Kai kurių vyresnių klasių mokinių darbo diena su pamokomis nesibaigia. Vos grįžę namo jie vėl skuba į pamokas. Tik dažnai šios vyksta ne mokykloje, o mokytojo namuose. Korepetitoriai, teikiantys paslaugas po darbo, per daug nesiviešina – mat daugelis gaunamas pajamas slepia nuo valstybės.
Ligita JUODVALKIENĖ
Į redakciją paskambinęs vyras, kurio pavardės dėl suprantamų priežasčių neskelbsime, kalbėjo apie mokytojų darbą. Deja, ne iš teigiamos pusės. Vyras piktinosi nelegaliai uždarbiaujančiais mokytojais.
Du sūnus auginantis ukmergiškis sakė, kad abu gimnazijoje besimokantys jo vaikai mokosi papildomai. Mokytojai esą patys siūlosi: „Jei ko nesupranti, galiu pamokyti namuose“. Valanda korepetitoriaus darbo Ukmergėje įvertinta nuo 20 iki 25 litų. Apmaudžiausia vyrui, kad ši rinkliava, jo žiniomis, yra neapmokestinta.
„Į turgų moterys kojines atneša – ir tai mokesčius moka. O papildomai uždarbiaujantiems pedagogams, atseit, nereikia“, – apie klestinčią nelygybę kalbėjo ukmergiškis.
Jo įsitikinimu, mokytojai savo darbu nuolat skundžiasi ir net streikuoja nepagrįstai. „Priešingai – tėvai ir mokiniai turėtų streikuoti prieš mokinių per pamokas nesugebančius išmokyti pedagogus“, – svarsto dviejų moksleivių tėvas.
Ukmergiškis įsitikinęs, kad ši problema nejudinama iš baimės. „Pamėgink viešai apie tai prabilti ir tavo atžalos nukentės“, – įsitikinęs jis.
Vyriškis atskleidė savo planus – jis ketina dėl šios problemos kreiptis į ministeriją.
Verslo liudijimai – privalomi
Ukmergės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Dalė Steponavičienė sako, kad papildomas mokymas nėra įstatymais draudžiama veikla, jei pildomos visos juose nurodytos sąlygos.
Švietimo įstatymas leidžia mokytojams už papildomą mokestį teikti mokiniams korepetitoriaus paslaugas. Tačiau šios mokytojo pajamos privalo būti apmokestinamos. Mokesčius valstybei pedagogai sumoka įsigydami verslo liudijimus.
Savus mokyti draudžia
Įstatymas apsaugo ir nuo kai kurių dviprasmybių. Pavyzdžiui, jei mokytojas papildomai savo dėstomo dalyko moko už atlygį, jis gali būti nesuinteresuotas „išspausti“ viską ir iš savęs, ir iš mokinių, kad kuo geriau perteiktų žinias pamokų metu.
Korepetitoriaus paslaugas, už kurias imamas mokestis, pedagogams leidžiama teikti tik tiems moksleiviams, kuriems jie nedėsto pamokų metu.
Jei papildomas pamokas mokytojas veda už atlygį mokyklos pastate, jis privalo turėti verslo liudijimą ir dar mokyklai oficialiai sumokėti kad ir simbolinį klasės nuomos mokestį.
„Aišku, ir mokyklų direktoriai nesužiūrės, jei mokytojas vaiką papildomai moko namuose. Tačiau esame perspėję visus vadovus, kad kontroliuotų padėtį mokyklose – jie už tai atsako tiesiogiai“, – sako D. Steponavičienė.
Siūlo, bet abejoja?
Vedėja pripažįsta puikiai žinanti šią problemą. Apie mokytojus-nelegalus nemažai prisiklauso „iš neoficialios aplinkos, pažįstamų bei pačių mokinių“.
„Deja, mes esame bejėgiai surasti būdų kaip nors išgyvendinti šį reiškinį. Mes gi – ne mokesčių inspekcija. Galimybių tikrai neturime gaudyti be verslo liudijimų papildomai vaikus mokančius mokytojus“, – aiškina pašnekovė.
