Kvies pažinti paveldo objektus

Autorius Ukmergės žinios
Kvies pažinti paveldo objektus /

Rugsėjo 9–18 dienomis Lietuvoje vyks Europos paveldo dienų renginiai. Šiemet jų tema – „Tvarus paveldas“.

Idėja pradėti rengti paveldo dienas gimė Prancūzijoje 1984 metais. Vėliau renginys išplito po daugelį Europos šalių. Nuo 1991 metų minimas visoje Europoje.

Ukmergės kultūros centras Europos paveldo dienų metu įgyvendins projektą „Įsuk paveldo ratą“, kurį iš dalies finansuoja Kultūros paveldo departamentas ir Ukmergės rajono savivaldybė.

Renginiai Ukmergėje vyks tris dienas.

Prasidės rugsėjo 10 d. paveldo objekte – Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje. Bus pristatyta Europos paveldo dienų Ukmergėje programa, koncertuos Ukmergės kultūros centro vokalinis ansamblis „Cantilena“.

Rugsėjo 11 d. Pilies parke vyks 1999 m. prof. Vykinto Vaitkevičiaus surasto sakralinio mūsų protėvių akmens pagerbimo ceremonija, kurią ves muzikantas,  apeiginių dainų ir senosios lietuvių kultūros kūrėjas ir puoselėtojas Gediminas Žilys.

Šis akmuo buvo minimas ir aprašytas XIX a. pr. istoriniuose šaltiniuose. Ilgus amžius jis gulėjo prie Gaubos upelio ir Šventosios upės santakos, Kosakų kaime, Koplyčios vardu vadinamoje vietoje, netoli kitapus Šventosios įsikūrusio Baraučiznos kaimo.

Akmenį surasti padėjo Pašilėje gyvenusi moteris, kuri žinojo, jog 1941 m. riedulys buvo išvežtas į vieną viensėdį, kur jis turėjo būti įmūrytas į pamatus. Tačiau prasidėjęs karas sutrukdė tai padaryti.

Paskutiniais praėjusio šimtmečio metais jis buvo surastas nurodytoje, jau apleistoje sodyboje. Dvidešimt metų šis akmuo saugotas prie senojo Ukmergės kraštotyros muziejaus pastato. 2020 m. Europos paveldo dienų metu jis perkeltas į Pilies parką.

Toliau programoje – grupės „Smetonos ūsai“ koncertas. Tai – trijų muzikantų grupė, grojanti praėjusio šimtmečio pradžioje skambėjusias šokių melodijas: polkas, valsus, fokstrotus ir figūrinius šokius.

Grupė išsiskiria savo unikaliais instrumentais – smuiku, Peterburgo armonika ir paties būgnininko pasigamintu orkestriniu būgnu su lėkšte. Trio yra gerai žinomas tradicinių šokių mylėtojams.

Renginio dalyvių laukia kelios paskaitos: kraštietės, taujėniškės Lietuvos istorijos instituto mokslo darbuotojos, archeologės dr. Irmos Kaplūnaitės ir jos kolegos dr. Ryčio Jonaičio paskaita „Miestų archeologijos iššūkiai Lietuvoje“, etnologės Ritos Balkutės paskaita „Liaudies medicina Ukmergės apylinkėse“.

Milda Paukštė visus kvies į kūrybines dirbtuves „PAVELD-ėjau“. Su paveldėjimo tema anksčiau ar vėliau savo gyvenime susiduria dažnas: paveldėti senelio įrankiai, tėvo laikrodžiai, kartu su tetos butu paveldėti ir jos baldai, drabužiai bei kiti daiktai. Parduoti neverta, išmesti gaila, pritaikyti nelengva. Užsiėmimų metu sužinosite, kaip būtų galima pratęsti jų „gyvenimą“. Tad žmonės, ateidami į renginį, ir patys gali atsinešti rankdarbiams tinkamų daiktelių, kuriems vis neranda laiko ar idėjų panaudoti. Juos iškart galės pritaikyti ar palikti kitiems.

Tos dienos renginius vainikuos tarptautinio instrumentinio folkloro festivalio „Griežynė“ koncertas.

Siekdami supažindinti žmones su įvairių tautų liaudies muzikantais, instrumentais ir tradicine muzika, 1992 m. festivalį sumanė kompozitorius Andrius Klova ir Arūnas Lunys. Šiemet prie jo organizavimo prisideda meno vadovė, etnomuzikologė dr. Gaila Kirdienė.

Festivalyje dalyvaus ir savo pasirodymais žiūrovus džiugins svečiai iš Airijos, Armėnijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Slovakijos, Škotijos, Ukrainos ir, žinoma, muzikantai iš Lietuvos.

Visą renginio laiką užsukusieji į Pilies parką turės galimybę susipažinti su tradicinių amatų puoselėtojais, su jais pabendrauti, o galbūt kai ką pabandyti ir patiems pasigaminti.

Rugsėjo 16 d. laukia galimybė pažinti senamiestį, įsitraukiant į šokio ir poezijos spektaklį-ekskursiją „Jausmai skleidžiasi senamiesty“. Pradžia – prie Laisvės paminklo Kęstučio aikštėje.

UŽ inf.

EUROPOS PAVELDO DIENŲ UKMERGĖJE PROGRAMA

RUGSĖJO 10 d.

ŠV. APAŠTALŲ PETRO IR POVILO BAŽNYČIOJE

18 val. šv. Mišios.

Po jų – Europos paveldo dienų Ukmergėje paskelbimas, vokalinio ansamblio „Cantilena“ koncertas.

RUGSĖJO 11 d.

PILIES PARKE (Kauno g. 8)

13 val. apeigų akmens pagerbimo ceremonija.

14 val. grupės „Smetonos ūsai“ koncertas.

15 val. edukacijos, tradicinių amatų pristatymai.

15 val. M. Paukštės kūrybinės dirbtuvės „PAVELD-ėjau“.

15 val. archeologų dr. I. Kaplūnaitės ir dr. R Jonaičio paskaita „Miestų archeologijos iššūkiai Lietuvoje“.

16 val. R. Balkutės paskaita „Liaudies medicina Ukmergės apylinkėse“.

17 val. tarptautinio instrumentinio folkloro festivalio „Griežynė“ koncertas.

RUGSĖJO 16 d.

18 val. šokio ir poezijos spektaklis-ekskursija „Jausmai skleidžiasi senamiesty“. Dalyvių skaičius ribotas. Būtina išankstinė registracija tel. 8 601 39001.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *