Kitą sekmadienį, birželio 29-ąją, vyks referendumas dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams. Prieštaringai vertinamu referendumu siekiama sužinoti žmonių nuomonę apie su tuo susijusias Konstitucijos pataisas.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Su žeme susiję ir Lietuvos įsipareigojimai ES.
Pagrindinio šalies dokumento pakeitimais norima įtvirtinti, kad žemė, vidaus vandenys, miškai, parkai nuosavybės teise gali priklausyti tik Lietuvos Respublikos piliečiams ir valstybei. Taip pat siekiama, jog valstybinės ir bendruomeninės reikšmės gamtos išteklių išgavimo ir naudojimo klausimai būtų sprendžiami tik referendumu.
Pasak Ukmergės rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininko Huberto Žižio, balsuojama bus įprasta ankstesniesiems rinkimams tvarka. Referendumas vykdomas tokiu pat grafiku, kaip buvo organizuojami šalies prezidento bei Europos Parlamento rinkimai.
Kortelė nebūtina
Rinkėjams nuo šeštadienio platinamos kortelės. Tačiau gyventojai, negavę kortelių, gali eiti balsuoti be jų. „Rinkėjo korteles išrašom vietoj, atvykus į rinkimų apylinkę, jas taip pat galima atsispausdinti, naudojantis internetu“, – sako pirmininkas. Kortelės platinamos iki birželio 19 dienos vakaro.
Birželio 25 ir 26 dienomis vyks išankstinis balsavimas savivaldybėse. Vėliau, penktadienį ir šeštadienį, balsuojama namuose. „Kai vyko antras rinkimų turas, susiregistravom žmones, kurie balsuos namie, – pas juos lankysis rinkimų komisijos nariai“, – pasakojo H. Žižys.
Galima telefonu
Norintieji pranešti apie balsavimą namie turi kreiptis į savo apylinkės komisiją. Tačiau užtenka ir užsiregistruoti, paskambinus Vyriausiosios rinkimų komisijos informaciniu telefono numeriu 1855.
Balsuoti namuose gali neįgalieji, dėl ligos laikinai nedarbingi rinkėjai, sukakę 70 metų ir vyresni asmenys. „Dažniausiai keblumų kyla tiems, kurie turi laikiną nedarbingumą. Toks rinkėjas nebus iš anksto užsiregistravęs balsuoti namie, todėl tegul skambina trumpuoju telefonu“, – sako pašnekovas.
Šiuo telefonu taip pat galima sužinoti kitą su rinkimais susijusią informaciją bei pranešti apie rinkimų įstatymų pažeidimus. Informacinė paslauga veiks iki birželio 29 dienos, linijos darbo laikas – 7–20 val.
Numatyti sunku
Nutarimą paskelbti privalomąjį referendumą dėl Konstitucijos 9, 47 ir 147 straipsnių pakeitimo Seimas balsų dauguma priėmė balandžio 10 d. Pataisomis būtų įteisintas draudimas parduoti žemę užsieniečiams bei juridiniams asmenims.
Su referendumui skirta data – paskutiniu birželio sekmadieniu – nesutiko jo iniciatoriai. Manoma, jog prie balsadėžių greičiausiai neateis pakankamai atostogaujančių žmonių, kad jis būtų laikomas įvykusiu. „Spėlioti apie kokias nors rinkimų prognozes mūsų rajone nesinori. Žinoma, yra tokių, kurie iš anksto pasakė, kad nedalyvaus. Be to, vasara, atostogų metas…“ – H. Žižys svarsto, jog rinkimų baigtį 39 mūsų rajono apylinkėse sunku numatyti.
Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, Ukmergės rajone registruoti 33 688 rinkėjai.
Privalomasis referendumas laikomas įvykusiu, jeigu jame dalyvavo daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus.
Vertinimai skiriasi
Teigiama, jog referendumas Lietuvai kainuos apie 14 milijonų litų. Rinkimams Ukmergės rajone organizuoti skirta 185 646 Lt. Šios lėšos skirtos komisijų narių darbo užmokesčiui, ryšių paslaugoms, transporto išlaidoms, kitoms prekėms. Skirtingoms apylinkėms sumos paskirstomos atitinkamai pagal rinkėjų skaičių.
Prieštaringai šis referendumas vertinamas ne tik tarp gyventojų, bet ir pačių politikų. Iniciatyvos neremiančios partijos jį vertina kaip prieštaraujantį Lietuvos Respublikos Konstitucijai bei Lietuvos įsipareigojimams Europos Sąjungai.
Stodama į ją, mūsų šalis įsipareigojo nedrausti žemės pardavimo bendrijai priklausančių kitų valstybių piliečiams. Po pereinamojo laikotarpio, nuo šių metų gegužės, draudimas nustoja galioti.
Iniciatyvinė grupė surinko 300 tūkst. rinkėjų parašų referendumui į Konstituciją įrašyti draudimą parduoti žemę užsienio valstybių piliečiams ir juridiniams asmenims.
Žemės referendumo organizatoriai taip pat buvo sumanę rengti referendumą prieš eurą – dėl to, kad būtų išsaugotas litas. Tačiau Vyriausioji rinkimų komisija atsisakė registruoti tokią iniciatyvą.
Autorė: Vaidotė ŠANTARIENĖ