Anot D. Steponavičienės, efektyviausias būdas kovoti su nelegalais – pačių tėvelių rankose. Įsitikinę, kad pedagogas korepetitoriaus veikla užsiima neturėdamas verslo liudijimo, turėtų pranešti apie tai mokesčių inspekcijos darbuotojams.
Tačiau ar logiška tikėtis, kad tėvai, kurių atžalų likimas daugiau ar mažiau priklauso nuo mokytojo „simpatijų“, išdrįs tai padaryti?
Abejoja tuo ir pati vedėja… Ji sutinka, kad dėl šios abiejų pusių priklausomybės visai švietimo sistemai opus klausimas iki šiol išlieka atviras.
Iki šiol nė vienas iš moksleivių tėvų net nesikreipė į Švietimo ir sporto skyriaus darbuotojus su tokio pobūdžio pranešimais.
Kai kam – prestižas
Pašnekovė įsitikinusi, kad kiekvieno mokytojo pareiga mokyti vaikus per pamokas taip, kad nebereikėtų jokios papildomos veiklos. Tačiau pripažįsta, kad samdyti korepetitorių ar net kelis savo atžalai jau tampa ne tik didmiesčių, bet ir rajono centrų mada.
„Negalima teigti, kad papildomos pamokos neduoda naudos, jei vaikas kryptingai gilina žinias. Tačiau kai kuriems tėveliams samdytis korepetitorius kartais tampa tiesiog prestižo reikalas“, – sako D. Steponavičienė.
Metams pirkti nebūtina
Pasak savivaldybės Finansų skyriaus vedėjos Vidos Butkevičienės, pernai rajone kvalifikacijos tobulinimo ir papildomo mokymo veiklai buvo įsigyta 19 verslo liudijimų. 16 už verslo liudijimus susimokėjusių asmenų buvo pritaikytos lengvatos. Rajono biudžetas iš šios veiklos papildytas 407 litais.
Mūsų rajone savivaldybės tarybos nustatytais tarifais kvalifikacijos tobulinimo ir papildomo mokymo veiklai išduotas verslo liudijimas metams kainuoja 360 litų. Jei veikla ketinama verstis ne tik savivaldybės teritorijoje, bet ir visoje respublikoje, jo kaina – 1440 litų.
V. Butkevičienė sako, kad vadinamąjį patentą galima įsigyti ir trumpesniam laikui – mėnesiui, savaitei. Trumpiausias laikotarpis – 5 dienos.
Nesislapsto tik viena
Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos direktorius Adolfas Girdžiūna sako, kad jų gimnazijoje oficialiai patalpas papildomam moksleivių mokymui nuomojasi tik viena mokytoja.
Istoriją dėstanti pedagogė moka savivaldybės nustatytą mokestį. Jo dydis kiekvienu konkrečiu atveju priklauso nuo patalpų dydžio, jų susidėvėjimo, kitų kriterijų. Anot direktoriaus, mokestis nėra didelis – jį tikrai galima pavadinti simboliniu.
Gimnazijos vadovas tikina, kad mokytoja griežtai laikosi susitarimo neteikti korepetitoriaus paslaugų ne tik savo mokomų klasių, bet ir gimnazijos mokiniams. Jis mano, kad taip būtų nusižengiama pedagoginei etikai.
Ne paslaptis A. Girdžiūnai, kad dažniausiai jo vadovaujamos gimnazijos mokytojai papildomai užsidirba „pogrindyje“ – mokydami vaikus namuose. „Nemalonu, kad kai kurie kolegos apgaudinėja valstybę, slėpdami savo pajamas“, – apgailestauja jis.
Direktorius sako esąs bejėgis sukontroliuoti, kurie iš jų nėra įsigiję verslo liudijimų. Antra vertus, jis tikina, jog paaiškėjus, kad už pinigus mokomi jų gimnazijos mokiniai, pedagogas tikrai susilauktų nemalonumų.