Labdarai išdalins milijono eurų vertės muitinės konfiskuotą kavą

Autorius Ukmergės žinios
Labdarai išdalins milijono eurų vertės muitinės konfiskuotą kavą / Labdarai išdalins milijono eurų vertės muitinės konfiskuotą kavą

Labdaros organizaciją „Maisto bankas“ šiandien pasiekė neįprastas krovinys – Iš Muitinės sandėlio čia pristatyta 39 tonos kavos. Tai – vogtos prekės, kurias operacijos metu rado ir sulaikė Lietuvos muitinės pareigūnai.

Ši kava prieš porą metų buvo mįslingai dingusi vežama pakeliui į Prancūziją. Dalis vogtų gėrybių atsitiktinai aptikta Kaune. Tikrinant asmenų, sulaikytų įtariant neteisėtu tabako disponavimu, nuomotus sandėlius, pareigūnų dėmesį patraukė kalnai neapskaitytos ir nedeklaruotos kavos ir arbatos. 22 tūkst. pakuočių vogtų gėrybių vos tilpo į šešių krovininių vilkikų puspriekabes. Patikrinus prekių kodus paaiškėjo, kad lietuvių sandėliuose aptikta kava yra dalis Prancūzijoje dingusio krovinio. Pavogtos kavos vertė – kone milijonas eurų.

Muitininkų konfiskuotos maisto prekės paprastai būna sunaikinamos. Tačiau šią vasarą pasirašyta „Maisto banko“ ir Muitinės departamento bendradarbiavimo sutartis leido išgelbėti prabangos prekėmis laikomą kavą ir arbatą.

„Džiugu, kad bendradarbiaujant su „Maisto banku“ mums pavyko pasiekti, kad tonos  kavos atitektų sunkiau besiverčiantiems žmonėms, o ne būtų sunaikinta. Tikiuosi, kad dirbant išvien, tokių naudingų visuomenei sprendimų bus ir daugiau“, – sako Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas, laikinai atliekantis generalinio direktoriaus funkcijas Jonas Miškinis.

Sprendimas perduoti kavą labdarai nebuvo paprastas. Vykstant konfiskuoto turto likimą nulėmusiems teismams, pasibaigė kavos geriausią kokybės garantiją žymintis terminas „Geriausia iki…“. Vadovaujantis Lietuvos higienos norma „Maisto produktų ženklinimas“, žyma „Geriausias iki…“ reiškia, kad iki nurodytos datos maisto produktas išlieka pageidaujamos kokybės. Pasibaigus tam terminui, maistą vis dar saugu vartoti, jei produktas buvo tinkamai laikomas ir nebuvo pažeista pakuotė

„Maisto bankas“ kreipėsi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT) prašydamas leisti kavą ir arbatą dalinti labdarai. Tai ne vienintelis kartas, kai VMVT svarstė tokį prašymą – produktų, kurių vartojimo terminas pasibaigęs, teikimo labdarai tvarka galioja nuo 2002 metų.

Europos Parlamentui paraginus ES šalis nares imtis priemonių mažinti maisto švaistymą, atsakingos institucijos nebe taip griežtai riboja dėl kosmetinių ar pan. priežasčių netinkamo parduoti maisto perdavimą labdarai. Dar pavasarį „Maisto bankas“ gavo VMVT leidimą nepasiturinčių maitinimui tiekti duonos gaminius su pasibaigusiu žymoje „Geriausias iki…“ nurodyta data. „Tai leido išsaugoti ir skurdžiau besiverčiantiems patiekti tūkstančius kilogramų duonos gaminių“, tvirtina už maisto saugą ir kokybę atsakinga „Maisto banko“ direktoriaus pavaduotoja Kristina Tylaitė.

Kavos kontekste Europos Komisija siūlo visai nebežymėti tinkamumo vartoti termino ilgai galiojantiems maisto produktams, kurių terminas ilgesnis nei dveji metai (ryžiams, kavai, arbatai ir pan.). Viena to priežasčių – vartotojai pernelyg dažnai išmeta dar tinkamą vartoti maistą, pasibaigus jo žymėjimui „Geriausias iki…“.

„Maisto banko“ savanoriams teks ne tik paplušėti išdalinant didžiulį kiekį perduotos kavos ir arbatos. „Kiekvieną pakuotę peržymėsime iš naujo, vartotojus informuodami apie šių produktų kilmę bei laikymo sąlygas. Esu tikra, kavą ir arbatą greitai išdalinsime – tai vienas labiausiai laukiamų produktų nepasiturinčių šeimoms skirtuose maisto paketuose“, tvirtina K. Tylaitė.

Kava ir arbata bus dalinama drauge su Europos pagalbos labiausia skurstantiems asmenims fondo (EPF) ir „Maisto banko“ akcijos metu surinktais maisto produktais. „Jau turime tokios patirties – EPF paketų gavėjams pernai papildomai išdalinome virš tūkstančio tonų morkų, atlikusių ūkininkams dėl Rusijos paskelbto maisto produktų embargo“, tikina K. Tylaitė. „Nerimą kelia tik papildomos nemažos išlaidos“.

Šią savaitę kava pasieks „Maisto banko“ regioninius sandėlius Vilniuje ir Kaune, vėliau bus pristatyta ir Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio dalintojams. Tikimasi, kad muitininkų perduotą kavą ir arbatą gaus apie 100 tūkst. mažas pajamas gaunančių asmenų.


Muitinės tarpininkas

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *