Rusijoje pasienyje su Ukraina šią savaitę nustatytas naujas afrikinio kiaulių maro protrūkis. „Virusas tampa labai didele grėsme ir Lietuvos šernų populiacijai bei visam kiaulininkystės ūkiui“, – įsitikinę mūsų šalies veterinarijos specialistai.
Autorės nuotr. Kiaulių tyko pavojai.
Ukmergės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas–inspektorius Algimantas Kalesnykas pasakojo, kad pastarosiomis dienomis vyko susitikimai su rajono medžiotojais ir stambesniais kiaulių augintojais. Taip siekiama kuo išsamiau ir plačiau paskleisti informaciją apie tykančias grėsmes.
Afrikinio kiaulių maro virusas plinta ne tik per užsikrėtusius gyvūnus. Prie ligos platinimo nemažai prisideda ir žmonės: virusas platinamas pervežant gyvulius, šeriant kiaules maisto atliekomis, ūkiuose nesilaikant biologinio saugumo reikalavimų.
Arčiausiai nuo Lietuvos, vos už 40 kilometrų nuo pasienio, šios ligos židinys buvo nustatytas Baltarusijoje Gardino srityje.
Įspėja kiaulių augintojus
Pasak A. Kalesnyko, apsisaugoti nuo afrikinio kiaulių maro galima imantis biologinės saugos priemonių. Visų pirma, kiaulių ūkio teritorija turi būti aptverta, kad į ją nepatektų laukiniai gyvūnai, be medžių, kad nesiburtų paukščiai, joje nebūtų sąlygų daugintis graužikams, vabzdžiams – reikia naudoti juos naikinančias priemones.
Prie įėjimo į fermą privaloma įrengti dezokilimėlį. Ūkio šeimininkai turi stebėti, kad jame nesilankytų pašaliniai asmenys, ypač sugrįžę ir Europos Sąjungos ar trečiųjų šalių, taip pat ir šeimos nariai, į teritoriją neįvažiuotų pašalinis transportas.
Dirbantieji kiaulių ūkiuose turi laikytis asmens higienos, nenaudoti drabužių, su kuriais prižiūri kiaules, už teritorijos ribų. Draudžiama kiaules šerti visuomeninio maitinimo atliekomis. Afrikinio kiaulių maro plitimą spartina netinkamas mėšlo ir srutų tvarkymas. Šiuo metu savo ūkuose kiaulių neturėtų laikyti medžiotojai, turintys kontaktą su laukiniais gyvūnais.
Ukmergės rajone šiuo metu įregistruotos keturios didesnės kiaulių fermos.
Visose jose kartu auginama per 2500 kiaulių.
Atidūs turi būti ir smulkieji ūkininkai
Net ir laikantieji vieną ar dvi kiaulaites dabar turėtų būti atidesni ir į savo tvartus nekviesti svečių – nei kaime gyvenančių kaimynų, nei ūkį trokštančių apžiūrėti miestiečių.
Einant į tvartą būtina pasikeisti apavą, o patiems šeimininkams jokiu būdu nesilankyti didesnėse kiaulių fermose.
A. Kalesnykas primena, kad virusas keliauja ant drabužių ir apavo. Jis gana atsparus kaitinimui. Kiaulių ir šernų kritimas nuo šio viruso siekia 100 procentų.
Kadangi iš viso mūsų rajono ūkininkai yra deklaravę per 3400 kiaulių, o stambesniuose ūkiuose jų yra per 2500, mažesniuose ūkeliuose ar pas močiutes jų kriuksi mažiau nei 1000.
Jei kuriame nors ūkyje būtų nustatytas afrikinio kiaulių maro atvejis, visos kiaulės būtų naikinamos ne tik jame, bet ir 10 kilometrų spinduliu aplink.
Kelia grėsmę ir šernams
Afrikinį kiaulių marą platina ir šernai. Kadangi sienos tarp valstybių šių gyvūnų nedomina, ypač pavojingas virusas tampa didžiule grėsme ir Lietuvos šernų populiacijai.
Šia tema seminarus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai vedė ir rajono medžiotojams. Juos informuodami akcentavo, kad šiuo metu neturėtų būti rengiamos išvykos medžioti į Rusijos, Baltarusijos teritoriją. Raginama į svečius nekviesti ir šių šalių kolegų.
Pagal įstatymą šiuo metu šernų medžioklė nedraudžiama. Rengiamos medžioklės tykojant iš bokštelių.
Aplinkos ministerija kreipėsi į regionų aplinkos apsaugos departamentus, į medžiotojų ir žvejų draugijas, prašydama teritorijose, kurios ribojasi su Baltarusija, Rusija, Kaliningrado sritimi, atkreipti dėmesį į šernų populiacijos būklę.
Gyventojai raginami pranešti apie šernus, kurie atrodo ligoti, bei apie kritusius žvėris. Apie tai reikia pranešti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai ar regiono aplinkos apsaugos departamentui.
Iš Rusijos – pranešimai
Šiuo metu Rusijoje jau nustatyti 52 afrikinio kiaulių maro ligos protrūkiai 12-oje šalies regionų – Jaroslavlio, Tverės, Tulos, Maskvos, Rostovo prie Dono, Voronežo, Tambovo, Smolensko, Saratovo ir Volgogrado regionuose bei Krasnodaro krašto ir Šiaurės Osetijos-Alanijos Respublikoje. Vienas iš paskutinių pranešimų – iš Belgorodo srityje netoli Ukrainos pasienio esančio Rakitiansko.
Anot Rusijos veterinarijos pareigūnų, ferma ir jame esančios kiaulės sudegintos, imtasi visų apsaugos ir dezinfekcijos priemonių, tačiau nerimą kelia tai, kad Belgorodo srityje koncentruojasi apie 20 proc. visos Rusijos kiaulių populiacijos.
Autorė: Vilma NEMUNAITIENĖ