Prie Ukmergės tilto penktadienį vyko neeilinė akcija – čia į Šventąją buvo paleisti pirmieji Lietuvoje užauginti aštriašnipių eršketų jaunikliai.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Žuvis savo gimtajame mieste į Šventąją leido ir Žuvininkystės tarnybos direktorius Vytautas Grušauskas, ir Žuvivaisos skyriaus vedėjas Valdas Gečys.
Žuvininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos, vykdydama aštriašnipių eršketų populiacijos atkūrimo Lietuvoje programą, eršketus į Šventąją leidžia nebe pirmą kartą. Tačiau lig šiol šių žuvų jaunikliai buvo atvežami iš Lenkijos.
Šįsyk jie iš ikrų iki maždaug 10 centimetrų ūgio užauginti Alytaus rajone Simne esančioje žuvivaisos įmonėje.
Žuvininkystės tarnybos Žuvivaisos skyriaus vedėjas Valdas Gečys pasakojo, kad aštriašnipių eršketų ikrai į Simną atgabenti net iš Kanados. Tai vieninteliai kraštai, kuriuose laisvėje veisiasi šios žuvys.
Tačiau kadais jos gyveno ir mūsų upėse. Pasakojama, kad tarpukariu Lietuvos žvejai sugaudavo keliasdešimt kilogramų sveriančių eršketų. Ypatingai vertinama ne tiek jų mėsa, kiek didžiulis delikatesas – juodieji jų ikrai.
Metams bėgant dėl statomų užtvankų, pernelyg intensyvios žvejybos ir kitų veiksnių eršketai mūsų upėse visai išnyko. Tad šias senąsias, endemines, vadinamąsias dinozaurų laikų žuvis imta veisti specializuotuose ūkiuose.
Į Šventąją penktadienį buvo paleista 1500 eršketų jauniklių. Kokia jų kaina, neįvardijama, tačiau už 300 kanadietiškų ikrų sumokėti 9 tūkstančiai litų.
Specialistai tikina, kad eršketai – jautrios, sunkiai laisvėje prisitaikančios žuvys. Leidžiant jas į laisvę reikia laikytis itin griežtų taisyklių – į atskiras talpas su vandeniu jaunikliai talpinami ne daugiau kaip po 100. Pačios talpos gumine valtele plukdomos upe ir išpilamos atskirai, po vieną.
„Kai kam juokingai atrodo toks žaidimas, bet supylus žuvis bet kaip, maždaug pusė jų neišgyventų“, – pasakojo V. Gečys.
Manoma, kad eršketų jaunikliai per porą savaičių ar mėnesį turėtų pasiekti Kuršių marias. Iki suaugusiųjų šių žuvų patinėliai auga per 10, o patelės – net 15 metų.
Tačiau, kol į Šventąją paleisti eršketai užaugs, subręs ir grįš čia neršti, jiems teks įveikti daug sunkumų. Viena žuvų tykanti grėsmė – žvejai.
Žuvivaisos skyriaus vedėjas apeliuoja į žvejų sąžinę ir supratimą bei prašo, kad šie sugautus eršketus paleistų. Lenkijoje už tai žvejai premijuojami prizais, tačiau pas mus tokiems dalykams programoje lėšų nenumatyta.
Eršketai praėjusią savaitę buvo paleisti ne tik į Šventąją. Savo pirmą ilgąją kelionę link Baltijos jūros jie pradėjo ir Neryje.
Į Lietuvos upes per pastaruosius kelerius metus iš viso paleista apie 5000 eršketų jauniklių.