Į redakciją paskambinusi mūsų laikraščio skaitytoja Aldona pasakojo anksčiau mėgusi marinuoti, rauginti daržoves bei virti uogienes, tačiau dabar, sulaukus jau garbaus amžiaus, – nebe.
Moteris guodėsi neturinti kur padėti per gyvenimą sukauptų stiklainių.
Senjorė sakė sukaupusi jų daug. Daugiausia – trijų litrų talpos. Visi jie geri – nei suskilę, nei kaip kitaip sugadinti, tačiau dėti nėra kur.
„Niekas nenori nei pirkti, nei imti už dyką. Anksčiau buvo supirktuvės, dabar kad bent surinktuvės būtų, atneščiau švariai išplautus. Tegul nemoka, kad bent priimtų. Esu jau tokio amžiaus, kada norisi susitvarkyti, kad vaikams po manęs neliktų šiukšlių“, – kalbėjo moteris. Į stiklo konteinerius mesti nenori: „Kam iš gerų stiklainių daryti duženas ir juos perdirbinėti?“ – klausė mūsų skaitytoja.
Anot jos, rankos nekyla stiklainius rikiuoti prie konteinerių. Matė, kad taip daro kiti. „Užgriozdina konteinerius, kad po to prie jų prieiti sunku.“
Pasidomėjus, ar UAB Kėdainių konservų fabrike nesuperkami panaudoti stiklainiai, pirkimų vadybininkė Gitana Rumbavičiūtė-Rybelienė atsakė, kad fabrike naudojami tik nauji stiklainiai. Kodėl pasirinkta tokia strategija, plačiau nekomentavo.
Aplinkos ministerijos Atliekų politikos grupė informavo, kad Aplinkos ministerija neinicijavo ir neinicijuoja taros supirktuvių steigimo ar jų uždarymo, tai esą pačių ūkio subjektų reikalas. „Kiekvienas ūkio subjektas, įvertinęs įvairius aspektus, įskaitant laukiamą finansinę naudą, apsisprendžia, ar vykdyti ir plėsti tam tikrą veiklą“, – teigiama atsakyme.
Atliekų politikos grupė priminė, kad stiklinių pakuočių atliekos, kaip ir kitos buityje susidarančios atliekos, turi būti rūšiuojamos. Stiklinių pakuočių atliekos metamos į antrinių žaliavų rūšiavimui skirtus konteinerius, pažymėtus užrašu „Stiklas“.
Be to, stiklo pakuočių atliekas gyventojai gali nuvežti į savivaldybėse įrengtas didelio gabarito atliekų surinkimo aikšteles. Iš rūšiavimo konteinerių ir minėtųjų aikštelių surinktos stiklinių pakuočių atliekos perduodamos tokių atliekų perdirbėjams, kurie šias atliekas kaip žaliavą naudoja naujų stiklo gaminių gamybai.
Vis dėlto, ministerijos duomenimis, stiklo tara kai kuriuose miestuose yra surenkama. Internete skelbiama informacija, kad antrines žaliavas, įskaitant stiklinių pakuočių atliekas, priima kai kurie atliekų tvarkytojai: bendrovė „Virginijus ir Ko“, turinti antrinių žaliavų supirkimo punktus Telšiuose, Klaipėdos ir Šiaulių rajonuose, ir bendrovė „Eko bazė“, teikianti atliekų tvarkymo paslaugas įvairiuose miestuose, arčiausiai Ukmergės – Vilniuje, Elektrėnuose, Kaune, Panevėžyje, Utenoje. Įmonės konsultantė sakė, kad iš fizinių asmenų stiklo tara priimama nemokamai pagal atskirą susitarimą, atsižvelgiant į tai, kokį kiekį jos turi ir kur patogiau atgabenti.
Be to, tuščius švarius 0,5 litro stiklainius galima atiduoti „Maisto bankui“. Stiklainiai turi būti užsukami, be etikečių ir dangtelių. Tiesa, tai padaryti galima tik sostinėje, Panerių g. 37 ir Vytenio g. 54.