Ukmergėje jau daugiau nei dešimtmetį veikianti YAMAHA muzikos mokykla yra žinomo pasaulinio tinklo dalis. Čia, pagal franšizę veikiančioje mokykloje, ugdoma vienuolika grupių, kurių lankytojai – ir kūdikiai, ir vaikai, ir jų tėveliai.
YAMAHA muzikos mokykla turi savitą muzikinę metodinę sistemą, prieš daugelį dešimtmečių sukurtą Japonijoje, o dabar puoselėjamą įvairiose pasaulio šalyse. Lietuvoje ši mokykla savo veiklą pradėjo 1993-iaisiais Vilniuje.
Ukmergėje šiuo metu dirba dvi mokytojos. Joanai Jankauskienei, atvykstančiai iš Jonavos, padeda kolegė Rūta Samsonienė, gyvenanti Ukmergės rajone.
Pasak Joanos, YAMAHA muzikos mokykla siūlo įvairias programas. Jauniausieji ugdytiniai – kūdikiai. Pastebėta, kad vaikai, kurie anksti pradeda muzikuoti, tuo ne tik džiaugiasi, bet ir lavina savo kognityvinius gebėjimus. Kūdikiai, kurie nuolat girdi melodijas, bandydami jas pamėgdžioti, mokosi kalbos. Vyresni vaikai sparčiai plečia aktyvųjį žodyną, ima suvokti įvairias muzikines sąsajas. Be to, užsiėmimus lankantys vaikai greičiau išmoksta atlikti socialinius vaidmenis, nes dalyvaudami grupės veikloje ne tik skleidžiasi kaip asmenybės, bet turi paisyti ir kitų narių norų.
Kuria ryšį
Ukmergėje yra sudaryta 11 grupių, vaikai ugdomi pagal tris programas, skirtas kūdikiams ir ikimokyklinukams.
Keturios grupės ugdomos pagal programą „Robis“, kuri skirta patiems mažiausiems, nuo keturių mėnesių iki dvejų metų. Joje vaikams siūlomi įvairūs būdai susipažinti su muzika. Kiekvienam leidžiama su pasauliu susipažinti taip, kaip nori jis. Pasitaiko, kad vaikas palenda po kėde ir ten tyrinėja savo pasaulį. Pasak Joanos, tai – mokymosi dalis. Suaugusieji, kartu dainuodami, grodami, judėdami, tik padeda vaikui.
„Stengiamės dirbti su visais pojūčiais – rega, klausa, lytėjimu, uosle, skoniu. Būtina prisiliesti prie vaiko ir pats vaikas turi liesti. Tai nėra būrelis, į kurį atvedi vaiką ir palieki, kad ten su juo kažkas užsiimtų. Pamoka būna tarsi mamos ar kito atlydėjusio suaugusiojo pasimatymas su vaiku. Mamos deklamuoja, o vaikai mokosi girdėti.
Tuo pačiu lavinama tiek smulkioji, tiek stambioji motorika, vaikai mokosi ritmuoti“, – pasakoja Joana. Pasak jos, asmeninis laikas vaikui yra labai svarbus, ypač gausesnėse šeimose, kur dėmesį tenka skirstyti.
Kita programa – „Mažyliai ir muzika“ – skirta vaikams nuo dvejų iki penkerių metų. Pagal ją Ukmergėje ugdomos septynios grupės. Dalyvaudami joje vaikai kartu žaidžia ir susipažįsta su įvairiais muzikiniais instrumentais. Jie kviečiami įsitraukti į mažą spektaklį.
Trečioji programa Ukmergėje – „Muzikos dėlionė“, kurioje susipažįstama su klavišiniais instrumentais, prasidės nuo sausio. Ji skirta vaikams nuo penkerių metų, nes tik tada vaikų pirštukai, koncentracija ir dėmesio sukaupimas leidžia jiems skambinti ilgesnius kūrinėlius. „Eilėraštukų, dainų, ritmo mokome per žaidimą, judesį, šokį, o prie pianino reikia susikaupimo“, – pasakoja Joana.
Aplinka ir šventės
YAMAHA mokykloje, atsižvelgiant į amžiaus grupes, sukurti mokymo metodai. Dirbant stengiamasi išnaudoti taip vadinamus „žinių langelius“, kurie atsiveria tik nuo tam tikro amžiaus, kai vaikas tampa itin imlus vieniems ar kitiems dalykams.
Į vieną grupę priimama iki dešimties vaikų su jais lydinčiais suaugusiaisiais. „Dažniausiai savo vaikus atveda mamos, bet ateina ir tėveliai, ir močiutės, ir seneliai, pasitaiko ir auklių ar tetų“, – pasakoja mokytoja.
Vaikai užsiėmimuose dalyvauja sėdėdami ant kilimo aplink spalvotą parašiutą, kuris suteikia bendrystės erdvėje pojūtį. „Vaikams smagu išsirinkti spalvas. Visi lygūs, visi – viename rate“, – kalba Joana.
