Kviečia poilsiauti bei pažinti Ukmergę

Autorius Vilma Nemunaitienė
Živilė Labutė poilsiui renkasi atokią sodybą.

Kraštietė knygų autorė, edukologė Živilė Labutė savo šeimos poilsiui renkasi ne triukšmingą didmiestį, o atokią sodybą Ukmergės rajone, Radiškio kaime.

Pastebėję, kad ir kiti žmonės domisi ramiu laisvalaikiu kaime, Živilė su sutuoktiniu Martynu sukūrė ir įgyvendino verslo idėją – netoli savo sodybos prieš metus pastatė keturis nedidelius kompaktiškus miško namelius poilsiautojams.

Jauna moteris pasakoja, kad įgyvendinant sumanymą prisidėjo ir jos tėtis.

Šeima namelius nuomoja poilsiauti gamtoje atvykstantiems svečiams. Pasakojo, kad kiekviename namelyje gali apsistoti tik iki 4 asmenų, taigi tai tikrai nėra erdvė norintiems pasilinksminti su didele draugų kompanija.

Ž. Labutė pasakojo, kad nameliuose galima apsistoti ir darbo dienomis, ir savaitgaliais. Žinoma, daugiau žmonių atitrūkti nuo miesto šurmulio renkasi laisvadienius.

Pasak pašnekovės, nameliai yra pastatyti vienkiemio teritorijoje ratu. Įėjimas ir didžiuliai langai yra į miško pusę, nes privatumas yra tai, ko klientai nori labiausiai.

„Pramogų galvoti nereikia, nes žmonės atvyksta ramaus poilsio, atrodo, kad kaip tik nori nuo visko pabėgti. Na, nebent keturratis – jį nuomojame svečiams, norintiems adrenalino antplūdžio, visais metų laikais“, – sako Ž. Labutė.

Pati pašnekovė iš Ukmergės į Vilnių išvyko po mokyklos baigimo, prieš 16 metų.

„Atvykstantys svečiai vis pasiteirauja, kuo Ukmergė išskirtinė ir ką joje galima pamatyti, todėl nutariau aprašyti, kuo mūsų rajonas įdomus, įkvepiantis ir ką verta pamatyti“, – pasakoja kraštietė.

Savo mintimis ji nutarė pasidalinti ir su mūsų laikraščio skaitytojais, kurie galbūt irgi sužinos ką nors nauja apie savo mylimą miestą.

***

Ukmergė – vienas seniausių Lietuvos miestų. Pirmasis paminėjimas rašytiniuose šaltiniuose, laikomas oficialia miesto įkūrimo data, – 1333 m. Ukmergė – vienas iš nedaugelio Lietuvos miestų, kuriame išliko autentiškas senamiestis.

Šiame rajone gimė, augo ir gyveno pirmasis Lietuvos Prezidentas Antanas Smetona. 2019 m. priešais Užugirio mokyklą-muziejų, pagerbiant šį žymų kraštietį, buvo atidengtas paminklas.

Ukmergės centre yra vienintelis Lietuvoje originaliai apšviestas piliakalnis. Piliakalniai miesto centre yra tik Vilniuje ir Ukmergėje. Iki pat viršūnės piliakalnį juosia serpantininis takas, kurio turėkluose įmontuotas apšvietimas tamsiu paros metu jį apšviečia.

Ukmergės rajone, Siesikuose stovinti pilis, priklausiusi kilmingai Siesickių giminei, saugo legendą apie pilyje užmūrytą kunigaikščio Daumanto žmoną, pamilusią svetimšalį riterį Astiką. Įskaudintas Daumantas meilužį liepė nužudyti. Kad legenda ne iš piršto laužta byloja pilies menėje atrasti piešiniai.

Ukmergėje yra daug balandžių skulptūrų. Eilutė iš legendinės grupės „Antis“ dainos „Balandžių daug Ukmergėj…“ virto realybe. Kiekvienas balandis turi lentelę su autoriaus pavarde bei QR kodu, kurį nuskenavus pasigirsta tik jam priskirta lietuviška daina. Balandžiai, „nutūpę“ įvairiose miesto vietose, sudaro „Dainuojančių balandžių maršrutą“.

Ukmergės rajono teritorijoje vykęs Vilkmergės (Deltuvos) mūšis svarbus tuo, jog žymi vieną pirmųjų Napoleono Bonaparto armijos pralaimėjimų. Tai – vienintelis Napoleono armijos mūšis, vykęs Lietuvos teritorijoje.

Vienintelė mokykla, turinti veikiančią observatoriją, yra Ukmergės Senamiesčio progimnazija. Čia esantis teleskopas leis iš arčiau pažvelgti į dangaus kūnus ir juos pažinti. Ši observatorija – išskirtinis objektas, neturintis analogų Lietuvos ugdymo įstaigose.

Akmuo Mokas yra ketvirtas pagal dydį riedulys Lietuvoje. Šis kultūros paveldo objektas, geologinis gamtos ir archeologijos paminklas yra Šaltupio miške. Pasakojama, kad Mokas garsėjo savo galia mokyti nemokšas. Todėl ir posakis yra išlikęs: „Eik pas Moką pasimokyt.“

Miesto pažiba – „Šuo Keksas“. Ši granitinė skulptoriaus Ričardo Širvelio skulptūra Ukmergės senamiestį papuošė 2013 metais. Sakoma, kad,  paglosčius šiam sargui nosį, jis įsimena kvapą ir saugos jį visą gyvenimą.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *