Keliautojai iš kelionių organizatorių šiemet sulaukė ne itin džiugių naujienų. Pageidavimai viršija pasiūlą – iš anksto neįsigijęs kelionės, gali likti be nieko. Viešbučių ir lėktuvų bilietų kainos kyla, o paskutinėmis minutėmis kelionių organizatoriai beveik nebelepina.
Ligita JUODVALKIENĖ
Autorės nuotr. Norintiesiems pailsėti šiltuose kraštuose kelionės paieškos siūloma neatidėlioti – paskutinės minutės nebepopuliarios.
Tradicinių vasarinių atostogų metui pasibaigus, šį atostogautojų srautą keičia kita pamaina – poilsiaujantieji rudenį ar žiemą. Paprastai tokiu laiku atostogaujantieji stengiasi sutrumpinti lietuvišką rudenį ir žiemą, bent savaitei ar kelioms pabėgdami į šiltesnes žemės rutulio platumas.
Laukimas nuvylė
Viena ukmergiškė pasakojo, kad pailsėti su šeima nusprendė jau senokai, tačiau konkrečios kelionės pradėjo ieškoti rugsėjo pradžioje. Neskubėjo, nes vis tikėjosi, jog kokia nors kelionių agentūra vis tiek išmes „degančių“ pigesnių kelialapių.
Šeima pradėjo dairytis poilsinės kelionės šiltuose kraštuose ir nusprendė, kad geriausiai jiems tiktų poilsis Turkijoje. Rugsėjo mėnesį šioje šalyje dar galima lepintis kaitria saule ir šilta jūra.
Kadangi vyksta kartu su vaikais, ne paskutinėje vietoje jiems buvo ir neilgas skrydis, paprastai iš Vilniaus trunkantis kiek daugiau nei tris valandas.
Moteris prisipažino net neįtarusi, kad tiesioginių lėktuvo bilietų iki Antalijos kurorto nebėra. Ne į vieną kelionių agentūrą skambino, tačiau atsakymą išgirsdavo tą patį – nieko nebegalime pasiūlyti, kelionės išpirktos.
Pradėjusi pati „lipdyti“ maršrutą su persėdimais ir pertraukomis oro uostuose nuo vieno skrydžio iki kito, suprato, kad kelionei teks paaukoti mažiausiai 11 valandų. Pigesni lėktuvo bilietai trijų valandų kelionę „ištemptų“ net iki paros – kelionės džiaugsmą komplikuotų ilgas kito lėktuvo laukimas Stambulo oro uoste.
„Paskutinės minutės“ beveik išnyko
UAB „Kipridė“ vadovė Giedrė Petrauskienė sako, kad šių metų tendencijos – tikra rykštė poilsiautojams, įpratusiems pulti prieš pat atostogas ieškoti tinkamo varianto. Šį sezoną tokiems gali tekti paaukoti atostogas šiltuose kraštuose.
Ji patvirtino, kad šiemet į mūsų kraštiečių pamėgtą Turkiją, Egiptą, Europos pietuose esančius kurortus kelionės pabrango. Tačiau ši detalė, matyt, nepasirodė pernelyg reikšminga turistams, nes šį rudenį įsigyti kelionę paskubomis labai sunku.
Neišsigando lietuviai ir kai kuriuose kraštuose vykstančių neramumų – populiarumo nei vidinėmis šalies gyventojų riaušėmis jau metus garsėjantis Egiptas, nei su Sirija besipešanti Turkija nepraranda.
Kelionės paprasčiausiai išpirktos – arba neigiamas atsakymas ateina iš viešbučių, teigiančių, kad užimti visi kambariai, arba nebeliko laisvų vietų lėktuvuose.
Kita keliautojui nepatogi šio sezono tendencija – tarp kelionių organizatorių tampa nebepopuliarios vadinamosios paskutinės minutės, tai yra gerokai pigesnės kelionės.
Prieš keletą metų neišpirktais „degančiais“ kelialapiais kelionių agentūros stengdavosi atsikratyti pusvelčiui.
„Šiemet kelionių organizatoriai labai retai siūlo vadinamųjų paskutinių minučių kelionių. Išmeta kokiai valandai ar dviem – jei aptikai, tavo laimė. Paskutinis toks ženkliai pigesnis nei reali kaina pasiūlymas buvo gegužės pradžioje. Tuomet aukštos klasės viešbutyje savaitės poilsį pardavinėjo už tūkstantį litų. „Pakabojo“ jis internetinėje erdvėje, deja, labai neilgai“, – pasakoja G. Petrauskienė.
Šiemet išlošė tie keliautojai, kurie savo poilsiu pasirūpino gerokai iš anksto. Pavyzdžiui, pavasario–vasaros kelionę pirko viduržiemį, o rudens–žiemos – vasarą.
Pašnekovė mano, kad toks modelis turėtų išsilaikyti ir ateityje. Tai lemia rinkos dėsnis – jei yra pakankama paklausa, kelionių organizatoriai per daug nesipigina.
Keliautojui paliekama šiokia tokia žaidimo galimybė ir vienas kitas pigus pasiūlymas paliekamas. „Tikriausiai dėl to, kad nebūtų visiškai paneigta, kad paskutinės minutės dar egzistuoja“, – svarsto pašnekovė.