Karščiai ir liūtys diktuoja uogų kainas

Nors pats vi­dur­va­sa­ris, miš­ko ir so­do gė­ry­bių tur­gu­je pa­ly­gin­ti ne­daug. Už­tat jų kai­na be­veik dvi­gu­bai di­des­nė nei per­nai. Pre­kei­viai ti­ki­na, kad dėl to kal­ti orai: liū­tys ap­sė­mė uo­gie­no­jus, o dėl kar­ščių uo­ga­vi­mas tam­pa ka­tor­giš­ku dar­bu.

Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

turgus_g_nem_ntr_003

Gedimino Nemunaičio nuotr. Ūkininkės Laimos Valuckienės prekyba šiandien – į pabaigą.

Tre­čia­die­nį Uk­mer­gės tur­ga­vie­tė­je pre­kys­ta­liai nuo miš­ko ir so­do gė­ry­bių ne­lū­žo. Uo­gų asor­ti­men­tas pir­kė­jų taip pat įvai­ru­mu ne­ste­bi­no – juo­die­ji ser­ben­tai, mė­ly­nės, sau­je­lė miš­ko avie­čių. Pre­kei­viai sa­ko, kad miš­kuo­se ne avie­čių me­tai – šie­met jų be­veik nė­ra. Mė­ly­no­jai taip ap­sem­ti van­dens, kad iki jų sun­ku nu­bris­ti net su gu­mi­niais ba­tais.

Gry­bų są­ra­šas mi­ni­ma­lus. Gry­bau­to­jai sa­ko, kad gry­bų „der­lius“ šie­met vė­luo­ja – nors jau vi­dur­va­sa­ris, ap­lin­ki­niuo­se miš­kuo­se dygs­ta tik vo­ve­rai­tės.

Ba­ra­vy­kai ir rau­do­ni­kiai vie­nu me­tu bu­vo iš­ki­šę gal­vas, bet ir tos dy­go jau su­kir­mi­ju­sios. Šiuo me­tu jų au­gi­mo nė­ra.

Už lit­rą mė­ly­nių par­da­vė­jai pra­šė 8 li­tų. Pir­kė­jai, pri­si­mi­nę, kad per­nai tiek pat bu­vo ga­li­ma nu­si­pirk­ti už 5, uo­gų šluo­ti nuo pre­kys­ta­lių ne­sku­bė­jo. Dau­gu­ma jų sa­kė dar pa­lauk­sian­tys – gal at­pigs.

Su­rūgs ant krū­mo

Ne pir­mus me­tus tur­ga­vie­tė­je uo­go­mis pre­kiau­jan­čiai Bi­ru­tei „va­sa­ros se­zo­nas“ jau įsi­bė­gė­jo. Mo­te­ris tąryt at­ne­šė par­duo­ti ki­bi­rą mė­ly­nių. Uo­gas rin­ko Šir­vin­tų ra­jo­ne, Liu­ko­nių miš­ke. Ji ti­ki­na, kad pir­kė­jai be rei­ka­lo lau­kia, kad šių uo­gų kai­na nu­kris. Mė­ly­nių kai­ną šie­met ge­ro­kai pa­ko­re­ga­vo orai. „Pi­giau tik­rai ne­ap­si­mo­ka. Pa­ban­dyk to­kią karš­tą die­ną ki­bi­rą uo­gų pri­rink­ti“, – ne­si­de­ra pre­kei­vė. Mo­te­ris prog­no­zuo­ja, kad jei to­kia kait­ra dar il­giau lai­ky­sis, uo­gos tie­siog ant krū­me­lių su­rūgs.

Mė­ly­nės mėgs­ta že­mes­nes vie­tas, o jos to­kią lie­tin­gą va­sa­rą kaip ši – ne­įbren­da­mos. Kar­tais į uo­gas ten­ka pa­si­žiū­rė­ti tik iš to­lo – nė gu­mi­niai ba­tai ne­gelbs­ti. Mo­te­ris, pri­si­du­rian­ti prie pen­si­jos už uo­gas gau­tą li­tą, pa­si­bai­gus mė­ly­nių se­zo­nui lauks span­guo­lių. „Šie­met avie­čių nė­ra, net į avie­ty­ną nė­ra ko ei­ti“, – sa­ko ji.

Lau­kia ba­ra­vy­kų se­zo­no

Tik pu­sės lit­ro stik­lai­nį avie­čių pa­vy­ko pri­uo­gau­ti pus­bro­liams Ta­dui ir Lau­ry­nui. Už juos Še­šuo­liuo­se gy­ve­nan­tys moks­lei­viai pra­šė 5 li­tų. Kur kas ge­riau jiems se­kė­si gry­bau­ti – ant pre­kys­ta­lio pui­ka­vo­si ke­le­tas krū­ve­lių vo­ve­rai­čių. Va­sa­ros atos­to­gų me­tu pa­aug­liai sa­kė ne­ven­gian­tys dvi­ra­čiais nu­min­ti į ne­to­lie­se esan­tį miš­ką uo­gau­ti ir gry­bau­ti – ir pra­mo­ga, ir nau­da. Už­dirb­tus pi­ni­gus „jau­nie­ji ver­sli­nin­kai“ ti­ki­no tau­py­sian­tys.

Še­šuo­liuo­se gy­ve­nan­tis Al­gis – taip pat nuo­la­ti­nis miš­ko lan­ky­to­jas. Žmo­gus ti­ki­na vi­sus jam ži­no­mus rau­do­ni­ky­nus ir ba­ra­vy­ky­nus iš­mai­šęs ir drą­siai ga­lįs pa­sa­ky­ti, kad šie gry­bai kol kas ne­dygs­ta. „Per ke­le­tą va­lan­dų gry­ba­vi­mo ra­dau tik du rau­do­ni­kius. Ir tie su­kir­mi­ję“, – skun­džia­si žmo­gus. Jis sa­ko, kad anks­tes­niais me­tais lie­pos pa­bai­go­je pil­nais krep­šiais ba­ra­vy­kų ir rau­do­ni­kių iš miš­ko par­ei­da­vo. Už­tat vo­ve­rai­čių tik­rai už­de­rė­jo – už lit­rą jų par­da­vė­jas pra­šė 7-8 li­tų pri­klau­so­mai nuo gry­bu­kų dy­džio.

Nau­jų rin­kų Uk­mer­gės tur­ga­vie­tė­je ieš­ko ir kai­my­ni­nių ra­jo­nų gry­bau­to­jai. Anykš­tė­nai Re­gi­na ir Ado­mas siū­lė pir­kė­jams vo­ve­rai­čių po 12 li­tų už ki­log­ra­mą. Jie sa­ko, kad kol kas ki­to­kių gry­bų se­zo­nas ir kai­my­ni­nio ra­jo­no miš­kuo­se ne­pra­si­dė­jo. Par­da­vė­jai ti­ki­na, kad į Uk­mer­gę gry­bus vež­ti la­biau ap­si­mo­ka nei par­duo­ti Anykš­čiuo­se: „Mies­tas di­des­nis ir tur­gu­je žmo­nių dau­giau lan­ko­si. Nors kon­ku­ren­ci­ja ne­ma­ža – pas jus gry­bin­gų miš­kų taip pat yra.“

Juo­dų­jų su­pir­kė­jai kra­to­si

Už juo­dų­jų ser­ben­tų lit­rą pre­kei­viai pra­šė nuo 3 iki 4 li­tų. Už tur­gaus te­ri­to­ri­jos, prie­šais var­tus ki­bi­rė­lį pa­si­sta­čiu­si  mo­te­ris par­duo­tų ir už du li­tus.

Del­tu­vos se­niū­ni­jo­je gy­ve­nan­ti ūki­nin­kė Lai­ma Va­loc­kie­nė sa­ko, kad pu­sės hek­ta­ro ser­ben­ty­nas šiais lai­kais – tik­ras gal­vos skaus­mas. Vie­nin­te­lė rin­ka – mies­to tur­ga­vie­tė. „Pa­si­so­di­nom prieš ke­le­tą me­tų, kai ūki­nin­kai bu­vo ska­ti­na­mi už­si­im­ti uo­gi­nin­kys­te. At­seit, per­spek­ty­vi ūkio ša­ka. Net plės­tis ke­ti­no­me. Kam tų uo­gų da­bar rei­kia? Pri­rink­ti var­gas, o su­pir­kė­jai siū­lo cen­tus“, – sa­ko mo­te­ris.

 

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *