Kultūros paveldas slegia savininkų pečius

Tu­rė­ti į Kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tų są­ra­šą įtrauk­tą pa­sta­tą – di­de­lė at­sa­ko­my­bė. Nors to­kie ob­jek­tai sau­go­ti­ni, jų prie­žiū­ra ir iš­li­ki­mu pri­va­lo rū­pin­tis pa­tys sa­vi­nin­kai – ap­si­lei­dė­liams yra nu­ma­ty­tos tūks­tan­ti­nės bau­dos.

09-13-4 straipsnio nuotr

 

Ge­di­mi­no Ne­mu­nai­čio nuotr. Privatiems senamiesčio namams remontuoti pinigų savivaldybė neturi.


 

Šią va­sa­rą ke­li mies­to cen­trą nau­jo­mis spal­vo­mis nu­švie­tę pa­sta­tai – taip pat at­nau­jin­ti pri­va­ti­nin­kų lė­šo­mis.

Uk­mer­gės ra­jo­ne šiuo me­tu yra apie 250 Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to prie Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jos sau­go­mų pa­sta­tų.

Tik la­bai ne­di­de­lė da­lis jų pri­klau­so ra­jo­no sa­vi­val­dy­bei. Tai – bu­vęs „Drau­gys­tės“ ki­no te­at­ras, An­ta­no Sme­to­nos gim­na­zi­ja, bu­vu­si Dai­lės mo­kyk­la, Spor­to mo­kyk­la Va­sa­rio 16-osios gat­vė­je. Taip pat ir ne­se­niai re­no­vuo­tas dvie­jų aukš­tų mū­ri­nis pa­sta­tas Del­tu­vos gat­vė­je. Jo iš­orės pa­kei­ti­mas kaip tik ir su­kė­lė dis­ku­si­jų apie tai, ar ver­tė­jo da­lį ori­gi­na­laus rau­do­nų ply­tų fa­sa­do pa­slėp­ti po šiuo­lai­ki­nių me­džia­gų dan­ga.

Są­ra­še – ir gy­ve­na­mie­ji na­mai

Iš­lie­ka­mą­ją ver­tę tu­ri dau­ge­lis Uk­mer­gės se­na­mies­ty­je esan­čių mū­ri­nių pa­sta­tų. Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to sau­go­mų ob­jek­tų są­ra­še – ne­ma­žai gy­ve­na­mų­jų na­mų, se­no­jo ar­klių paš­to bei bu­vu­sios siau­ro­jo ge­le­žin­ke­lio sto­ties kom­plek­sai, DnB Nord ban­ko pa­sta­tas Kau­no gat­vė­je, kai ku­rie Ge­di­mi­no, Žu­vų gat­vių na­mai.

Sau­go­mi Kęs­tu­čio aikš­tės pa­sta­tai, baž­ny­čios, sen­ti­kių cerk­vė, bu­vu­si si­na­go­ga Vil­kmer­gė­lės gat­vė­je. Są­ra­še – ir va­di­na­masis „meš­kų na­mas“, vai­kų bib­lio­te­ka Vy­tau­to gat­vė­je. Vi­sų šių ver­ty­bių prie­žiū­ra ir iš­li­ki­mas – jų šei­mi­nin­kų ran­ko­se.

Pra­šy­mų pa­ten­kin­ti ne­ga­li

Kas­met sa­vi­val­dy­bė gau­na kul­tū­ros pa­vel­dui pri­klau­san­čių pa­sta­tų sa­vi­nin­kų pra­šy­mų su­re­mon­tuo­ti ar skir­ti lė­šų re­mon­tui. Šie­met jų gau­ta 15. Pra­šo­ma su­re­mon­tuo­ti ne tik ben­druo­me­nėms pri­klau­san­čias baž­ny­čias, bet ir pri­va­čius dva­rus bei ki­tus pa­sta­tus.

Sa­vi­val­dy­bės spe­cia­lis­tai su­skai­čia­vo, kad no­rint pa­ten­kin­ti šiuos pra­šy­mus, iš biu­dže­to tek­tų skir­ti be­veik mi­li­jo­ną li­tų.

Uk­mer­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo ir sta­ty­bos sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Li­na Mas­laus­kie­nė sa­ko, kad sa­vi­val­dy­bė ga­lė­tų sa­va­no­riš­kai pri­si­dė­ti prie sau­go­ti­nų pa­sta­tų prie­žiū­ros, ta­čiau to da­ry­ti ne­pri­va­lo.

Nuo šios pa­rei­gos ją at­lei­džia Ne­kil­no­ja­mo­jo kul­tū­ros pa­vel­do ap­sau­gos įsta­ty­mas.

Ja­me tei­gia­ma, kad rū­pin­tis kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­to iš­sau­go­ji­mu – val­dy­to­jo pa­rei­ga. Val­dy­to­jas pri­va­lo „pri­žiū­rė­ti kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tą, jo te­ri­to­ri­ją, vie­to­vę, lai­ku ša­lin­ti at­si­ra­du­sius de­fek­tus ir ap­sau­go­ti sta­ti­nius nuo nei­gia­mo ap­lin­kos po­vei­kio“.

Iš pa­sta­to sa­vi­nin­ko rei­ka­lau­ja­ma net to, kad pa­tal­po­se, ku­rių in­ter­je­ras ver­tin­gas, bū­tų pa­lai­ko­mas rei­kia­mas mik­ro­kli­ma­tas.

Įsta­ty­me sa­ko­ma, kad pa­sta­tai ga­li bū­ti pri­žiū­ri­mi „jei yra ga­li­my­bių – iš da­lies vals­ty­bės ar sa­vi­val­dy­bių biu­dže­tų lė­šo­mis, skir­to­mis pa­vel­dot­var­kai“.

Šių me­tų Uk­mer­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės biu­dže­to ei­lu­tė, ku­rio­je nu­ro­do­ma pa­vel­do pa­sta­tams re­mon­tuo­ti at­riek­ta su­ma, at­ro­do grau­džiai. Jo­je – vos 50 tūks­tan­čių li­tų. Per­nai bu­vo skir­ti 68 tūks­tan­čiai.

Ke­le­tą me­tų iš ei­lės ne­sky­rė tam lė­šų ir Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­tas prie Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jos.

L. Mas­laus­kie­nė sa­ko, kad sa­vi­val­dy­bė, ki­še­nė­je tu­rė­da­ma tik 50 tūks­tan­čių li­tų, im­tis di­des­nių re­mon­tų ne­pa­jė­gi.

„Tik­rai sun­ku nu­spręs­ti, kas svar­biau­sia. Bet sten­gia­mės bent jau gel­bė­ti si­tu­a­ci­ją tu­ri­mo­mis lė­šo­mis ten, kur ji iš­ties ava­ri­nė“, – tei­gia ji.

Šie­met iš „val­diš­kų“ pi­ni­gų su­re­mon­tuo­tas Vie­nuo­ly­no gat­vės 17 na­mo sto­gas. Šis pa­sta­tas – pri­va­ti nuo­sa­vy­bė. Ta­čiau ka­dan­gi sil­pnai be­si­lai­kan­tis sto­go kar­ni­zas jau kė­lė pa­vo­jų pra­ei­viams, sa­vi­val­dy­bė fi­nan­sa­vo sto­go re­mon­tą. Tam skir­ta 9 tūks­tan­čiai li­tų.

Rei­ka­la­vi­mai – iš vir­šaus

Daž­nai rei­ka­la­vi­mų, kur ir ką su­re­mon­tuo­ti, gau­na­ma iš Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to. Šios įstai­gos ins­pek­to­riai at­lie­ka ty­ri­mus ir nu­ro­do sa­vi­val­dy­bei, ko­kius pa­sta­tus ši pri­va­lo gel­bė­ti.

„Ne­ga­li­me vi­sų iš biu­dže­to skir­tų pi­ni­gų iš­leis­ti sa­vo nuo­žiū­ra, nes bet ka­da ga­li­me nu­ro­dy­mų su­lauk­ti iš de­par­ta­men­to“, – sa­ko L. Mas­laus­kie­nė.

Pas­ta­ruo­ju me­tu kaip tik ir gau­ta už­duo­tis su­tvar­ky­ti A. Sme­to­nos dva­ro kom­plek­sui pri­klau­san­tį gy­ve­na­mo­jo na­mo sto­gą. Nu­sta­ty­ta, kad sto­gas ava­ri­nės būk­lės. Šiems dar­bams at­lik­ti ren­gia­ma­si skelb­ti vie­šų­jų pir­ki­mų kon­kur­są.

Ap­si­lei­dė­liams – bau­dos

Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to Vil­niaus te­ri­to­ri­nio pa­da­li­nio vy­riau­sio­ji ins­pek­to­rė Lo­re­ta Bu­ko­vec­kie­nė sa­ko, kad sau­go­ti­ni ob­jek­tai – de­par­ta­men­to ins­pek­to­rių aki­ra­ty­je. At­li­kus ap­žiū­rą ir ra­dus pa­sta­to ne­pri­ežiū­ros žen­klų ar pa­žei­di­mų, su­ra­šo­mi ak­tai.

Kul­tū­ros pa­vel­do są­ra­še esan­čių pa­sta­tų val­dy­to­jai ga­li bū­ti bau­džia­mi įspė­ji­mu ar­ba pi­ni­gi­nė­mis bau­do­mis. Fi­zi­niai as­me­nys už pa­sta­tų ne­pri­ežiū­rą ga­li su­lauk­ti bau­dos iki 3000 li­tų.

L. Bu­ko­vec­kie­nė sa­ko, kad ge­ro­kai di­des­nės bau­dos nu­sta­ty­tos ju­ri­di­niams as­me­nims. Ap­lei­du­sios ser­gė­ti­ną pa­sta­tą įmo­nės bei ki­tos or­ga­ni­za­ci­jos bau­džia­mos nuo 3 iki 40 tūks­tan­čių li­tų.

Pa­gel­bė­ja pro­jek­tai

Di­des­nių lė­šų kul­tū­ros pa­vel­do pa­sta­tų re­mon­tui, prie­žiū­rai sa­vi­val­dy­bė pri­trau­kia reng­da­ma pro­jek­tus Eu­ro­pos Są­jun­gos struk­tū­ri­nių fon­dų pa­ra­mai gau­ti.

Dėl šių pa­stan­gų į pa­bai­gą ei­na A. Sme­to­nos dva­ro Užu­lė­ny­je re­konst­ruk­ci­jos pro­jek­tas. Ren­gia­ma­si teik­ti pa­raiš­ką me­di­nės ar­chi­tek­tū­ros ne­kil­no­ja­mo­jo pa­vel­do ob­jek­tų res­tau­ra­vi­mui ir re­konst­ruk­ci­jai. Sa­vo ei­lės lau­kia A. Sme­to­nos dva­ro kom­plek­sui pri­klau­san­tys pir­tis ir žir­gy­nas.

Autorė: Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *