Korepetitoriaus paslaugas teikia pogrindyje

Autorius Ukmergės žinios

Kai ku­rių vy­res­nių kla­sių mo­ki­nių dar­bo die­na su pa­mo­ko­mis ne­si­bai­gia. Vos grį­žę na­mo jie vėl sku­ba į pa­mo­kas. Tik daž­nai šios vyks­ta ne mo­kyk­lo­je, o mo­ky­to­jo na­muo­se. Ko­re­pe­ti­to­riai, tei­kian­tys pa­slau­gas po dar­bo, per daug ne­si­vie­ši­na – mat dau­ge­lis gau­na­mas pa­ja­mas sle­pia nuo vals­ty­bės.

 

Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

 

Į re­dak­ci­ją pa­skam­bi­nęs vy­ras, ku­rio pa­var­dės dėl su­pran­ta­mų prie­žas­čių ne­skelb­si­me, kal­bė­jo apie mo­ky­to­jų dar­bą. De­ja, ne iš tei­gia­mos pu­sės. Vy­ras pik­ti­no­si ne­le­ga­liai už­dar­biau­jan­čiais mo­ky­to­jais.

Du sū­nus au­gi­nan­tis uk­mer­giš­kis sa­kė, kad abu gim­na­zi­jo­je be­si­mo­kan­tys jo vai­kai mo­ko­si pa­pil­do­mai. Mo­ky­to­jai esą pa­tys siū­lo­si: „Jei ko ne­su­pran­ti, ga­liu pa­mo­ky­ti na­muo­se“. Va­lan­da ko­re­pe­ti­to­riaus dar­bo Uk­mer­gė­je įver­tin­ta nuo 20 iki 25 li­tų. Ap­mau­džiau­sia vy­rui, kad ši rin­klia­va, jo ži­nio­mis, yra ne­ap­mo­kes­tin­ta.

„Į tur­gų mo­te­rys ko­ji­nes at­ne­ša – ir tai mo­kes­čius mo­ka. O pa­pil­do­mai už­dar­biau­jan­tiems pe­da­go­gams, at­seit, ne­rei­kia“, – apie kles­tin­čią ne­ly­gy­bę kal­bė­jo uk­mer­giš­kis.

Jo įsi­ti­ki­ni­mu, mo­ky­to­jai sa­vo dar­bu nuo­lat skun­džia­si ir net strei­kuo­ja ne­pa­grįs­tai. „Prie­šin­gai – tė­vai ir mo­ki­niai tu­rė­tų strei­kuo­ti prieš mo­ki­nių per pa­mo­kas ne­su­ge­ban­čius iš­mo­ky­ti pe­da­go­gus“, – svars­to dvie­jų moks­lei­vių tė­vas.

Uk­mer­giš­kis įsi­ti­ki­nęs, kad ši pro­ble­ma ne­ju­di­na­ma iš bai­mės. „Pa­mė­gink vie­šai apie tai pra­bil­ti ir ta­vo at­ža­los nu­ken­tės“, – įsi­ti­ki­nęs jis.

Vy­riš­kis at­sklei­dė sa­vo pla­nus – jis ke­ti­na dėl šios pro­ble­mos kreip­tis į mi­nis­te­ri­ją.

 

Ver­slo liu­di­ji­mai – pri­va­lo­mi

 

Uk­mer­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus ve­dė­ja Da­lė Ste­po­na­vi­čie­nė sa­ko, kad pa­pil­do­mas mo­ky­mas nė­ra įsta­ty­mais drau­džia­ma veik­la, jei pil­do­mos vi­sos juo­se nu­ro­dy­tos są­ly­gos.

Švie­ti­mo įsta­ty­mas lei­džia mo­ky­to­jams už pa­pil­do­mą mo­kes­tį teik­ti mo­ki­niams ko­re­pe­ti­to­riaus pa­slau­gas. Ta­čiau šios mo­ky­to­jo pa­ja­mos pri­va­lo bū­ti ap­mo­kes­ti­na­mos. Mo­kes­čius vals­ty­bei pe­da­go­gai su­mo­ka įsi­gy­da­mi ver­slo liu­di­ji­mus.

 

Sa­vus mo­ky­ti drau­džia

 

Įsta­ty­mas ap­sau­go ir nuo kai ku­rių dvi­pras­my­bių. Pa­vyz­džiui, jei mo­ky­to­jas pa­pil­do­mai sa­vo dės­to­mo da­ly­ko mo­ko už at­ly­gį, jis ga­li bū­ti ne­su­in­te­re­suo­tas „iš­spaus­ti“ vis­ką ir iš sa­vęs, ir iš mo­ki­nių, kad kuo ge­riau per­teik­tų ži­nias pa­mo­kų me­tu.

