Ukmergiškių „pagamintas“ produktas iš valymo įrenginių jau keliauja į kompostavimo aikštelę buvusiame Kopūstėlių sąvartyne. Tačiau aiškėja problemos – trūksta žaliųjų atliekų, kurių komposto gamyboje turi būti dvigubai daugiau nei paties dumblo. Padidėjusios įmonės išlaidos greičiausiai guls ant gyventojų pečių…
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Grigorijus Malčanovas sako, kad po priedanga gaminamo komposto gamyba šalyje – naujovė.
Komposto gamyba Ukmergės dumblo apdorojimo įrenginiuose vyksta nuo kovo, bet jau nuo rudens pradėtos kaupti gamybai būtinos bioskaidžios atliekos. Jos vadinamos struktūrine medžiaga ir naudojamos maišant kartu su nuotekų dumblu, kuris atvežamas iš Ukmergės vandenų valymo įrenginių.
UAB „Ukmergės vandenys“ dumblo apdorojimo ir valymo įrenginių meistras Grigorijus Malčanovas sako, kad komposto aikštelė įrengta, siekiant išspręsti nemenką uždavinį – dumblo nuotekų tvarkymas – didelė problema ne tik mūsų šalyje, ją kelia ir viso pasaulio aplinkosaugininkai.
Komposto gamyboje kaip struktūrinė medžiaga tinkami naudoti nugenėtos medžių ar krūmų šakos, lapai, pjuvenos, skiedros, žolė, šiaudai.
Kompostavimui įmonė įsigijo reikalingą įrangą – medienos ir kitų atliekų smulkintuvą, vartytuvą, būgninį sijotuvą bei krautuvą.
Pastogėje iš dumblo ir bioskaidžių atliekų formuojami kaupai. Jie nuolat vartomi, palaikant optimalią temperatūrą ir drėgmę. Taip kaupuose pradeda veistis mikroorganizmai, per 2–4 mėnesius paverčiantys mišinį į kompostą. Šis produktas – tai į juodžemį panašus mišinys, tinkamas saugiai naudoti aplinkos tvarkymo darbams, dirvožemio struktūros gerinimui, tręšimui.
Per mėnesį į kompostavimo aikštelę atgabenama 200 tonų nuotekų dumblo. Jam kompostuoti sunaudota apie 240 tonų bioskaidžių atliekų.
Dumblo kompostavimo aikštelė po priedanga – naujas objektas šalyje. Kelios savivaldybės jas įsirengusios neseniai ir dar neturi patirties. Ilgesnį laiką dumblą kompostuoja tik Vilniaus savivaldybė, tačiau ji šį reikalą yra patikėjusi privatininkams. O šie, anot G. Malčanovo, neskuba labai atvirauti.
Pagal rekomendacijas struktūrinės medžiagos ir dumblas į bendrą „katilą“ dedami vienodomis dalimis. Tačiau G. Malčanovas sako, kad patirtis byloja – struktūrinių medžiagų turi būti dedama perpus daugiau. Priešingu atveju gaunamas per skystos konsistencijos kompostas.
Mokestis už pristatytas „žaliąsias“ nėra numatytas, tad iš kur jų gauti – didelis aikštelės šeimininkų galvos skausmas.
Nors iki Kopūstėlių nuo miesto nemažas atstumas, G. Malčanovas viliasi išsilaikyti remiantis gyventojų sąmoningu. Ukmergiškius jis ragina nugenėtas šakas, pjuvenas, nupjautą ar daržuose išravėtą žolę, velėną, pelenus, lapus bei kitus aplinkos tvarkymo metu susidarančius produktus atvežti į dumblo apdorojimo aikštelę.
Kelininkai, komunalininkai, ūkininkai, pristatę didelius kiekius bioskaidžių atliekų, galės nemokamai gauti kokybiško komposto.
G. Malčanovas pripažįsta, kad kuo toliau, tuo žaliųjų atliekų stygiaus problema iškils aštriu kampu. Medienos apdirbėjai ne taip lengvai dalina gamybos procese atsirandančias atliekas – juk jas perka biokatilinės.
„Miškuose pūva daugybė po medžių kirtimo likusių šakų, kelmų. Tačiau ir urėdijos miškininkai, ir privačių miškų savininkai pageidauja, kad už jų pristatymą jiems būtų sumokama. O juk galėtume, turėdami atitinkamas priemones, atsivežti ir patys“, – neabejoja pašnekovas.
Tad svarstoma ir apie specialios technikos, kuria galėtų patys susirinkti ir atsivežti struktūrinių medžiagų, įsigijimą.
UAB „Ukmergės vandenys“ direktorius Rimas Arlinskas tikina, kad įmonė neturi didelių iliuzijų, kad iš šios aikštelės gaus kažkokių ženklių papildomų lėšų. Juk ne tuo tikslu ji buvo ir statyta. Pirmiausia keliami uždaviniai – kuo ekologiškiau perdirbti valymo įrenginiuose besikaupiantį nuotekų dumblą.
„Gamtosaugininkai nebeleidžia be utilizavimo vežti dumblą į laukus – turime iki galo jį sudoroti, kad neliktų kenksmingų medžiagų“, – sako jis.
„Projekte buvo numatyta, kad vieną toną dumblo apdoroti kainuos 95 litus. Jau dabar matome, kad į šią kainą tikrai netilpsime. Kiek tiksliai kainuos, bus matyti apibendrinus kelių mėnesių išlaidas“, – aiškina R. Arlinskas.
Jis pripažįsta, kad dėl pailgėjusio dumblo apdorojimo proceso padidėja ir sąnaudos. Dėl to gali padidėti ir įmonės teikiamų paslaugų kaina – už nuotekų tvarkymą gyventojai mokės daugiau.
Dėl žaliųjų atliekų pristatymo gyventojai ir įmonės raginami kreiptis tel. 8 600 67379, 8 686 90658 arba 63135.