Li­gas dik­tuo­ja sun­kme­tis ir po­li­ti­niai spren­di­mai

Autorius Ukmergės žinios
 

Li­go­nių, be­si­krei­pian­čių į me­di­kus dėl ne­dar­bin­gu­mo pa­žy­mė­ji­mų, pas­ta­ruo­ju me­tu smar­kiai su­ma­žė­jo. Nors su­ma­žė­jo ir so­cia­liai ap­draus­tų­jų, be to, dar ne­siau­čia gri­po vi­ru­sai, „Sod­ros“ spe­cia­lis­tų iš­va­dos ki­to­kios. Jie sa­ko, kad di­džiau­sią įta­ką li­goms ir jų truk­mei da­ro ne me­tų lai­kai, o eko­no­mi­nė si­tu­a­ci­ja ir po­li­ti­kų pri­im­ti įsta­ty­mai.

Vil­ma NEMUNAITIENĖ

„Sod­ros“ Uk­mer­gės sky­riaus vyr. spe­cia­lis­tė dar­bin­gu­mo kon­tro­lei Nas­tė Ar­ma­na­vi­čie­nė pa­sa­ko­jo, kad pas­ta­ruo­ju me­tu trum­pam lai­kui ne­dar­bin­gu­mo pa­žy­mė­ji­mų iš­duo­da­ma ge­ro­kai ma­žiau. Pa­vyz­džiui, ko­vo mė­ne­sį bu­vo iš­duo­ti 325 ne­dar­bin­gu­mo pa­žy­mė­ji­mai, ku­rių truk­mė iki 10 die­nų. Bir­že­lį iš­duo­ti 96 to­kie pa­žy­mė­ji­mai.

 

 

Jei dėl li­gos ar trau­mos tu­ri­te ne­dar­bin­gu­mo pa­žy­mė­ji­mą, sirg­ti pa­ta­ria­ma na­muo­se.
Ge­di­mi­no Ne­mu­nai­čio nuotr.







 
Sirg­ti ne­ap­si­mo­ka

Daug žmo­nių „iš­gy­dė“ bai­mė pra­ras­ti dar­bą ir įsta­ty­mai, su­ma­ži­nę li­gos iš­mo­kas. Nuo ge­gu­žės mė­ne­sio už dvi pir­mas li­gos die­nas mo­ka darb­da­vys, nuo 3 iki 7 die­nos „Sod­ra“ mo­ka 40 pro­cen­tų kom­pen­suo­ja­mo­jo dar­bo už­mo­kes­čio, o nuo 8 die­nos – 80 pro­cen­tų kom­pen­suo­ja­mo­jo dar­bo už­mo­kes­čio dy­džio iš­mo­ką. Tai­gi, sirg­ti da­bar la­bai ne­ap­si­mo­ka.

Pa­si­ro­do, nuo po­li­ti­kų spren­di­mų pri­klau­so ne tik tai, kiek mes ser­ga­me, bet ir tai, ko­kios li­gos mus puo­la. Šiuo me­tu, kai pir­mos li­gos die­nos ser­gan­čia­jam nuos­to­lin­gos, be­si­krei­pian­čių­jų į me­di­kus dėl vi­ru­si­nių li­gų smar­kiai su­ma­žė­jo. Už­tat pa­dau­gė­jo il­giau nei 10 die­nų ne­dar­bin­gų as­me­nų, ser­gan­čių stu­bu­ro, ner­vų sis­te­mos li­go­mis. Ki­ta ver­tus, nie­kas ne­pa­neigs – sun­kme­tis, nuo­la­ti­nė ner­vi­nė įtam­pa su­ke­lia dau­ge­lio lė­ti­nių li­gų pa­ū­mė­ji­mus. Esant nedarbo grės­mei, žmo­nės sie­kia gau­ti ne­tek­to dar­bin­gu­mo pen­si­ją ir pra­de­da ak­ty­viai ieš­ko­ti li­gų.

Per­nai ru­de­nį – ma­si­nių at­lei­di­mų iš dar­bo me­tu – bu­vo la­bai pa­dau­gė­ję as­me­nų, ku­rie su­sirg­da­vo ar nu­tar­da­vo da­ry­tis pla­ni­nes il­gai ati­dė­lio­tas ope­ra­ci­jas prieš ke­lias die­nas iki iš­ei­nant iš dar­bo. Tuo­me­ti­niai įsta­ty­mai lei­do iš dar­bo at­lei­džia­mam žmo­gui iš­duo­ti ne tik ke­lias die­nas trun­kan­tį, bet ir il­ga­lai­kį ne­dar­bin­gu­mo pa­žy­mė­ji­mą. Toks li­go­nis ga­lė­da­vo ra­miau­siai ne­ga­luo­ti iki ke­tu­rių mė­ne­sių. Pa­to­bu­li­nus įsta­ty­mą, dar­bą pra­ran­dan­tie­ji ne­be­ser­ga.

Tik­ri­na daž­niau

„Sod­ros“ Uk­mer­gės sky­riaus vyr. spe­cia­lis­tė dar­bin­gu­mo kon­tro­lei N. Ar­ma­na­vi­čie­nė – žmo­gus, tik­ri­nan­tis, ar va­di­na­mi „biu­le­te­niai“ iš­duo­ti pa­grįs­tai ir trun­ka ne per il­gai. To­kie pa­tik­ri­ni­mai at­lie­ka­mi da­ly­vau­jant pa­cien­tų šei­mos gy­dy­to­jams ar ki­tiems „biu­le­te­nį“ iš­da­vu­siems spe­cia­lis­tams.

Li­go­niai ir gy­dy­mo įstai­gos pa­ju­to, kad jais ati­džiau do­mi­ma­si: šių me­tų II ket­vir­tį, pa­ly­gi­nus su pir­muo­ju ket­vir­čiu, pa­tik­ri­ni­mų pa­dau­gė­jo be­veik dvi­gu­bai. II šių me­tų ket­vir­tį „Sod­ros“ spe­cia­lis­tė pa­tik­ri­no 187 li­go­nius. Apie 80 pro­cen­tų ne­dar­bin­gu­mo pa­žy­mė­ji­mų po pa­tik­ri­ni­mo bu­vo už­baig­ti.

Darb­da­viai ne­be­skun­džia

Ku­riuos ne­dar­bin­gu­mo pa­žy­mė­ji­mus tu­rin­čius li­go­nius tik­rin­ti, pa­si­ren­ka „Sod­ra“ iš sa­vo duo­me­nų ba­zės. Ne­ma­ža da­lis tik­ri­na­mų­jų – ap­skųs­ti as­me­nys. N. Ar­ma­na­vi­čie­nė pa­sa­ko­jo, kad anks­čiau li­go­nius, įtar­da­mi si­mu­lia­vi­mu, ap­skųs­da­vo darb­da­viai. Jei įtar­da­vo, kad li­gos me­tu pa­val­di­nys va­ži­nė­ja, vaikš­ti­nė­ja po mies­tą ar dar­buo­ja­si so­de. Kar­tais darb­da­viai net nu­ro­dy­da­vo „Sod­rai“, kur ieš­ko­ti si­mu­lian­to. Da­bar to­kių skun­dų be­veik ne­li­ko. Darb­da­viai pa­tys ra­gi­na žmo­nes „im­ti biu­le­te­nius“, to­kiu bū­du ban­dy­da­mi tau­py­ti ir gel­bė­ti eko­no­mi­nės kri­zės nu­a­lin­tas įmo­nes.

Sa­vo ini­cia­ty­va „Sod­ra“ ima­si tik­ri­ni­mų, pa­vyz­džiui, pa­aiš­kė­jus, kad vie­no­je įmo­nė­je stai­ga žmo­nės pra­dė­jo ma­siš­kai sirg­ti.

Si­mu­lia­vi­mo ne­įro­do

Pa­si­rink­tų­jų tik­rin­ti as­me­nų są­ra­šas per­duo­da­mas gy­dy­mo įstai­goms, jos nu­ma­ty­tą die­ną tu­ri pa­kvies­ti pa­cien­tus at­vyk­ti.

Aš­tuo­ne­rius me­tus šį dar­bą dir­ban­ti „Sod­ros“ dar­buo­to­ja sa­ko, kad kai ku­rie li­go­niai, su­lau­kę kvie­ti­mo, su­si­jau­di­na ar net pa­si­pik­ti­na, ki­ti iš kar­to, ne­lauk­da­mi ko­mi­si­jos ver­dik­to, pra­šo sa­vo gy­dy­to­jo ne­dar­bin­gu­mo pa­žy­mė­ji­mą nu­trauk­ti.

Ko­mi­si­jos kvie­ti­mu at­vy­ku­sį li­go­nį ap­žiū­ri gy­dy­to­jų ir „Sod­ros“ spe­cia­lis­tai. Taip pat tik­ri­na­ma li­gos kor­te­lė, nu­sta­to­ma, ar me­di­kai tin­ka­mai už­pil­dė vi­sus do­ku­men­tus, ar bu­vo at­lik­ti ty­ri­mai, pa­de­dan­tys diag­no­zuo­ti li­gą.

N. Ar­ma­na­vi­čie­nė sa­ko, kad dar nė kar­to ne­bu­vo nu­sta­ty­ta, jog ne­dar­bin­gu­mo pa­žy­mė­ji­mas iš­duo­tas ne­pa­grįs­tai, o žmo­gus yra tie­siog si­mu­lian­tas. To­kiu at­ve­ju gy­dy­to­jams grės­tų pi­ni­gi­nės bau­dos. Jei­gu li­gos is­to­ri­jo­je yra rei­kia­mi įra­šai, o pa­cien­tas pa­ti­ki­na, kad jau­čia­si pra­stai, įro­dy­ti, kad iš tie­sų yra ki­taip, var­gu ar įma­no­ma.

Pa­si­tai­kė net klas­to­čių

„Sod­ros“ spe­cia­lis­tai pri­me­na, kad ne­dar­bin­gu­mo pa­žy­mė­ji­mą tu­rin­tys as­me­nys ati­džiai per­skai­ty­tų ja­me iš­dės­ty­tą in­for­ma­ci­ją apie tai, kaip rei­kia elg­tis li­go­niui, pre­ten­duo­jan­čiam į „Sod­ros“ iš­mo­kas. Li­go­nis ne­ga­li lai­ky­ti eg­za­mi­nų, dirb­ti ki­ta­me dar­be, pats pra­tęs­ti ne­dar­bin­gu­mo pa­žy­mė­ji­mą. Bū­tent to­kį at­ve­jį kar­tą nu­sta­tė „Sod­ros“ dar­buo­to­jai. Žmo­gus tie­siog sa­vo ran­ka pa­ra­šė, kad jis te­be­ser­ga… Tu­rė­jo ne­ma­lo­nu­mo ir su­lau­žy­ta ran­ka eg­za­mi­ną uni­ver­si­te­te lai­kęs uk­mer­giš­kis. Pa­si­ro­do, tu­rint to­kią trau­mą taip pat ge­riau sirg­ti na­muo­se.

Pra­dė­jus ma­siš­kai leis­ti dar­buo­to­jus ne­mo­ka­mų atos­to­gų, reik­tų ne­pa­mirš­ti, kad ne­mo­ka­mų atos­to­gų me­tu jū­sų ne­dar­bin­gu­mo pa­žy­mė­ji­mas ne­bus ap­mo­kė­tas.

Dar vie­nas svar­bus da­ly­kas, apie ku­rį taip pat ne­ver­tė­tų pa­mirš­ti, – pri­sta­ty­ti ne­dar­bin­gu­mo pa­žy­mė­ji­mą „Sod­ros“ spe­cia­lis­tams per pu­sę me­tų. Bu­vo at­ve­jis, kai žmo­gus apie tai pa­mir­šo, o vė­liu aiš­ki­no, kad ne­ži­no­jęs ir ma­nęs, kad „Sod­ra“ pa­ti su­ži­no apie li­go­nius. To­kie pla­nai – pa­čiai „Sod­rai“ gau­ti in­for­ma­ci­ją apie so­cia­liai ap­draus­tus ser­gan­čiuo­sius – tik­rai yra. Jie taps re­a­ly­be, įve­dus elek­tro­ni­nę ne­dar­bin­gu­mo pa­žy­mė­ji­mų sis­te­mą.

 

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *