Prie Siesikų ežero surengtas atsisveikinimas su vasara gražiu pasibuvimu tapo mūsų ir tolimesnių rajonų menininkams. „Langas į širdį“ – taip pavadinta poezijos, muzikos ir meno švente ji palydėta Toliūnų kaime, Kuliešių sodyboje.
Autorės nuotr. Pedagogės iš Rokiškio Vilija Urbonienė (kairėje) ir Oksana Sadauskienė.
Ežero gaivos užliūliuotoje pakrantėje vėl susitiko bičiuliai, seniai nesimatę bendraminčiai. Tarp šnarančių medžių skambėjo eilės ir muzika, klegėjo kūrėjai. Jaukiai smilkstant laužo dūmui, jie džiaugėsi susitikimu, dalijosi sumanymais, kalbėjosi apie būsimus renginius.
Pastarojo dalyvius – literatus, tautodailininkus ir menui neabejingus svečius čia sukvietė fotografas, poetas Albinas Kuliešis, rajono kultūros tarybos pirmininkas. Renginys vyko nekasdieniškai paruoštoje paežerėje. Šventei verbų rišėjas Vidas Svalbonas iš ąžuolo lapų pripynė vainikų ir išpuošė juos saulėgrąžomis. Medžiai padabinti toliūniškio Antano Juodžio, Tautodailininkų sąjungos nario, išdrožtomis medinėmis lėkštėmis.
Nešini gardžiomis lauktuvėmis, į gimtąją A. Kuliešio sodybą rinkosi Rokiškio, Kėdainių, Jonavos, kitų kraštų menininkai. Atvyko poetų iš Molėtų, asociacijos „Kauno branduma“, Anykščių rajono literatų klubo „Marčiupys“. Atgaivos dvasiai susirinkusieji sėmėsi klausydamiesi fotomenininko Algio Jakšto eilių. A. Jakštas – daugybės respublikinių ir tarptautinių parodų bei apdovanojimų autorius, kuriam suteiktas Lietuvos meno kūrėjo vardas.
Dainų albumą „Iki tavęs“ pristatė daugelio jų autorė Rokiškio muzikos mokyklos pedagogė Vilija Urbonienė. Jos ir kolegės smuikininkės Oksanos Sadauskienės atliekamus kūrinius klausytojai vadino muzika sielai.
Tarp svečius priėmusių šeimininkų – ir mūsų krašto šviesuoliai: Lietuvos tautodailininkų sąjungos Ukmergės skyriaus vadovas Rimantas Zinkevičius, skulptorius Valentas Butkus, dailininkas Vytautas Mackevičius, rašytojas Liubomir Frankiv, kiti kūrėjai.
Pabendrauti su šventės dalyviais panoro ir ne vienas Toliūnų kaimo gyventojas. Visus svetingai sutiko sodyboje viešėję A. Kuliešio artimieji. Ypatinga užduotis tekusi Albino pusbroliui Gedui Kašauskui ir keramikui Virginijui Barzdžiui. Jie ant laužo kepę blynus ir visus vaišinę pačių virta žirnių koše su kmynais.
„Langas į širdį“ jau tapo tradiciniu renginiu Toliūnuose. „Prieš ketverius metus pirmą kartą su bičiuliais menininkais šitaip susibūrėme per Žolinę. Norėjosi pabūti kartu, kai gyvenimas laužo ir sieloj sumaištis… – atvirauja A. Kuliešis. – Dabar tai – subrendęs renginys, meniškų sielų susiėjimas, kurio esmė – sukviesti kūrėjus.“ Džiaugiasi sulaukęs jų net iš aštuonių rajonų.
Renginio dalyviams taip pat surengta ekskursija po legendomis apipintą Siesikų pilį, apie kurios istoriją pasakojo šių valdų šeimininkas Audrys Matulaitis. Burtais visi kerėti ir Siesikų ežerą ėmus skandinti sutemoms. Išvydę link kranto artėjančią valtį, joje pamatė Laumę ir Pinčiuką. Šis viliojęs pasiplaukioti merginas ir moteris. O grybų torto siūliusi Baravykų karalienė kvietė atspėti, kas dar slepiasi jos kepinyje.
Autorė: Vaidotė ŠANTARIENĖ
S. Budraičio nuotr. Sveikinimus Albinui ir jo artimiesiems perdavė anykštėnai.
Prie ežero būrėsi poetai, tautodailininkai, fotomenininkai…