1992-ųjų balandžio 22 dieną Ukmergės rajone išrašyti pirmieji Lietuvos Respublikos piliečio pasai. Minint šio nepriklausomos valstybės dokumento dvidešimtmetį, prisiminti istoriją pakvietė policijos komisariato darbuotojai.
Vaidotė ŠANTARIENĖ
Autorės nuotr. Lietuviško paso dvidešimtmetis tapo ir Migracijos poskyrio darbuotojų švente.
Penktadienį vykusio renginio metu buvo galima apžiūrėti ir neįprastai atrodančius asmens dokumentus. Komisariate parengta istorinių pasų, atspindinčių skirtingus laikotarpius, ekspozicija. Piešinius jubiliejaus ir pilietiškumo temomis taip pat kūrė Ukmergės meno mokyklos Dailės skyriaus auklėtiniai.
Ši proga, anot įstaigos vadovo Rolando Kiškio, galėtų tapti ir migracijos darbuotojų švente. Sveikinimų komisariato Migracijos poskyrio pareigūnės tądien sulaukė iš kolegų, kraštotyros muziejaus bei kitų įstaigų darbuotojų.
Surengta senovinių pasų paroda.
Į susitikimą norėta pakviesti ukmergiškius, kuriems pirmiesiems prieš dvidešimt metų įteikti lietuviški pasai. Pasak Migracijos poskyrio viršininkės Jolantos Rinkevičienės, dokumentuose rasta šešiolika tokių asmenų pavardžių. Kai kurie jų atvyko ir į jubiliejų, kur buvo apdovanoti šventiniais pažymėjimais.
Viršininkė taip pat pasakojo, jog vien per 1993 metus mūsų rajone buvo išduoti 28 436 Lietuvos Respublikos piliečio pasai. Nuo 1992-ųjų balandžio iki 2003 m. gyventojams jų išduota 57 456.
Dokumentų raidą apžvelgusi J. Rinkevičienė pateikė įdomių faktų apie asmens tapatybę liudijančius pažymėjimus. Istorijos šaltiniuose rašoma, kad jau Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje jie buvo išduodami keliaujantiesiems į užsienį. XVII–XVIII a. Lietuvoje buvo paplitę valstiečių pasa.
Pirmojo pasaulinio karo metais vokiečiai Lietuvoje įvedė visuotinę pasportizaciją. Tuometiniuose pasuose jau buvo dešiniojo smiliaus atspaudas.
1919 m. liepos 1 d. priimami nepriklausomos Lietuvos pasų įstatai. Dokumentą privalėjo turėti 17 metų sulaukęs pilietis, o už pasą imta rinkliava – 3 auksiniai. Negalėjusieji susimokėti nuo mokesčio buvo atleidžiami.
Pasų klastojimu užsiiminėta ir tuomet. 1932 m. kriminalinės policijos direktorius vidaus reikalų ministrui pasiūlė pasuose numatyti nekintančius individo požymius – piršto atspaudą.
Šiandieniniai dokumentai, kuriais naudojamės, vadinami naujos kartos dokumentais. Lietuva, kaip ir kitos šalys, privalo užtikrinti aukštus su jų saugumu susijusius reikalavimus. Nuo 2009-ųjų juose atsirado papildomi biometriniai duomenys – elektroniniu būdu įrašomi pirštų atspaudai, veido atvaizdas ir asmens parašas.
Minint lietuviško paso sukaktį, koncertavo Meno mokyklos Muzikos skyriaus mokiniai. Neįprastai į renginio dalyvius kreipėsi buvusi Migracijos poskyrio darbuotoja Janina Ušinskienė: pasakojimą apie kolegių darbą ji sueiliavo.
Svečius pareigūnai pakvietė pasivaišinti ypatingu gardumynu – didžiuliu pasą imituojančiu tortu. Jį jubiliejaus proga pagamino „Ukmergės duona“.