Kokios yra miškų kainos?

Autorius Ukmergės žinios
Kokios yra miškų kainos? /

Miškas yra vieta, kurioje asmenys atsipalaiduoja ir atitrūksta nuo miesto šurmulio. Miškas yra gyvūnėlių namai, žmonių darbo vieta. Be miškų neišgyventume nei vienas, nes miškai ir juose augantys medžiai valo aplinkos deguonį. Nuolat atsiranda įmonių ir juridinių asmenų, kurie superka miškus ir jais rūpinasi, dėl to įdomu pasidomėti, kokios yra miškų kainos?

Kokie veiksniai lemia miško vertę? Kaip skaičiuoja privačių miškų savininkai?

Paprastai miško savininkas pirmiausia nusprendžia, ar parduoti tik medieną iš konkrečios miško dalies (dar vadinamos „stovinčiu mišku“), ar parduoti mišką su žeme. Nes nuo to priklauso ne tik kaina, bet ir mokesčiai, kuriuos turi sumokėti valstybė, kokiomis sąlygomis ir kam jį galima parduoti.

Dabartinė teisinė bazė skatina smulkiųjų miškų savininkus kirsti miškus, jei parduodate mišką su žeme, nereikia papildomai mokėti, beje, vienintelio 5 proc. mokesčio nuo galutinės sandorio kainos, jei pasodinsite ir parduosite mišką. Todėl, parduodant miškus su žeme, sandorio kainą lemia daugybė faktorių: priklausomai nuo miško žemės struktūros (kompaktinio ar daugiasluoksnio), miško žemės dydžio, privažiavimo apribojimų, topografijos, privažiavimo ir atstumo.

Įvertinkite esamą ir galimą būsimą miško kirtimą ir jo vykdymo laiką

Praktiškai miškotvarkos projektą rengti reikia virtualiai. Visa tai konvertuojama į dabartinę vertę. Tai turi įtakos miško kainai ir kokiai tuo metu rinkoje kainavo apvalūs rąstai ir medžiai, kuriuos labai reikia parduoti. Jei norite parduoti mišką geriausia kaina ir greitai, susisiekite su UAB „Taurus Miškas“.

Apibendrinant galima pasakyti, kad miško kainodara yra daug laiko reikalaujanti, sudėtinga užduotis. Dauguma miško savininkų nėra kvalifikuoti miškininkai ir retai užsiima prekyba. Todėl tikėtinai pradinei miško kainai nustatyti geriausia pasitelkti patikimą ekspertą. Kitas variantas – viešai paskelbti apie miško pardavimą ir laukti pasiūlymo iš potencialaus pirkėjo (kas, beje, dažnai yra „pramogos“ norintiems pasitikrinti miško vertę), arba tiesiogiai susisiekti su potencialiais pirkėjais dėl pasiūlymo. Miško pardavėjai naudojasi ir įmonių, organizuojančių miško pardavimo aukcionus, paslaugomis. Galiausiai galutinė pardavimo kaina yra laisvas pirkėjo ir pardavėjo susitarimas, todėl svarbus ir sandorio dalyvių ekonominis raštingumas bei derybiniai įgūdžiai.

Kurie miškai yra vertingiausi šių dienų privatiems savininkams, o kurie – mažiausiai vertingi?

Vertingiausi yra brandūs ąžuolynai, spygliuočių miškai, produkcijos kokybė ir buveinė, esantys saugomose ūkinių miškų teritorijose. Ši vertė toliau mažėja proporcingai amžiui, medyno rūšinei sudėčiai ir kitiems rodikliams. Tomis pačiomis sąlygomis miško vertę lemia rąstų rinkos kaina. Vertingiausia yra ąžuolo (Ą) mediena, kuri beveik dvigubai brangesnė už eglę. Tada P, B, E, U rūšiuojami pagal reikšmę. Blogiausias scenarijus – juodalksnio (J), drebulės (D) ir baltalksnio (Bt) rąstų paklausa ir kainos. Tai daugiausia priklauso nuo medžių rūšies rąsto derliaus ir jo rinkos kainos.

Kaip pastaruoju metu pasikeitė miško kainos? Kas lemia jų nepastovumą?

Paprastai pardavimas reikalingas tada, kai prekės paklausa rinkoje yra didžiausia, o pirkėjas mokus. Turėkite omenyje, kad miško pardavimas su žeme nėra greitas procesas ir gali užtrukti net mėnesius. Turimo miško kainą labai seka rinkoje parduodamų rąstų kaina, kuri pastaruoju metu auga derlinguose ir perspektyviuose medynuose. Bendram miško kainų lygiui rinkoje įtakos turi ir investuojančių įmonių veikla.

Praktika rodo, kad žmonės dažnai sprendimus parduoti miškus priima spaudžiami: padėti vaikams įsigyti butą ar namą, ar pagerinti gyvenimo sąlygas, atlikti remontą, statybas ar net giminaičiui susirgus, nes tam reikia daugiau pinigų. Tokiu atveju žmonėms tiesiog nėra galimybių laukti geriausių miško kainų. Tie miško savininkai, kurie aktyviai dirba miškininkystėje ir dažnai prekiauja mediena, yra gerai informuoti apie rinkos tendencijas ir žino, kada tinkamas laikas parduoti, o kada pirkti.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *