Nors šildymo sezonas prasidės už gero mėnesio, daugelis ukmergiškių jau mina savivaldybės slenkstį dėl kompensacijų. Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus specialistai prognozuoja, kad kylanti dujų kaina išaugins ir prašančiųjų kompensacijų skaičių.
Ligita JUODVALKIENĖ
Savivaldybės specialistai pastebi, kad šiemet ryškėja nauja tendencija – didėjant dujų kainai, susimokėti už šildymą bei karštą vandenį sunkiai beišgali net ir dirbantys žmonės. Paprastai tokių kompensacijų dažniausiai savivaldybės prašydavo bedarbiai.
Pernai į savivaldybę su prašymais kompensuoti šilumos ir karšto bei šalto vandens išlaidas kreipėsi 6900 šeimų – daugiau nei 10 tūkstančių asmenų.
Pašalpos skiriamos iš valstybės lėšų. Tai numato Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatymas.
Šiame įstatyme aiškinama, kad „nepasiturinti šeima arba vienas gyvenantis asmuo – šeima arba vienas gyvenantis asmuo, kurie, įvertinus jų turimą turtą ir pajamas, šio įstatymo nustatyta tvarka turi teisę gauti piniginę socialinę paramą“.
Skirdami kompensacijas, savivaldybės specialistai atkreipia dėmesį į būsto plotą, šeimos narių skaičių.
Pernai Ukmergės rajone kompensuoti gyventojams išlaidas centralizuotam šildymui prireikė 1,5 milijono litų. Kompensacijas gavo 2129 šeimos arba 3534 asmenys.
1302 šeimoms, namus šildančioms kietu kuru, išmokėta 759 tūkstančiai litų. Karšto vandens kompensacijoms valstybės skyrė apie 200 tūkstančių, šalto – apie 50 tūkstančių litų.
Ukmergės rajono Socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Gintautė Vildžiūnaitė sako, kad kompensacija darbingo amžiaus asmenims skiriama trims mėnesiams. Praėjus šiam terminui su prašymu reikia kreiptis pakartotinai. Pensininkams kompensacijos skyrimo laikas perpus ilgesnis – šeši mėnesiai.
Ji mano, kad šiemet į savivaldybę su prašymais skirti kompensaciją suplūs daugiau žmonių nei praeitais metais: „Nors prašančiųjų skaičius gerokai šoktelėjo jau pernai, manome, kad šiemet jų padaugės.“
Vyriausioji specialistė siūlo neskubėti žmonėms rašyti prašymus ir ruošti dokumentus – prašymai kompensuoti šildymo išlaidas bus priimami tik prasidėjus šildymo sezonui.
„Gyventojai dažnai neatidžiai apsiskaičiuoja ir kompensacijos skyrimo pabaigos terminą. Būna, kad ji dar priklauso, o jau eina su naujais prašymais. Taip ir savo laiką gaišta, ir kitus gaišina“, – sako G. Vildžiūnaitė.