Aukščiausiasis Teismas padėjo tašką Ukmergės šilumos kare. Teismas konstatavo, kad UAB „Miesto energija“ sutartį, sudarytą su Ukmergės rajono savivaldybe, pažeidė šiurkščiai, ir tai lėmė, kad šilumos ir karšto vandens kainos ukmergiškiams buvo išpūstos. Teismas nustatė, kad savivaldybė sutartį nutraukė teisėtai.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Teismas padėjo galutinį tašką šilumos ūkio istorijoje.
Aukščiausiasis Teismas konstatavo, jog UAB „Miesto energija“ sutartį pažeidė šiurkščiai ir būtent dėl to ukmergiškiai už šilumą ir karštą vandenį mokėjo brangiau nei galėjo, jeigu sutarties sąlygų būtų laikomasi. „Džiaugiamės, kad savivaldybei pavyko apginti vartotojus nuo nepagrįstai didelių šilumos kainų, taip pat apsaugoti Ukmergės bendruomenei priklausantį turtą nuo nudėvėjimo“, – teigia rajono meras Algirdas Kopūstas.
Teismas pripažino, kad ukmergiškiai už šilumą privačiai bendrovei „Miesto energija“ permokėjo, nes jų sąskaita šilumos kainos buvo mažinamos vartotojams Trakų rajone, nors privati bendrovė buvo sukurta būtent ukmergiškių interesams tenkinti. Teismas taip pat pripažino, kad be savivaldybės sutikimo įkeisdama šilumos ūkio turtą ir imdama paskolas, UAB „Miesto energija“ sutartį pažeidė šiurkščiai.
Be to, sutarties galiojimo laikotarpiu UAB „Miesto energija“, parduodama 80 proc. savo akcijų, tapo priklausoma nuo UAB „E energija“ ir faktiškai nebeteko sprendimo priėmimo teisės. Teismas pasisakė, kad savivaldybė teisėtai tikėjosi, jog UAB „Miesto energija“ veiks tik Ukmergėje, tačiau ši bendrovė pradėjo savo veiklą Klaipėdoje.
Teismas pabrėžė, kad Ukmergės rajono savivaldybė iš sutarties su UAB „Miesto energija“ negavo to, ko teisėtai tikėjosi. Be to, nuomos laikotarpiu UAB „Miesto energija“ nudėvėjo išnuomotą šilumos ūkio turtą – savivaldybei nenutraukus sutarties, ji turto būtų praradusi dar daugiau.
Po šios nutarties Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija privalės laikytis įstatymo nuostatų ir galiausiai išspręsti šilumos tiekimo licencijų klausimą.
Vadovaujantis LR šilumos ūkio įstatymu, ji privalo nutraukti UAB „Miesto energija“ šilumos tiekimo licencijos galiojimą Ukmergės rajone bei išduoti licenciją Ukmergės rajono savivaldybės kontroliuojamai bendrovei.
Perims visą turtą
Pasak Ukmergės rajono savivaldybės Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjo Rimo Jurgilaičio, laukdama galutinio sprendimo savivaldybė tikėjosi, kad jis bus palankus, nes palankūs buvo žemesnių instancijų teismų sprendimai.
Šiuo metu svarbiausia laukianti užduotis – perimti visą likusį turtą iš „Miesto energijos“ – šios įmonės administracijos patalpas, šilumos punktus, skaitiklius. Artimiausiu metu visą likusį turtą turės perimti antstoliai.
Galutinį sprendimą priėmęs Lietuvos Aukščiausiasis Teismas žalos atlyginimo klausimo nenagrinėjo. Savivaldybei padarytą žalą bus galima nustatyti tik pabaigus perimti turtą. Nustačius žalos dydį, bus kreipiamasi į teismą.
Statys biokatilinę
UAB „Ukmergės šiluma“ direktorius Raimondas Ragauskas sako, kad ši teismo nutartis atvėrė vartus tolimesniems šilumos ūkio planams rajone įgyvendinti. Pasistūmėjo numatomos statyti naujosios biokatilinės finansavimo reikalai. Ją ketinama statyti Deltuvos gatvėje, buvusio karinio miestelio teritorijoje.
Pernai įmonė teikė paraišką Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondui (LAAIF) gauti finansavimą pagal Klimato kaitos specialiąją programą.
„Ukmergės šiluma“ parengė projektą „Gamtinių dujų pakeitimas į biokurą, įrengiant iki 5 MW galios biokuro katilinę centralizuotam šilumos tiekimui Ukmergėje“.
Gegužės pradžioje aplinkos ministro patvirtintame sąraše – ir „Ukmergės šilumos“ projektas. Tikimasi gauti per 2 milijonus litų, tačiau su tam tikromis išlygomis. Viena iš jų – įmonė privalo turėti licenciją tiekti šilumą.
Vadina nacionalizacija
„Vakar Lietuvos Aukščiausiasis Teismas įteisino koncesininkui priklausančio turto nacionalizavimą. Tokie sprendimai sukuria nesaugią investicinę aplinką Lietuvoje, todėl verslas, ketinantis investuoti į Lietuvos energetiką bei sudaryti partnerystės sutartis su valstybe ar savivaldybėmis, turėtų suklusti ir įdėmiai išsinagrinėti teismų nutartis Ukmergės byloje“, – trečiadienį išplatintame pranešime teismo sprendimą vertina UAB „E energija“ generalinis direktorius Virginijus Strioga.
UŽ inf.