Ko­re­pe­ti­to­riaus pa­slau­gas, už ku­rias ima­mas mo­kes­tis, pe­da­go­gams lei­džia­ma teik­ti tik tiems moks­lei­viams, ku­riems jie ne­dės­to pa­mo­kų me­tu.

Jei pa­pil­do­mas pa­mo­kas mo­ky­to­jas ve­da už at­ly­gį mo­kyk­los pa­sta­te, jis pri­va­lo tu­rė­ti ver­slo liu­di­ji­mą ir dar mo­kyk­lai ofi­cia­liai su­mo­kė­ti kad ir sim­bo­li­nį kla­sės nuo­mos mo­kes­tį.

„Aiš­ku, ir mo­kyk­lų di­rek­to­riai ne­su­žiū­rės, jei mo­ky­to­jas vai­ką pa­pil­do­mai mo­ko na­muo­se. Ta­čiau esa­me per­spė­ję vi­sus va­do­vus, kad kon­tro­liuo­tų pa­dė­tį mo­kyk­lo­se – jie už tai at­sa­ko tie­sio­giai“, – sa­ko D. Ste­po­na­vi­čie­nė.

 

Siū­lo, bet abe­jo­ja?

 

Ve­dė­ja pri­pa­žįs­ta pui­kiai ži­nan­ti šią pro­ble­mą. Apie mo­ky­to­jus-ne­le­ga­lus ne­ma­žai pri­sik­lau­so „iš ne­ofi­cia­lios ap­lin­kos, pa­žįs­ta­mų bei pa­čių mo­ki­nių“.

„De­ja, mes esa­me be­jė­giai su­ras­ti bū­dų kaip nors iš­gy­ven­din­ti šį reiš­ki­nį. Mes gi – ne mo­kes­čių ins­pek­ci­ja. Ga­li­my­bių tik­rai ne­tu­ri­me gau­dy­ti be ver­slo liu­di­ji­mų pa­pil­do­mai vai­kus mo­kan­čius mo­ky­to­jus“, – aiš­ki­na pa­šne­ko­vė.

Anot D. Ste­po­na­vi­čie­nės, efek­ty­viau­sias bū­das ko­vo­ti su ne­le­ga­lais – pa­čių tė­ve­lių ran­ko­se. Įsi­ti­ki­nę, kad pe­da­go­gas ko­re­pe­ti­to­riaus veik­la už­si­i­ma ne­tu­rė­da­mas ver­slo liu­di­ji­mo, tu­rė­tų pra­neš­ti apie tai mo­kes­čių ins­pek­ci­jos dar­buo­to­jams.

Ta­čiau ar lo­giš­ka ti­kė­tis, kad tė­vai, ku­rių at­ža­lų li­ki­mas dau­giau ar ma­žiau pri­klau­so nuo mo­ky­to­jo „sim­pa­ti­jų“, iš­drįs tai pa­da­ry­ti?

Abe­jo­ja tuo ir pa­ti ve­dė­ja… Ji su­tin­ka, kad dėl šios abie­jų pu­sių pri­klau­so­my­bės vi­sai švie­ti­mo sis­te­mai opus klau­si­mas iki šiol iš­lie­ka at­vi­ras.

Iki šiol nė vie­nas iš moks­lei­vių tė­vų net ne­si­krei­pė į Švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus dar­buo­to­jus su to­kio po­bū­džio pra­ne­ši­mais.

 

Kai kam – pres­ti­žas

 

Pa­šne­ko­vė įsi­ti­ki­nu­si, kad kiek­vie­no mo­ky­to­jo pa­rei­ga mo­ky­ti vai­kus per pa­mo­kas taip, kad ne­be­rei­kė­tų jo­kios pa­pil­do­mos veik­los. Ta­čiau pri­pa­žįs­ta, kad sam­dy­ti ko­re­pe­ti­to­rių ar net ke­lis sa­vo at­ža­lai jau tam­pa ne tik did­mies­čių, bet ir ra­jo­no cen­trų ma­da.

„Ne­ga­li­ma teig­ti, kad pa­pil­do­mos pa­mo­kos ne­duo­da nau­dos, jei vai­kas kryp­tin­gai gi­li­na ži­nias. Ta­čiau kai ku­riems tė­ve­liams sam­dy­tis ko­re­pe­ti­to­rius kar­tais tam­pa tie­siog pres­ti­žo rei­ka­las“, – sa­ko D. Ste­po­na­vi­čie­nė.

 

Me­tams pirk­ti ne­bū­ti­na

 

Pa­sak sa­vi­val­dy­bės Fi­nan­sų sky­riaus ve­dė­jos Vi­dos But­ke­vi­čie­nės, per­nai ra­jo­ne kva­li­fi­ka­ci­jos to­bu­li­ni­mo ir pa­pil­do­mo mo­ky­mo veik­lai bu­vo įsi­gy­ta 19 ver­slo liu­di­ji­mų. 16 už ver­slo liu­di­ji­mus su­si­mo­kė­ju­sių as­me­nų bu­vo pri­tai­ky­tos leng­va­tos. Ra­jo­no biu­dže­tas iš šios veik­los pa­pil­dy­tas 407 li­tais.

Mū­sų ra­jo­ne sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos nu­sta­ty­tais ta­ri­fais kva­li­fi­ka­ci­jos to­bu­li­ni­mo ir pa­pil­do­mo mo­ky­mo veik­lai iš­duo­tas ver­slo liu­di­ji­mas me­tams kai­nuo­ja 360 li­tų. Jei veik­la ke­ti­na­ma vers­tis ne tik sa­vi­val­dy­bės te­ri­to­ri­jo­je, bet ir vi­so­je res­pub­li­ko­je, jo kai­na – 1440 li­tų.

V. But­ke­vi­čie­nė sa­ko, kad va­di­na­mą­jį pa­ten­tą ga­li­ma įsi­gy­ti ir trum­pes­niam lai­kui – mė­ne­siui, sa­vai­tei. Trum­piau­sias lai­ko­tar­pis – 5 die­nos.

 

Ne­si­slaps­to tik vie­na

 

Uk­mer­gės An­ta­no Sme­to­nos gim­na­zi­jos di­rek­to­rius Adol­fas Gir­džiū­na sa­ko, kad jų gim­na­zi­jo­je ofi­cia­liai pa­tal­pas pa­pil­do­mam moks­lei­vių mo­ky­mui nuo­mo­ja­si tik vie­na mo­ky­to­ja.

Is­to­ri­ją dės­tan­ti pe­da­go­gė mo­ka sa­vi­val­dy­bės nu­sta­ty­tą mo­kes­tį. Jo dy­dis kiek­vie­nu kon­kre­čiu at­ve­ju pri­klau­so nuo pa­tal­pų dy­džio, jų su­si­dė­vė­ji­mo, ki­tų kri­te­ri­jų. Anot di­rek­to­riaus, mo­kes­tis nė­ra di­de­lis – jį tik­rai ga­li­ma pa­va­din­ti sim­bo­li­niu.

Gim­na­zi­jos va­do­vas ti­ki­na, kad mo­ky­to­ja griež­tai lai­ko­si su­si­ta­ri­mo ne­teik­ti ko­re­pe­ti­to­riaus pa­slau­gų ne tik sa­vo mo­ko­mų kla­sių, bet ir gim­na­zi­jos mo­ki­niams. Jis ma­no, kad taip bū­tų nu­si­žen­gia­ma pe­da­go­gi­nei eti­kai.

Ne pa­slap­tis A. Gir­džiū­nai, kad daž­niau­siai jo va­do­vau­ja­mos gim­na­zi­jos mo­ky­to­jai pa­pil­do­mai už­si­dir­ba „po­grin­dy­je“ – mo­ky­da­mi vai­kus na­muo­se. „Ne­ma­lo­nu, kad kai ku­rie ko­le­gos ap­gau­di­nė­ja vals­ty­bę, slėp­da­mi sa­vo pa­ja­mas“, – ap­gai­les­tau­ja jis.

Di­rek­to­rius sa­ko esąs be­jė­gis su­kon­tro­liuo­ti, ku­rie iš jų nė­ra įsi­gi­ję ver­slo liu­di­ji­mų. An­tra ver­tus, jis ti­ki­na, jog pa­aiš­kė­jus, kad už pi­ni­gus mo­ko­mi jų gim­na­zi­jos mo­ki­niai, pe­da­go­gas tik­rai su­si­lauk­tų ne­ma­lo­nu­mų.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *