Kokios yra kalimbos instrumento ištakos?

Autorius Ukmergės žinios

Kalimba yra populiarus muzikos instrumentas, išsiskiriantis savo unikalumu ir raminančiais garsais. Įprastai ji naudojama muzikinėje terapijoje, meditacijoje ir panašiose praktikose. Nors instrumentas taip pat išpopuliarėjo daugelyje šiuolaikinių muzikos stilių, jo šaknys yra giliai susijusios su Afrikos kultūra ir istorija. Ten kalimba turėjo ne tik muzikinę reikšmę. Taigi, aptarkime jos kilmę plačiau. 

Kalimbos kilmė

Kalimba – tai afrikietiškos kilmės muzikinis instrumentas, kuris buvo išrastas du kartus skirtingose Afrikos vietovėse. Pirmiausia – kaip medinis instrumentas, kuris atsirado netoli Kamerūno, vėliau – kaip metalines juosteles turintis instrumentas Zambezi regione. Etnomuzikologas Hugh Tracey 1950-aisiais pradėjo kalimbas populiarinti Vakarų pasaulyje. Jis taip pat suteikė instrumentui šį pavadinimą. Tradiciniuose Afrikos regionuose kalimba vadinama skirtingai, pavyzdžiui, mbira, sanza ir pan. Ji taip pat vaidina svarbų vaidmenį įvairiose tradicijose ir apeigose. 

Išvaizda ir skambesys

Kalimbos instrumentai susideda iš nedidelio dėžutės formos rezonatoriaus, dažnai pagaminto iš metalo arba medžio. Ant instrumento viršaus yra pritvirtinti metaliniai įvairaus ilgio klavišai, kuriais grojama nykščiais. Klavišų skaičius gali skirtis. Įprastai jis svyruoja nuo 5 iki 17. Kalimbos instrumentai yra lengvi, todėl juos nesunkiai išlaiko net vaikai. 

Viena iš geriausių kalimbos savybių yra universalumas. Jos skambesys dažniausiai apibūdinamas kaip raminantis. Instrumento diapazonas leidžia skambėti labai įvairioms melodijoms – tiek linksmoms, tiek melancholiškoms. Tai puikus pasirinkimas pradedantiesiems ir jau patyrusiems muzikantams. Kalimbų unikalumas taip pat atsispindi tame, kad instrumentą galima suderinti pagal norimą skalę. Visgi populiariausiais pasirinkimais išlieka LA minoro arba DO mažoro skalėje esantys instrumentai. 

Panaudojimo galimybės 

Kalimba gali būti naudojama labai įvairiuose muzikos žanruose – nuo liaudies iki šiuolaikinių populiarių melodijų. Ji taip pat pasitelkiama garso terapijoje, meditacijoje ir panašiose praktikose. Raminantys instrumento tonai padeda atsipalaiduoti, mažina stresą, suteikia vidinės stiprybės. Kalimbos taip pat tinka individualių muzikinių įgūdžių lavinimui. Teigiama, kad dėl savo paprasto naudojimo, tai yra puikus instrumentas mokytis muzikos pagrindų. Taigi grojimą kalimba verta apsvarstyti tiek vaikams, tiek suaugusiems asmenims, nesvarbu turintiems patirties, ar ne. 

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *