Krikštėnuose – „auksiniai“ šuneliai ir katinėliai

Autorius Ukmergės žinios

Ra­jo­no va­do­vams įta­ri­mų ke­lia pa­sa­kiš­kus pi­ni­gus kai­nuo­jan­ti Krikš­tė­nų be­glo­bių gy­vū­nų prie­glau­dos veik­la. Vos dau­giau nei per me­tus ji ra­jo­no biu­dže­tui at­siėjo per 300 000 li­tų. Krikš­tė­nuo­se be­glo­bių gy­vū­nų prie­glau­da veik­lą pra­dė­jo pra­ėju­sių me­tų va­sa­rą.

10-25-1 straipsnio nuotr

 

Ge­di­mi­no Ne­mu­nai­čio nuotr. Vienos katytės išlaikymas namuose per mėnesį kainuoja keliasdešimt litų, gyvūnų prieglaudoje – kelis šimtus.


 

Veik­lą ad­mi­nist­ruo­ja ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės skelb­tą kon­kur­są dėl be­glo­bių gy­vū­nų kon­tro­lės funk­ci­jų lai­mė­ju­si UAB Uk­mer­gės bu­tų ūkis.

Siū­lo at­lik­ti au­di­tą

Ra­jo­no ta­ry­bos Sa­vi­val­dy­bės ūkio ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas Jo­nas Gry­baus­kas pa­sa­ko­jo, kad su­si­do­mė­ti įstai­gos veik­la pa­ska­ti­no di­džiu­lės be­glo­biams gy­vū­nams ten­kan­čios iš­lai­dos.

Šiuo me­tu prie­glau­dai sa­vi­val­dy­bė sko­lin­ga per 200 000 li­tų. O iš vi­so są­skai­tų nuo pra­ėju­sios va­sa­ros iš­ra­šy­ta už 305 000 li­tų.

Iš­ana­li­za­vę įstai­gos veik­lą J. Gry­baus­ko va­do­vau­ja­mo ko­mi­te­to na­riai kon­sta­ta­vo, kad iš­lai­dos be­glo­bių gy­vū­nų prie­žiū­rai Krikš­tė­nuo­se – per­ne­lyg di­de­lės. Vien pa­tal­pų nu­oma mė­ne­siui kai­nuo­ja 1600 li­tų. Įstai­go­je dir­ba iš vi­so trys žmo­nės.

Esą bran­gios ir gy­vū­nais be­si­rū­pi­nan­čio ve­te­ri­na­ro pa­slau­gos, ir ko­mu­na­li­nės iš­lai­dos.

Dau­giau kaip per me­tus ke­tur­ko­jų prie­glau­do­je pa­bu­vo­jo 400 be­glo­bių, o iš­lai­dos sie­kė 300 000 li­tų, tad ne­sun­ku pa­skai­čiuo­ti, kad lig šiol vie­no ke­tur­ko­jo iš­lai­ky­mas kai­na­vo per 750 li­tų. Sa­vi­val­dy­bei tai – di­džiu­lė naš­ta, tad no­ri­ma ieš­ko­ti bū­dų, kaip iš­lai­das ma­žin­ti.

Sa­vi­val­dy­bės ūkio ko­mi­te­to na­riai siū­lo, kad įstai­go­je bū­tų at­lik­tas au­di­tas.

Dau­giau­siai iš­lai­dų – įsi­ku­riant

Be­glo­bių gy­vū­nų prie­glau­dą ad­mi­nist­ruo­jan­čio Uk­mer­gės bu­tų ūkio di­rek­to­rius Jo­nas Rin­ke­vi­čius ti­ki­na, kad di­džiu­lių są­nau­dų pa­rei­ka­la­vo be­glo­bių gy­vū­nų prie­glau­dos įsi­kū­ri­mas. Esą veik­la bu­vusi nau­ja ir ne­pa­žįs­ta­ma.

Tuo tar­pu da­bar, „įsi­va­žia­vus“, per mė­ne­sį įstai­gos iš­lai­ky­mas vi­du­ti­niš­kai kai­nuo­ja ke­lio­li­ka tūks­tan­čių li­tų. Dau­giau­siai iš šios su­mos ski­ria­ma nuo­mai, dar­bo už­mo­kes­čiui. To­liau iš­lai­dų ei­lu­tė­se ri­kiuo­ja­si ve­te­ri­na­ri­jos pa­slau­gos, pa­ša­rai. Di­rek­to­rius ti­ki­no, kad žmo­nės dir­ba ir sa­vait­ga­liais, tad trys eta­tai bū­ti­ni.

Lai­ko­si rei­ka­la­vi­mų

J. Rin­ke­vi­čiaus tei­gi­mu, va­do­vau­jan­tis tarp jų įmo­nės ir sa­vi­val­dy­bės pa­si­ra­šy­ta su­tar­ti­mi, iš­lai­dos pri­klau­so nuo su­teik­tų pa­slau­gų ir lai­ko­mų gy­vū­nų skai­čiaus. Esą imant pas­ta­rų­jų mė­ne­sių, iš­lai­dos į su­tar­ties rė­mus be­veik įtel­pa.

Di­rek­to­rius ne­nei­gia, kad prie­glau­da kai­nuo­ja di­de­lius pi­ni­gus, ir ne­at­me­ta ver­si­jos, kad su­tar­tį ga­li bū­ti siū­lo­ma nu­trauk­ti. Ta­čiau klau­si­mas, kaip po to bus spren­džia­ma be­glo­bių gy­vū­nų pro­ble­ma.

J. Rin­ke­vi­čius pri­me­na ir ES rei­ka­la­vi­mus šiai veik­lai, ku­rių pri­va­lu lai­ky­tis, o jie ga­na griež­ti. Pa­vyz­džiui, eu­ta­na­zi­ja ne­ga­li bū­ti tai­ko­ma, prieš tai gy­vū­nė­lio ne­už­mig­džius.

Pa­dau­gė­jo ru­de­nį

Be­glo­bių gy­vū­nų prie­glau­dos ad­mi­nist­ra­to­rius Au­ri­mas Pa­liu­lis sa­ko, kad nuo įsi­kū­ri­mo čia pa­bu­vo­jo 400 gy­vū­nų. Šiuo me­tu yra 16 šu­nų ir 20 ka­čių.

Di­džio­ji da­lis čia pa­ten­kan­čių ke­tur­ko­jų iš­da­li­na­ma. Vie­nus lai­ki­nus gy­ven­to­jus at­si­i­ma šei­mi­nin­kai, ki­tiems ieš­ko­ma nau­jų­jų na­mų.

Per sa­vai­tę į prie­glau­dą pa­ten­ka po 4–5 ke­tur­ko­jus, bet kar­tais tiek jų at­si­ve­ža­ma per vie­ną die­ną. Ypač be­glo­bių pa­dau­gė­jo ru­de­nį. Ben­drau­jant su ko­le­go­mis iš ki­tų ra­jo­nų aiš­kė­ja, kad to­kia ten­den­ci­ja pa­ste­bi­ma vi­so­je ša­ly­je, mat so­dy­bo­se va­sa­ro­jan­tys be­šir­džiai tie­siog iš­me­ta lauk per va­sa­rą glo­bo­tą au­gin­ti­nį.

„Prieš va­žiuo­da­mi pa­si­im­ti ke­tur­ko­jo sten­gia­mės iš­si­aiš­kin­ti, ar apie jį pra­ne­šęs as­muo pats nė­ra ke­tur­ko­jo šei­mi­nin­kas. Kar­tais tai pa­vyks­ta iš­si­aiš­kin­ti, bet ne vi­sa­da“, – ap­gai­les­tau­ja A. Pa­liu­lis.

Pa­sak jo, ne­ma­žai ser­gan­čių ke­tur­ko­jų pa­si­i­ma ki­tos gy­vū­nų glo­bos or­ga­ni­za­ci­jos, nuo­lat ben­drau­ja su vie­šo­sio­mis įstai­go­mis „Penk­ta ko­ja“, „Na­mi­nu­kas“, „Le­sė“. Į jas iš­ke­liau­ja tie, ku­riems ne­pa­vyks­ta su­ras­ti nau­jų na­mų, ta­čiau ir nė­ra bū­ti­ny­bės už­mig­dy­ti.

Krikš­tė­nų prie­glau­do­je gy­vū­nas lai­ko­mas ma­žiau­siai 14 die­nų.

Daž­niau­siai be­veik vi­si nar­vai už­im­ti. Per mė­ne­sį pa­gal nu­sta­ty­tas nor­mas glo­bo­ti­niai su­ėda apie 100 ki­log­ra­mų sau­so mais­to.

Įkū­rė vie­šą­ją įstai­gą

Tam, kad bū­tų įma­no­ma gy­vū­nė­lių la­bui už­si­i­mti lab­da­rin­ga veik­la, ko ne­ga­li da­ry­ti Uk­mer­gės bū­tų ūkis, pra­ėju­siais me­tais ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė įstei­gė ir vie­šą­ją įs­tai­gą.

VšĮ „Uk­mer­gės be­glo­bių gy­vū­nų na­mai“ ad­mi­nist­ruo­ja tin­kla­pį be­glo­biai.lt, ku­ria­me skel­bia­ma apie Krikš­tė­nuo­se pri­glaus­tus šei­mi­nin­kų ieš­kan­čius šu­niu­kus ir ka­ty­tes.

Autorė: Vil­ma NEMUNAITIENĖ

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *