Pirmos lapkričio dienos – tylus prisilietimas prie didžiausios žmonijos paslapties – mirties. Mirtis ir laidojimo papročiai Lietuvoje nuo seno buvo apsupti rimtimi ir susikaupimu. Ritualinių paslaugų versle devynerius metus dirbanti Daiva Jurkėnienė pastebi, kad laidojimo papročius metai ir mados paliečia mažiausiai, o kertine šių apeigų ašimi išliko pagarba mirusiajam…
Vilma NEMUNAITIENĖ
UAB „Rimjus“ ritualinių paslaugų centro „Memoria“ direktorė D. Jurkėnienė sako: „Jei amžinybėn rengiasi išeiti ilgą amžių nugyvenęs žmogus, artimieji neturėtų manyti, kad mirtis jį stebuklingai aplenks. Tikrai ne gėda iš anksto pasirengti laidotuvėms, susirasti informaciją, žinoti, kaip elgtis, kur kreiptis skausmo valandą.“
Pirmos lapkričio dienos – tylus prisilietimas prie didžiausios žmonijos paslapties – mirties. Mirtis ir laidojimo papročiai Lietuvoje nuo seno buvo apsupti rimtimi ir susikaupimu. Ritualinių paslaugų versle devynerius metus dirbanti Daiva Jurkėnienė pastebi, kad laidojimo papročius metai ir mados paliečia mažiausiai, o kertine šių apeigų ašimi išliko pagarba mirusiajam…
Vilma NEMUNAITIENĖ
Daiva Jurkėnienė ritualinių paslaugų versle jau devynerius metus.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Anot D. Jurkėnienės, kai žmogus išeina amžinybėn, net jei buvo ilgai ir sunkiai sirgęs, artimuosius apima panika ir suvokimas, kad velionį reikia kuo skubiau iš namų išvežti. Daug ta tema su dvasininkais kalbėjusi pašnekovė pataria: uždegus žvakelę ir pranešus ritualinių paslaugų darbuotojams derėtų pasirūpinti mirties priežasties pažyma ir tiesiog pabūti maldoje šalia velionio. Juk žmogus, net ir miręs, turi teisę bent kelias valandas pabūti savo namuose… Jei žmogus sunkiai sirgo ir buvo medikų globojamas, skrodimas paprastai neatliekamas.
Jei įvyko tragiškas įvykis ar mirtis netikėtai ištiko jauną sveiką žmogų, apie tai pirmiausia turi sužinoti policija, velionis išgabenamas į morgą, jam atliekamas skrodimas.
Prieš dešimtmetį į tragiškas eismo avarijas, gaisrus ar kitas žmonių aukų pareikalavusias nelaimės vietas paimti palaikų vykdavo priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojai. Ši paslauga velionio artimiesiems nieko nekainavo. Dabar tai – ritualinių paslaugų teikėjų darbas, o už ją turi atsiskaityti velionio šeima.
Trijų mūsų mieste dirbančių ritualinių paslaugų įmonių vadovai ir rajono policijos komisariatas šiais metais pasirašė sutartį, pagal kurią į tragedijų vietas paimti žuvusiojo paeiliui vyksta visų trijų firmų darbuotojai.
Daugelyje savivaldybių velionio gabenimo į morgą paslaugas ritualinių paslaugų teikėjams apmoka savivaldybė. Pas mus kitaip. Šias paslaugas turi mokėti velionio artimieji. Tiesa, jie dažniausiai naudojasi tos firmos, kuri atvyko paimti kūno, paslaugomis. Minėtos išlaidos prijungiamos prie kitų ritualinių paslaugų išlaidų.
Ritualinių paslaugų firmos šiais laikais pasirūpina visais su laidojimu susijusiais rūpesčiais. „Yra tik du dalykai, kurių ritualinių paslaugų firmos neatlieka: negali paimti iš medikų mirties priežasties pažymėjimo ir nenuneša aukos kunigui“, – sako D. Jurkėnienė.
Kiek kainuoja paskutinė mūsų kelionė? 150 litų velionio aprengimas, vidutiniškai 800 litų – gedulingi pietūs (apie 20 litų vienam žmogui), 150 litų – auka kunigui, 200 litų – giedotojams, 100 – duobkasiams, apie 2000 – šarvojimo paslaugos. Taigi iš viso – apie pusketvirto tūkstančio litų.
1040 litų – tokia šiuo metu laidojimo pašalpa. Taip pat artimiesiems sumokama dviejų mėnesių „Sodros“ išmoka. Iš viso – apie 3000 litų. Viską sudėjus, gaunamų išmokų laidotuvėms beveik pakanka.
Daiva pastebi, kad laidotuvių papročius mažiausiai paliečia mados ir kitokie nauji vėjai. Įkapės, karstas, žvakės, gėlės: labai pamažu keičiasi jų spalvos, formos.
Vis dėlto yra dalykų, kuriuos laikas į laidojimo papročius įneša arba išstumia. Pavyzdžiui, fotografija. Prieš kelis dešimtmečius be fotografo laidotuvės buvo neįsivaizduojamos. Dabar per laidotuves nesifotografuoja beveik niekas.
Jaunesni žmonės pastaraisiais metais pageidauja kamerinės muzikos, o ne giesmių. Tuo tarpu kaimo žmonėms gedulingos giesmės yra šventa ir jas dar negreit išstums šiuolaikiniai laidotuvių muzikantai.
Per šimtmečius kiek sutrumpėjo šarvojimo laikas. Dažniausiai pašarvotas velionis laikomas parą, o ne dvi, kaip anksčiau. Ar konservatyvioje Lietuvoje kada nors taps populiarios kremavimo paslaugos? Pašnekovė mano, jog pastačius Kėdainiuose krematoriumą, ši paslauga Lietuvoje prigis. Šiandien nemažai jaunų žmonių sutinka, kad jie po mirties būtų kremuojami.
Nors ir Ukmergėje galima užsisakyti kremavimo paslaugas, D. Jurkėnienė sako, kad pastaraisiais metais šios paslaugos niekas nepageidauja. Užtat pamažu prigyja kita – kapų tvarkymo paslauga. Metus tvarkyti kapus, sudarius sutartį su jų įstaiga, kainuoja 350 litų. Vieno apsilankymo kaina padedant gėlių ir sutvarkant kapelį – 30 litų.
Ritualinių paslaugų centro direktorė sako, kad apie laidotuves kaip apie savo kasdieninį darbą ramiai gali kalbėti tik tada, kai tai susiję su natūralia garbaus amžiaus žmogaus mirtimi. Jaunų žmonių mirtys jai visada sukelia didžiulį skausmą ir priverčia lieti ašaras. „Esu labai emocionalus žmogus ir tikrai netikėjau, kad tiek daug metų dirbsiu šį darbą“, – prisipažįsta moteris.
Emocijos Daivą užplūsta ir tada, kai po laidotuvių artimieji sugrįžta padėkoti ritualinių paslaugų darbuotojams. „Taip būna tikrai nedažnai, bet visada labai sujaudina“, – prisipažįsta moteris.
Surengus šimtus laidotuvių juk kai kurios iš jų įsirėžė atmintin? Tokių tikrai būta. Kartą po senyvos moteriškės laidotuvių kitą dieną giminaičiai vėl atėjo į biurą. „Pamaniau, kad gal kas nepatiko, gal netiko. Pasirodo, žmonės vėl prašė ruošti šarvojimo salę, mat mirė tos moteriškės vyras.
Buvo kitas atvejis, kai vyras, kasęs duobę savo draugui, po kelių dienų pats pasikorė“, – pasakojo ritualinių paslaugų centro vadovė.
Įsimintinos jai ne tik kai kurios laidotuvės, bet ir sutikti žmonės ir jų požiūris į mirtį. Kai kurie žmonės net sulaukę senatvės jos paniškai bijo, kiti tiesiog gyvena šalia mirties ir jos nuolankiai laukia. Antai vienas vyras jau senokai išsipirko sau žemės sklypelį kapinėse, šalia giminaičių kapaviečių. Pasistatė paminklą, jame iškalė žodžius. Sako, kad ramiau gyventi žinant, jog bus palaidotas šalia artimųjų…
Savo darbą su mirtimi susiejusiai D. Jurkėnienei, kaip ir mums visiems, mirtis išlieka didžiausia mįsle, kurios nepavyksta įminti niekam. Ritualinių paslaugų darbuotojai pastebi, kad dažniausiai mirtis ateina ir savo glėbyje pasirinktuosius suspaudžia rudenį.
Galbūt todėl Visų šventųjų diena ir minima juodžiausią ir tamsiausią metų laiką – lapkritį.