Didžiuliai karščiai – mirtinas pavojus ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Ūkininkai nerimauja, kad nuo svilinančios saulės nukentės ganyklose besiganantys galvijai. Veterinarai pastebi, kad nuo kaitros jau pradėjo kristi karvės.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Kai kurie ūkininkai galvijus per karščius papuošė skarelėmis.
Į veterinarijos vaistinę gyvulius auginantys žmonės dažnai užeina ne tik vaistų nusipirkti, bet ir pasikonsultuoti. UAB „Ukmergės biofabrikas“ veterinarijos vaistinės vaistininkė Birutė Verbickienė sako, kad savo bėdomis dažniausiai pasiguosti užsuka smulkieji ūkininkai. „Pastarosiomis dienomis pagrindinė pokalbių mūsų vaistinėje tema – gyvulius kamuojantis karštis. Žmonės jau skundėsi, kad nuo karščio pradėjo kristi gyvuliai“, – pasakoja ji.
Ukmergės rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausias veterinarijos gydytojas-inspektorius Edmundas Dabrickas sako, kad ilgai nesitraukiantis karštis kelia pavojų laukuose besiganantiems galvijams. „Kaip žmogus gali gauti šilumos ar saulės smūgį, taip ta pati bėda gali nutikti ir gyvuliui. Ypač didelis pavojus – juodmargiams galvijams“, – sako jis.
Pasak veterinaro, ūkininkai turi pasirūpinti, kad gyvuliai kiaurą dieną nevargtų kaitrioje saulėje. „Protingas šeimininkas visuomet suras gyvuliui pavėsį“, – mano E. Dabrickas. Smulkieji ūkininkai, laikantys vieną-dvi karvutes, nuo perkaitimo jų galvas apsaugoti gali užrišę šviesią skepetą. Tačiau dideliame ūkyje, kuriame kokių penkiasdešimt galvijų ar daugiau, tai, anot jo, sunkiai įsivaizduojama.
Veterinarijos gydytojas sako, kad paprasčiausia išeitis – ganyti bandą pakrūmėse, po medžiais. Kai kurie ūkininkai ganyklose turi įsirengę pavėsines – jose galvijai patys įpranta slėptis.
Bene svarbiausias dalykas, kurį akcentavo pašnekovas, – gyvuliui visą parą neturi trūkti vandens. Skysčių trūkumas ne tik turi įtakos pieno kiekio mažėjimui, bet ir gali sukelti pavojų gyvulio gyvybei.
Kankina karštis ir vabzdžiai
Vienuolikos galvijų bandą laikanti ūkininkė Gražina Kazlauskienė bėdoja, kad ši vasara gyvuliams išskirtinai sunki. „Kaitra ir karves puolantys vabalai, gyliai – baisiausia. O jie šiemet tokie aršūs, kad jokie purškalai nepadeda“, – tvirtina moteris.
Galvijai slepiasi po medžiais, melžimo aikštelėse, įrengtose ganykloje šešėlyje. Ūkininkė sako, kad visos jos karvutės po baltą skarelę turi. Nelabai joms patinka, dažnai nusimuisto, perrišti reikia – gyvulys gi ne žmogus.
Ūkininkas Vladas Sorokinas teigia, jog galvijams jau keletą savaičių labai sunku. „Vietos gyvuliai neranda – neramūs, liežuvius iškišę. Melžti stengiamės kuo anksčiau ryte ir kuo vėliau vakarais. Į melžimo aikštelę net nenori eiti“, – sako pašnekovas.
„Vietos pas mus drėgnos, Armonos upelis ištvinęs, tai karvės subrenda į vandenį, pasitaško, nuo kaitros ginasi. Tačiau drėgnuose krūmynuose kita bėda – begalė vabzdžių. Gaila žiūrėt į gyvulius. Ir pieno gerokai sumažėjo“, – skundžiasi V. Sorokinas. 72 galvijus laikantis ūkininkas pastarosiomis dienomis primelžia net 150 litrų mažiau pieno.