Buvę bendrovės „Izobara“ darbuotojai prarado visas viltis atgauti nesumokėtą uždarbį. Miesto gatves tvarkančios moterys sako nebeturinčios už ką pragyventi ir klimpstančios į skolas. Penktadienį prie „Izobaros“ jos savo pinigus… „palaidojo“.
Vaidotė ŠANTARIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Daug sykių bandžiusios atgauti savo pinigus, buvusios „Izobaros“ darbuotojos ir šį kartą liko be nieko.
Nuo rudens gatvių švarinimo paslaugas pradėjus teikti įmonei „Ukmergės paslauga“, į ją perėjo ir „Izobaros“ darbuotojos. Tačiau tuo jų atlyginimų istorija nesibaigė.
Moterys pasakojo nepavydėtinoje padėtyje buvusios kone pusmetį. Žinojusios apie prastą įmonės finansinę situaciją, tačiau reikalai esą dar labiau pablogėjo, pasikeitus jos šeimininkams.
„Nors pinigų ir tada trūko, senesni savininkai vis tiek mokėdavo, buvo galima žmoniškai susitarti. O po naujų metų, galima sakyti, savo atlyginimų visai nebematėm. Seniūnija pinigus bendrovei laiku pervesdavo, bet ji su mumis neatsiskaitydavo. Po keturiasdešimt, šimtą, du šimtus litų per mėnesį patrupindavo…“ – liejo nuoskaudas darbuotojos.
Tokiu būdu gatvių tvarkytojos palaidojo viltį atgauti savo uždirbtus pinigus.
Savo bėdas išsakė savivaldybės vadovams, kreipėsi į darbo inspekciją, kuri „Izobaroje“ nustatė Darbo kodekso pažeidimų dėl darbo užmokesčio mokėjimo tvarkos. Pradėjus ieškoti pagalbos, neslepia sulaukusios priminimų nelipti aukščiau galvos, antraip gali tekti gailėtis visą gyvenimą…
Pasikeitus miesto tvarkdariams, atsirado galimybė pakeisti darbovietę. Moterys sako išėjimo iš darbo pareiškimuose norėjusios akcentuoti darbuotojų atžvilgiu padarytus pažeidimus. Tačiau joms buvo pasakyta, kad šitaip niekas nebus forminama. Beliko sutikti išeiti savo noru.
Penktadienį vidurdienį į „Izobarą“ buvusios darbuotojos nebe pirmą kartą susirinko reikalauti nesumokėtų algų bei pažymų apie susidariusias skolas. Pinigų teigia visai negavusios už tris mėnesius – birželį, liepą, rugpjūtį, taip pat nesumokėti atostoginiai už pernai ir šiuos metus.
„Girdėjom apie įmonės skolas, areštuotas sąskaitas. Bet mums žadėjo pinigus atiduoti iki rugsėjo 1 dienos – nuo tada čia nebedirbam. Sakė – sumokėsim, tik išeikit savo noru… Būtų šimtas litų – ir tai gaila, o mūsų – vienuolika, ir kiekvienai skolingi maždaug 3000 litų“, – piktinosi jos.
Guodėsi nebeišmanančios, kaip išsilaikyti, sumokėti mokesčius ir grąžinti skolas: „Kiek kartų prašėm savo pinigų, bet jie kišenes verčia – nėra… O mes – turtingiausios? Kodėl dabar tas algas turim padovanot?“
Moterys tądien norėjusios dar sykį pasikalbėti su buvusiais vadovais. Tačiau „Izobaros“ sekretorė jas informavo, jog visi išvykę į Vilnių.
Jos sako nebesistebinčios, kad ir vėl nieko nepešė: „Ateisim pirmadienį – ir tada nieko nebus. Jau n kartų ėjom, ir nieks nepasirodo. Kam mus kaip šunis vaikyti? Neduoda nei pinigų, nei pažymų – tai beviltiška…“
Nujausdamos tokią savo vizito baigtį, atsinešė gėlių krepšelį, kurį vėliau pastatė šalia įmonės pastato ir uždegė žvakeles. Šitaip sako palaidojusios savo uždirbtus pinigus, kuriems palinkėjo ilsėtis ramybėje… „Dabar eisim užpirkti mišių, o paskui – gedulingi pietūs…“ – liūdnai juokavo moterys.
Jų manymu, išbristi iš šios aklavietės gali padėti tik teismas.
Paprašytas pakomentuoti esamą situaciją ir tai, ar buvusios darbuotojos dar gali tikėtis atgauti atlyginimus, „Izobaros“ administracijos direktorius Gvidas Grinkas nebuvo kalbus. Sakė turįs karčios patirties dėl bendravimo su žurnalistais, todėl dar penktadienį pažadėjo pateikti atsakymą su sąlyga, kad nė vienas žodis nebus iškraipytas.
Tačiau savo pažado bendrovės administracijos vadovas neišpildė. Pirmadienį ryte jis buvo apskritai nepasiekiamas.