Mokykloje naudojami įvairūs instrumentai. Atsižvelgiant į amžių, ritmui pajusti naudojami perkusiniai instrumentai – marakos, klavės, barškučiai, būgnai, lazdelės. Taip pat – skarelės, padedančios atskleisti muziką, kamuoliukai. Svarbi dalis – logopediniai bei ortopediniai žaidimai.
Pamokos Ukmergėje kiekvienai grupei vyksta vieną kartą per savaitę. Jų metu mamos išmoksta, ką galima veikti su vaiku namuose. Skatiname neapsiriboti vien pirštukų mankšta „Virė virė košę“, yra daugybė kitų eilėraščių ir žaidimų“, – sako Joana.
Pasak mokytojos, vaikai čia ateina žaisti, mokytojų tikslas – mokyti, o mamoms tai gali būti noras po ilgo laiko išeiti iš namų.
Mokykla organizuoja ir tradicines šventes. Kalėdų šventei kuriama pasaka. Kiekviena grupė paruošia pasirodymą, kuris įtraukiamas į bendrą. Šiemet tai buvo kelionė po pasaulį. Grupės ruošė skirtingų tautų kūrinius, kurie atspindi tų šalių tradicijas. Kalėdinio koncerto žiūrėti susirinko daugybė žiūrovų – seneliai, tetos, dėdės, draugai.
Kita šventė – mokslo metų užbaigimo šventė gegužės mėnesį. Joana pakviečia šeimas į gamtą praleisti laiką kartu. Tai daugiau pramoginis renginys su improvizuotais pasirodymais.
Koncepcija ir filosofija
YAMAHA mokykla savo koncepciją grindžia keturiomis pagrindinėmis nuostatomis: mokyti suprantamai, dirbti mažose grupėse, skatinti vaikų kūrybiškumą, akcentuoti veiklą ir motyvaciją.
Ketvirtaisiais gyvenimo metais vaikai išmoksta kalbėti, muzikuoti. Todėl manoma, jog labai svarbu kiek įmanoma anksčiau vaikus supažindinti su muzika. Tai reikšminga ir tolesniam vaikų intelekto bei muzikinių gebėjimų vystymuisi.
Užsiėmimai grupėse leidžia mokytis vieniems iš kitų. Vieni moka šiek tiek daugiau ar greičiau įsisavina medžiagą, tad jie gali padėti lėčiau besimokantiems vaikams. Kurdami jie gali įgyvendinti savo idėjas, todėl skatinamas jų kūrybiškumas.
Užsiėmimai visaip paįvairinami, jų metu grojami smagūs skirtingų stilių ir laikotarpių kūriniai, naudojamos modernios kompiuterinės mokymo priemonės. Ugdymo procese nuolat kuriamos naujos programos. Kokybę užtikrinti padeda mokytojų kvalifikacijos kėlimo sistema. Japonijoje sukurtą metodiką pirmiausia perėmė vokiečiai, o iš čia ji paplito visoje Europoje.
„Norint tapti šios mokyklos mokytoju reikia turėti muzikinį išsilavinimą ir gebėti vaikus „užburti“, sudominti, įtraukti. Nepakanka mokėti dainuoti ar groti, turi spinduliuoti, kad vaikai norėtų žiūrėti į tave“, – pasakoja Joana. Pati ji augina tris vaikus – trylikos, vienuolikos ir penkerių metų. Augindama savuosius vaikus ji lankė tokias pamokas Jonavoje. Besibaigiant motinystės atostogoms pajautė, kad nebenori grįžti į oficialų darbą. YAMAHA mokykloje susidraugavo su mokytoja, kuri dirbo ir Ukmergėje. Joana jai prasitarė, kad taip pat norėtų savo muzikinėmis žiniomis dalintis su vaikais, šeimomis. Mokytoja pasiūlė perimti pamokas Ukmergėje. Taip Joaną YAMAHA mokykla atvedė į Ukmergę. Panašiai pradėjo dirbti ir jos kolegė Rūta, auginanti du vaikus. Joanai grupėje užklausus, kas norėtų pabandyti vesti pamokas kartu, Rūta atsiliepė į kvietimą.
Dabar Joana pamokas veda ir Ukmergėje, ir Jonavoje. Kelionės vargina, tačiau veikla teikia malonumą. „Jei prieš užsiėmimus skauda galvą, tai po jų skausmo nebelieka. Jei biure blogesnę dieną stengiesi „prastumti“, tai dirbant su vaikais „prastumti“ dienos negali. Pas juos turi ateiti su šypsena. Vaikai įkrauna“, – dalijasi Joana.
Ukmergėje mokykla veikia pirmadieniais–ketvirtadieniais adresu Miškų g. 29. Norint išbandyti programą, mokykla kviečia registruotis į nemokamas parodomąsias pamokas telefonu (0 689) 54367.