Istorija lėmė, kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės materialinės ir dvasinės vertybės liko anapus mūsų valstybės sienų. „Pažinti Ukrainos istorinio paveldo klodus ir juos išsaugoti – bendras abiejų šalių reikalas“, – sakė į Podolės Kameneco miestą vykę mūsų rajono delegacijos nariai.
Jolita ŽURAUSKIENĖ
Istorija lėmė, kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės materialinės ir dvasinės vertybės liko anapus mūsų valstybės sienų. „Pažinti Ukrainos istorinio paveldo klodus ir juos išsaugoti – bendras abiejų šalių reikalas“, – sakė į Podolės Kameneco miestą vykę mūsų rajono delegacijos nariai.
Jolita ŽURAUSKIENĖ
Į spalio pradžioje Podolės Kamenece, Ukrainoje, organizuotas konferencijas ir tarptautinį festivalį „Terra Heroica“ atvyko Lietuvos Respublikos garbės konsulai Ukrainoje, Lietuvos Respublikos ambasados Ukrainoje diplomatai, Ukrainoje veikiančių lietuvių bendrijų, verslo ir kultūros atstovai. Joje dalyvavo ir ukmergiškių delegacija: tarybos nariai Valdas Petronis ir Gintaras Plevokas, verslininkas Rimas Romutis Čepelionis.
G. Plevokas (kairėje), R. R. Čepelionis, LR ambasadorius Ukrainoje A. Kumža, Podolės Kameneco miesto tarybos sekretorius M. Anosovas ir V. Petronis turėjo apie ką pasišnekėti.
Autorės nuotr.
Išnaudodami galimybę mūsų tautoms geriau pažinti bendrą istoriją, ukrainiečiai organizavo daug renginių. Kadangi Podolės Kameneco miestas – vienas seniausių ir gausiausiai turistų lankomų Ukrainos miestų, o jo senamiestis pretenduoja į Pasaulio paveldo sąrašą, todėl ypatingą dėmesį jie skiria architektūros paminklų restauracijai, atstatymui ir turizmo pritaikymui.
Miesto rotušėje vykusioje apskritojo stalo diskusijoje „Ukrainos ir Lietuvos istorinio paveldo išsaugojimas“ pirmininkavo LR ambasadorius Ukrainoje Algirdas Kumža ir Podolės Kameneco miesto tarybos sekretorius Michailas Anosovas. Joje pasisakė Ukrainos bei Lietuvos istorikai, paminklosaugininkai, diskutavo ir mūsų rajono delegacijos nariai.
Ukrainiečiai pasidžiaugė savo atliktais darbais ir paskatino verslininkus imtis naujų projektų, kurie pritrauktų kuo daugiau miesto svečių. Investuotojų laukia senosios kareivinės, buvusi alaus gamykla, kiti objektai.
Nuspręsta kitąmet surengti tarptautinę istorikų konferenciją, rengti dvišalius seminarus, konferencijas istorijos klausimais, skatinti glaudesnį muziejų bendradarbiavimą, populiarinti istorinį paveldą.
Nemenką pėdsaką Podolės Kamenece paliko Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) valdovai. Kalbėdami apie šį laikotarpį Ukrainos istorikai pabrėžia, kad lietuviai pasižymėjo tolerancija ir pagarba senosioms vietinėms tradicijoms, skirtingai nuo Ukrainą anksčiau valdžiusios Aukso ordos ar vėliau ją perėmusios Lenkijos Karalystės.
Miesto įkūrėjais laikomi LDK kunigaikščiai Karijotaičiai, kurių giminė gyvavo XIV amžiaus pabaigoje – XV amžiaus pradžioje. LDK Gedimino sūnus Karijotas, kaip spėjama, 1363 metais vykusiame Mėlynųjų Vandenų mūšyje padėjo Algirdui nugalėti Aukso ordos kariuomenę ir už tai gavo valdyti Podolę tarp Dniestro ir Dniepro. Karijotaičiai Podolę valdė vaivadų teisėmis, gynė ją nuo mongolų totorių antpuolių, statė pilis ir miestus. Dabartinė miesto valdžia buvo nusprendusi jau šiais metais pastatyti paminklą Karijotaičiams, tačiau koją pakišo finansinė krizė.
Į penktus metus organizuojamą tarptautinį karinį-istorinį festivalį „Terra Heroica“ susirinko karo klubai iš Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, Lenkijos, Čekijos, Vengrijos. Podolės Kameneco šventėje prabangiais viduramžių istoriniais rūbais buvo apsirėdę ne tik jų miesto tarybos nariai, bet ir meras.
Lietuvių tautiniais rūbais pasipuošė ir ukmergiškių delegacija. Šventės dalyviai žavėjosi kazokų, husarų, šaulių apranga. Įvairiuose senamiesčio aikštėse aidėjo šūviai, žvangėjo ginklai, griaudėjo patrankos, netilo dūdmaišių, varinių triūbų, būgnų garsai. Mieste šurmuliavo vietinių amatininkų mugės.
Festivalio svečiai stebėjo karinių stovyklų gyvenimą, karinį paradą ir inscenizuotą mūšį, kuriame kovėsi kazokų kariuomenė, remiama Maskvos muškietininkų, nedidelis būrys lenkų ir totorių, Čekijos muškietininkai. Dabartinė karta renginių metu turėjo puikią galimybę susipažinti su savo miesto istorija. Viduramžių pilies fone vyko spektakliai, netrūko ir kitų pramogų. Senamiestyje koncertavo „Eurovizijos“ dainų konkurso nugalėtoja Ruslana, vietiniai folkloro kolektyvai, vyko senovinių šokių pamokos.
Tarptautiniame kariniame-istoriniame festivalyje „Terra Heroica“ kovėsi muškietininkai.
Į festivalį „Terra Heroica“ susirinko minios žmonių.
R. R. Čepelionis vilkėjo lietuvių tautiniais rūbais.