Lietus menkina grūdų kokybę

Per pa­čią ru­giap­jū­tę sub­ju­rę orai men­ki­na grū­dų ko­ky­bę, bet jų kie­kiu su­pir­kė­jai ne­si­skun­džia. Pa­lan­kūs me­tai ir ūki­nin­kams – su­pir­ki­mo kai­nos nors ir ban­guo­ja, ta­čiau kol kas ge­ro­kai len­kia per­nykš­tes. Prog­no­zės, kad rin­ka bus per­pil­dy­ta ir ten­kin­tis teks mi­ni­ma­lio­mis kai­no­mis, nepa­si­tvir­ti­no.

 

Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

 

08-17-5_straipsnio_nuotr

Gedimino Nemunaičio nuotr. Dėl lietingų orų grūdų kokybė nukentėjo.

AB „Jo­na­vos grū­dai“ Uk­mer­gės grū­dų san­dė­liai iš au­gin­to­jų su­per­ka rap­sus, ru­gius, kvie­čius ir kviet­ru­gius. Šiuo me­tu į grū­dų san­dė­lius pri­sta­ty­ta apie 7000 to­nų šių kul­tū­rų. Per­nai to­kiu pat lai­ku į aruo­dus te­bu­vo su­ber­ta ge­ro­kai ma­žiau – 5000 to­nų.

Vien žie­mi­nių rap­sų jau pri­im­ta 2700 to­nų, kai tuo tar­pu pra­ei­tais me­tais ly­gi­na­muo­ju lai­ko­tar­piu į aruo­dus te­bu­vo su­ber­ta tik 400 to­nų šios kul­tū­ros.

Uk­mer­gės grū­dų san­dė­lių ve­dė­jas Al­fre­das Če­ka­na­vi­čius sa­ko, kad tai – pa­lan­kios žie­mos re­zul­ta­tas: pa­sė­liai ne­iš­ša­lo ir ne­iš­mir­ko. Rug­sė­jo pra­džio­je dar lau­kia­ma ir ne­men­ko va­sa­ri­nių rap­sų der­liaus.

Kvie­čių Uk­mer­gės grū­dų san­dė­liuo­se su­pirk­ta 1600, ru­gių – 520, kviet­ru­gių – 1900 to­nų.

Pa­sak pa­šne­ko­vo, šie me­tai žem­dir­biams pa­lan­kūs – der­lius gau­sus ir kai­nos len­kia per­nykš­tes. Ta­čiau lie­tin­gi orai sa­vo pa­sek­mes pa­li­ko – nu­ken­tė­jo grū­dų ko­ky­bė.

A. Če­ka­na­vi­čius tei­gia, kad pas­ta­rą­ją sa­vai­tę į san­dė­lius at­va­žiuo­ja ge­ro­kai drėg­nu­mo nor­mas vir­ši­jan­tys grū­dai. Rap­sų ba­zi­nis drėg­nu­mas ne­tu­ri vir­šy­ti 14 pro­cen­tų. Ta­čiau į džio­vyk­las ke­liau­ja net 20 pro­cen­tų drėg­nu­mą sie­kian­tys grū­dai.

La­biau­siai nu­ken­tė­jo ru­giai – I kla­sės šie­met, anot ve­dė­jo, net nė­ra. Mat di­džio­ji da­lis šios kul­tū­ros pa­žeis­ta li­gų. Šie­met ru­gius ypač „skriau­džia“ var­pi­nių ja­vų li­ga – var­pų fu­za­rio­zė. Jos pa­žeis­ti grū­dai įgau­na raus­vai oran­ži­nę spal­vą, daž­nai bū­na daug smul­kes­ni už svei­kuo­sius, kau­pia tok­si­nes me­džia­gas. Už­krės­ti grū­dai pri­ski­ria­mi IV kla­sei ir su­per­ka­mi ma­žiau­sio­mis kai­no­mis.

Pa­sak A. Če­ka­na­vi­čiaus, nepaisant šių ne­sklan­du­mų, dėl kai­nų ja­vų au­gin­to­jai šie­met bė­do­ti ne­tu­rė­tų. Nors nuo ru­giap­jū­tės pra­džios jos dar nenu­si­sto­vė­ju­sios, kin­ta ban­ga­vi­mo prin­ci­pu – kiek nu­kri­tu­sios vėl pa­ky­la į aukš­tes­nį ly­gį.

Šiuo me­tu I kla­sės kvie­čiai su­pir­kė­jų įver­tin­ti 770, kviet­ru­giai – 630, II kla­sės ru­giai – 520, žie­mi­niai rap­sai – 1620 li­tų už to­ną. Per­nai kvie­čių kai­na ne­per­ko­pė 640, kviet­ru­gių – 520, ru­gių – 510, rap­sų – 1470 li­tų už to­ną.

Iš­džio­vin­ti ir iš­va­ly­ti grū­dai jau pra­dė­ti vež­ti į Jo­na­vos san­dė­lius. A. Če­ka­na­vi­čius sa­ko, jog jei iš­ve­ži­mas ei­sis taip, kaip su­pla­nuo­ta, dar ke­ti­na­ma pri­im­ti apie 7000 to­nų ja­vų ir rap­sų. Šie­met įsi­ren­gus nau­jus va­ly­mo įren­gi­nius, šie dar­bai ei­na­si grei­čiau.

Uk­mer­gės grū­dų san­dė­liai ja­vus ir rap­sus pri­ima nuo 7 iki 18 va­lan­dos.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *