Portalo tv3.lt skaitytojas Rimantas skundėsi, kad jo prašymas gauti pensijai buvo atmestas. Jis pasakojo, kad gyvena užsienyje.
„Prieš porą metų palaidojęs žmoną persikėliau gyventi pas vaikus į Norvegiją. Šiuo metu gaunu nedidelę invalidumo pensiją. Kitais metais man jau bus 65-eri metai, todėl šiemet grįžęs į Lietuvą pateikiau „Sodrai“ prašymą dėl senatvės pensijos.
Tačiau mano prašymas buvo atmestas. „Sodros“ darbuotojos tikino, kad prašymą pateikiau per anksti“, – pasakojo vyras. Jis tikino, kad norėjo iš anksto pateikti visus dokumentus. „Be to, geriausia nueiti į skyrių ir viską išsiaiškinti. Žinau, kad galiu dokumentus pateikti internetu, tačiau ką teks daryti, jeigu iškils klausimų. Teks skambinti arba rašyti laiškus. O jeigu niekas neatsilieps arba neatsakys į laiškus? Esu kažkada jau pildęs prašymus dėl pašalpos, tai teko kelis kartus vis kažką taisyti ir tikslinti“, – skundėsi Rimantas.
Per anksti pateiktų prašymų nenagrinėja
„Sodra“ komentavo, kad jeigu prašymas skirti senatvės pensiją pateikiamas anksčiau, nei likus 3 mėnesiams iki senatvės pensijos amžiaus, jis nėra nagrinėjamas. „Prašymą dėl pensijos skyrimo galima pateikti prieš 3 mėnesius iki teisės gauti pensiją atsiradimo arba bet kuriuo metu vėliau.
Jei žmogus kreipsis vėliau nei sukako senatvės pensijos amžių, senatvės pensija jam bus išmokėta už praėjusį laikotarpį, ne ilgesnį nei 12 mėnesių iki prašymo su visais pensijai skirti reikalingais dokumentais ir duomenimis gavimo dienos“, – komentavo „Sodra“.
Anot jos, skiriant ir apskaičiuojant pensiją vertinamas visas socialinio draudimo stažas, kurį žmogus sukaupė iki to mėnesio, kai sulaukė pensinio amžiaus, kadangi sukauptas stažas ir pensijų apskaitos taškai turi įtakos pensijos dydžiui. „Taigi, net jei žmogus pateikia prašymą trimis mėnesiais anksčiau, tačiau toliau dirba, sprendimas dėl pensijos skyrimo bus priimtas tuomet, kai bus gauti visi duomenys apie žmogaus gautas pajamas ir sumokėtas pensijų socialinio draudimo įmokas iki senatvės pensijos amžiaus mėnesio.
Išimtis dirbusiems iki 1994 metų
Tačiau „Sodra“ išskyrė išimtį. Žmonės, dirbę iki 1994 metų, dokumentus, įrodančius stažą, gali pateikti bet kuriuo metu. Svarbu prisiminti, kad visi žmonės, kurie turi stažo, įgyto iki 1994 metų, bet dar nepateikė tai įrodančių dokumentų, gali tai padaryti bet kada, nelaukdami senatvės pensijos amžiaus.
„Sodra“ kaupia duomenis apie gyventojų darbovietes, jose dirbtą laiką ir gautą atlyginimą nuo 1994 metų. Iki 1994 m. darbdaviai pateikdavo „Sodrai“ tik bendrą įstaigos informaciją – darbuotojų skaičių ir už juos sumokėtų socialinio draudimo įmokų sumą.
Personalizuota informacija apie apdraustuosius nebuvo teikiama. Informacija apie darbo stažą buvo įrašoma žmonių darbo knygelėse. Todėl žmonės, kurie dirbo iki 1994 metų, turi patys pateikti „Sodrai“ dokumentus, įrodančius jų stažą. „Pensijų socialinio draudimą stažą iki 1993 metų gruodžio 31 d. galima įrodyti pateikus darbo knygeles, darbo stažo pažymas, darbdavių išduotas remiantis turimais dokumentais ir patvirtintas vadovo parašu bei antspaudu, arba darbdavių saugomų dokumentų nuorašus.
Stažą taip pat galima patvirtinti, pateikus archyvų išduotas pažymas ar juose saugomų dokumentų nuorašus ar išrašus, karinius bilietus, jei buvo atlikta karinė tarnyba, ir kitus dokumentus“, – komentavo „Sodra“. Anot jos, tinka dokumentų originalai arba jų patvirtintos kopijos.
Dokumentus galima pateikti atvykus į bet kurį „Sodros“ skyrių. Prieš atvykstant būtina iš anksto užsiregistruoti vizitui internetu arba telefonais +370 5 250 0883, 1883. Svarbu nepamiršti asmens tapatybę patvirtinančio dokumento.
tv3.lt