Šį trečiadienį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nagrinėjo svarbiausią kovoje dėl šilumos ūkio klausimą – ar sutartį savivaldybė su privačiu šilumos operatoriumi „Miesto energija“ nutraukė teisėtai.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Į kovą dėl šilumos ūkio prieš dvejus metus įsitraukė ir gyventojai.
Bylą trijų teisėjų kolegija nagrinėjo rašytine tvarka. Tai reiškia, kad į ją šalių atstovai nekviečiami. Teisėjai galutinį nuosprendį paskelbs gegužės 8 dieną 15 valandą.
Šilumos ūkio karas prasidėjo beveik prieš dvejus metus, 2010 metų gegužės 30 dieną. Tuomet Ukmergės rajono savivaldybė vienašališkai nutraukė sutartį su šilumos ūkio nuomininku UAB „Miesto energija“.
Šią bylą jau išnagrinėjo visų žemesnių instancijų teismai.
Greta šios pagrindinės bylos teismai nagrinėja ir dar keliolika su šiuo klausimu susijusių bylų dėl licencijų tiekti šilumą suteikimo bei sustabdymo.
Rajone paskelbus ekstremalią situaciją, šilumą jau antrą sezoną ukmergiškiams tiekia rajono savivaldybės įmonė „Ukmergės šiluma“.
Kovoja ir viešojoje erdvėje
Pastaruosius dvejus metus, kol vyksta teisminiai procesai, abi šalys – „Miesto energija“ ir Ukmergės savivaldybė – kaunasi ir viešoje erdvėje.
Praėjusią savaitę Vytauto Šulco bendrovė „Public Partnership Relations“ „Lietuvos ryte“ paskelbė savo atliktą tyrimą apie korupcijos lygį Ukmergėje. Jame teigiama, kad verslo atstovai itin nepalankiai vertina korupcijos lygį savivaldybėje, kad „Ukmergės verslininkai yra jautrūs ir nepatiklūs juos supančiai aplinkai, kad kai kurie jų bijo valdininkų susidorojimo“.
Reaguojant į šią publikaciją, Ukmergės rajono savivaldybėje ant rajono vadovų kabinetų durų praėjusią savaitę pakabintos česnakų pynės.
IC BALTIC agentūros išplatintame pranešime spaudai Ukmergės rajono meras Algirdas Kopūstas pasakoja, kad česnakus pakabinti mintis kilo po to, kai savivaldybė gavo įrodymų, jog „Miesto energija“ kovoje su savivaldybe pasitelkė Vytauto Šulco atstovaujamą bendrovę „Public Partnership Relations“. Esą taip juokais bandyta apsisaugoti nuo „Miesto energijai“ dirbančio hipnozės specialisto veiksmų.
Internete V. Šulcas save pristato kaip hipnozės ir neurolingvistinio programavimo (NLP) ekspertą. NLP – hipnozės rūšis, kuri pasaulyje išpopuliarėjo, nes leidžia išmokti daryti įtaką sau ir ypatingai kitiems, sukeliant pokyčius žmonių mąstyme.
„Visa ši apklausa ir jos publikavimas – akivaizdus juodųjų technologijų pavyzdys. Niekaip kitaip, nei kad juodosiomis technologijomis, nepavadinsi to, kad „Miesto energijai“ atstovaujantis viešųjų ryšių specialistas pats atlieka verslininkų apklausą, o vėliau komentuoja ir interpretuoja savivaldybės reputaciją gadinančius apklausos duomenis“, – teigia A. Kopūstas.
Tikisi palankaus teismo sprendimo
Ukmergės rajono savivaldybės Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjas Rimas Jurgilaitis įsitikinęs, kad Lietuvos aukščiausiojo teismo sprendimas bus palankus savivaldybei.
„Aukščiausiasis teismas 2007 metais jau buvo susidūręs su „Miesto energijos“ ir savivaldybės ginču ir konstatavo „Miesto energijos“ sutarties pažeidimus. Nematau priežasčių, kad sprendimas galėtų būti mums nepalankus“, – sako jis.
Savivaldybės teisėtus veiksmus pripažino ir Vilniaus apygardos teismas, ir Lietuvos apeliacinis teismas.
Į klausimą, kokius tolimesnius žingsnius yra numačiusi savivaldybė, jei teismo nuosprendis vis tik jai būtų nepalankus, R. Jurgilaitis sakė negalįs atskleisti. Tačiau patikino, kad šis variantas taip pat apgalvotas.
Per dvejus konflikto su „Miesto energija“ metus įvyko apie 100 teismo posėdžių. Vien dėl antstolių veiksmų įvyko apie 20 teismo posėdžių.
Su šiuo konfliktu susijusi byla dėl „Miesto energijos“ licencijos naikinimo dar neišspręsta.
Sprendimo nespėliojo
UAB „Miesto energija“ direktorius Artūras Stravinskas nenorėjo spėlioti, koks bus ar turėtų būti Lietuvos aukščiausiojo teismo trijų teisėjų kolegijos sprendimas. Jis pasiūlė apsišarvuoti kantrybe ir palaukti, kol teismo nutartis bus paskelbta.
„Iki šiol tikėjau ir tikiu, kad Lietuvoje teisingumas yra. Tačiau protingiausia būtų palaukti teisėjų sprendimo ir planuoti tolimesnius žingsnius“, – kalbėjo pašnekovas.
UAB „Miesto energija“ šilumą ir karštą vandenį Ukmergei tiekė nuo 2000-ųjų metų. Sutartis turėjo baigtis 2015 metų gruodį.