irklavimo, buriavimo ir motorinių laivų valdymo.
Ugdomi gebėjimai, susiję su vandeniu, t. y. plaukimas, gyvybės gelbėjimas.
Visa tai ugdo jauno žmogaus atsakomybę, valią ir ištvermę, o veikiant grupėje įgyjama neįkainojama komandinio darbo patirtis.
Istoriniai šaltiniai byloja, kad skautų gyvenimas Ukmergėje ėmė reikštis 1923 metais – veikė skautų, skaučių, vandens skautų, skautų vyčių, vilkiukų ir paukštyčių šakos.
Jūrų skautai Šventosios upėje, prie buvusio Daveikio malūno-elektrinės, turėjo savo jachtą, kurioje tilpdavo apie penkiasdešimt žmonių, taip pat valčių. Jachta ir valtimis žmonės buvo plukdomi į tradicines skautų gegužinių vietas prie Aukštųjų krantų. Ten vykę įvairūs renginiai susilaukdavo daug publikos dėmesio.
Jūrų skautų vadovo J. Dragūno iniciatyva 2013 m. spalio 26 d. surinkus Gelvonų ir Pabaisko mokyklų mokinius, buvo suorganizuotas pirmas Ukmergės jūrų skautų žygis aplink Žirnajų ežerą. Nuo jo prasidėjo Ukmergės jūrų skautų veikla. Pradžioje sueigos vykdytos Gelvonų, Pabaisko mokyklose ir Ukmergėje, Jaunimo laisvalaikio centre.
2015 m. pastatytas pirmasis Lietuvos jūrų skautų laivas „Laumė“. Tų pačių metų pabaigoje Lietuvoje prasidėjo Neformalaus vaikų ugdymo projektas, atsirado galimybė kviesti vaikus iš kitų rajonų. Ukmergės jūrų skautų veiklos tapo prieinamos Pabaisko, Ukmergės, Veprių, Deltuvos, Siesikų, Pašilės vaikams, o prisijungusieji anksčiau tapo patyrusiais jūrų skautais ir jaunesniaisiais vadovais.
2015 m. lapkričio 11 d. įsteigtas Ukmergės jūrų skautų „Šventosios“ tuntas.
Puslapį parengė Vilma Nemunaitienė

