Ukmergės Švč. Trejybės bažnyčios klebonas Artūras Stanevičius Didįjį penktadienį kviečia tikinčiuosius jungtis į Kristaus kryžiaus kelią Ukmergėje. Mūsų mieste ši pamaldumo praktika vyks pirmą kartą, nors pasaulyje ji turi gilias tradicijas.
Skaistė VASILIAUSKAITĖ-DANČENKOVIENĖ
Kryžiaus kelias – tai ėjimas, stabtelint prisiminti ir apmąstyti Kristaus kančią. Kryžiaus kelio stočių iš viso yra 14, pradedant Kristaus nuteisimu mirti, baigiant jo mirtimi ir palaidojimu. Dabar dažnai pridedama ir 15-a stotis, žyminti Kristaus prisikėlimą po mirties.
Ukmergėje Kryžiaus kelio pradžia – 20 val. nuo Švč. Trejybės bažnyčios. Kelias bus einamas miesto centre, Pilies parke, galiausiai tikintieji grįš į bažnyčią.
Kaip paaiškino kunigas A. Stanevičius, Kryžiaus kelio metu giedamos giesmės, skaitomi mąstymai. Todėl sunku numatyti jo trukmę – apie gerą valandą.
Pasak klebono, nieko ruoštis nereikia. „Bus didelis dvasinis nuopelnas vien tai, kad žmogus ateis ir įsijungs į šią Velykų paslaptį. Didysis penktadienis yra būtent ta diena, kai įvyksta žmonijos atpirkimas“, – kalba A. Stanevičius. Tad ir Kryžiaus kelias įprastai einamas šią dieną.
Klebonas nenumano, kiek tikinčiųjų susirinks į Kryžiaus kelią, nes toks dalykas Ukmergėje rengiamas pirmą kartą, tačiau sako vienas neliksiąs – yra žmonių grupė, pasiruošusių kartu giedoti giesmes ir skaityti mąstymus.
Tikima, kad pirmoji Kryžiaus kelią Jeruzalės gatvėmis ėjo ir taip Viešpaties kančią širdyje apmąstė Švč. Mergelė Marija. Po Kristaus žengimo dangun ji kasdien lankė sūnaus kančios, mirties ir prisikėlimo vietas. Taip pat teigiama, kad Marija sekė Kristų ir jam nešant kryžių į Kalvariją.
Kryžiaus kelio tradicija Europoje nuo XV a. buvo kuriama pranciškonų vienuolių ir kitų vienuolijų, palaikant popiežiams. Dabar daugelyje bažnyčių yra įrengtos Kryžiaus kelio stotys.
Kryžiaus kelio tradiciją ypač išpopuliarino šv. Jonas Paulius II. Lietuvoje kai kuriose vietovėse ji taip pat gyvuoja, tačiau Ukmergėje iki šiol nebuvo.