Į „Ukmergės žinių“ redakciją kreipėsi ukmergiškė, prašydama išaiškinti, kokia yra sauskelnių išrašymo tvarka namuose slaugomam ligoniui.
Moters teigimu, šeimos gydytoja sakė, kad ji sauskelnių neišrašo, nes tai turi daryti atitinkamas specialistas. Šiuo metu specialistas atostogauja, o ir neatostogaudamas, Ukmergėje dirba tik tam tikromis dienomis.
Moteris skundėsi, kad sauskelnės ligoniui buvo išrašytos tik kartą, o dar tris kartus šeima, kurioje moteris yra pensininkė, o vyras – slaugomas ligonis, jas pirko už savo pinigus.
Kas kokiais kiekiais ir kokiu dažnumu turi išrašyti kompensuojamas sauskelnes, pasiteiravome Valstybinėje ligonių kasoje. Šios įstaigos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Raimonda Ramelienė nurodė, kam kokios kompensuojamosios priemonės priklauso: „Nuo 2018 m. liepos 1 d. šlapimą ir (arba) išmatas sugeriančios kompensuojamosios priemonės gali būti skiriamos visiems pacientams, kuriems diagnozuotas vidutinio arba sunkaus laipsnio šlapimo nelaikymas ir (arba) išmatų nelaikymas. Esant lengvam šlapimo nelaikymui, kompensuojamos priemonės nepriklauso, o nustačius vidutinį šlapimo nelaikymą, kompensuojami tik įklotai.“
Pasak atstovės, dėl Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuojamų sauskelnių pirmiausia reikia kreiptis į šeimos gydytoją. Šis, įvertinęs šlapimo arba išmatų nelaikymo sutrikimo rizikos veiksnius ir laipsnį, turi diagnozuoti sutrikimą ir išrašyti receptą kompensuojamoms priemonėms gauti – pagal kompetenciją tai priklauso šeimos gydytojui.
„Prireikus nuodugnesnio ištyrimo, šeimos gydytojas gali pacientą siųsti patvirtinti diagnozę pas gydytoją specialistą (pavyzdžiui, ginekologą, urologą).“ Tokiu atveju, kai siunčiama pas specialistą ištyrimui „Pirmą kartą skiriamų kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių receptą turi išrašyti gydytojas, nes jis diagnozuoja paciento ligą, dėl kurios jam gali būti išrašomos kompensuojamosios priemonės. Vėliau šiuos receptus turi teisę išrašyti slaugytojai“, – teigiama atsakyme.
Nurodoma, kad gydytojui nustačius šlapimo ir (arba) išmatų nelaikymą, per mėnesį galima gauti šias kompensuojamas priemones: esant vidutiniam šlapimo nelaikymui – 60 įklotų, kurių sugeriamumas nuo 300 ml; esant sunkiam šlapimo nelaikymui – 45 sauskelnes; esant išmatų nelaikymui – 45 sauskelnes.
Gyventojai, jeigu jiems kyla klausimų, į Valstybinę ligonių kasą gali kreiptis telefonu (8 5) 232 2222, arba el. paštu [email protected].