Neramumai Europoje lėmė dar didesnį ukmergiškių domėjimąsi karo tarnyba. Galimybe atnaujinti žinias noriai naudojasi kadais tarnavusieji kariuomenėje. Be to, nemažai jaunuolių renkasi kario savanorio tarnybą.
Autorės nuotr. Pasak Šarūno Kisnieriaus (dešinėje), tapti kariu savanoriu vien ištvermės nepakanka.
Ukmergėje savanorių kovinį rengimą užtikrina Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės 805 Pėstininkų kuopa. Didžiosios Kovos apygardos 8-oji rinktinė (tada – SKAT Vilniaus rinktinė) buvo įkurta Vilniuje 1991 m. kovo 1 d.
Šiuo metu Rinktinės štabas dislokuotas Vilniuje, o kuopos – Vilniuje, Trakuose, Švenčionyse, Ignalinoje, Molėtuose ir Ukmergėje. Pagrindinė jos funkcija – rengti karius savanorius valstybės gynybai ir kitoms užduotims vykdyti.
Ukmergės kuopos vadas kapitonas Šarūnas Kisnierius pasakojo, jog savanoriu gali tapti asmuo, sulaukęs 18 metų ir atitinkantis sveikatai keliamus reikalavimus. Tam nereikia vidurinio išsilavinimo. Tarnauti galima iki 55-erių. Savanoris gali tapti ir profesinės tarnybos kariu.
„Ukmergėje savanorių tikrai daug. Standartinis kuopos dydis – apie 100 karių. Žmonės domisi, daugiausia ateina jaunuoliai – į juos labiausiai orientuojamės“, – pasakojo Š. Kisnierius. Sako, jog kariški dalykai nesvetimi dailiajai lyčiai: merginų ir moterų kuopoje – ne viena.
Anot pašnekovo, atrinkti kariai turi baigti kursus: „Savanoriai gali įgyti įvairių kariškų specialybių, tada tęsia tarnybą pas mus.“ Nors sutartis dėl tarnybos krašto apsaugoje pasirašoma keleriems metams, tęsti tarnybą galima ir ilgiau, o esant svarbioms priežastims – sutartį bet kada nutraukti.
Tarnyba – tarsi darbas
Kariais savanoriais tampa besimokantys, dirbantys asmenys, o tarnyba kuopoje – ne tik laisvalaikis, bet tarsi antrasis darbas. Dalyvaujama pratybose, mokymuose, kurių metu atliekamos įvairios kovinės užduotys. Jie, pasak Š. Kisnieriaus, dažniausiai vyksta savaitgaliais.
Taip pat policijai padeda atlikti paieškos ir kitus darbus, bendradarbiauja su gamtosaugininkais, prisideda organizuojant civilinės saugos priemones. Kovinis pasirengimas nuolat tikrinamas, būtina atnaujinti ir papildyti teorines žinias, kad kiltų kario laipsnis. Nuo jo ir priklauso už savanorišką tarnybą mokamas kario atlyginimas.
Prireikus mūsiškiai gelbsti kitų rinktinę sudarančių Vilniaus apskrities kuopų savanoriams, veda mokymus Šaulių sąjungos nariams, padeda užtikrinti jaunųjų šaulių kovinį rengimą stovyklose. Ukmergės kuopos žinioje – ir širvintiškiai kariai savanoriai.
„Nukreipiam žmones ir į bazinius karinius mokymus – nuvykę gyvena kareivinėse, gali įsidarbinti profesinei tarnybai arba grįžti tarnauti savanoriškose pajėgose“, – pasakoja pašnekovas. Už kiekvieną mokymų dieną taip pat mokamas nustatytas kario atlyginimas.
Patriotizmo netrūksta
Trečius metus vadovaujantis Deltuvos gatvėje įsikūrusiai kuopai Š. Kisnierius čia važinėja iš Kaišiadorių. „Pas mus – labai gera kuopa: miestas nemažas, žmonės – patriotiškesni, smagu, kad palaiko šitą idėją“, – džiaugiasi Ukmergės savanoriais.
Pastebi didesnį vyresnio amžiaus žmonių susidomėjimą tarnyba. Sieja tai su įvykiais aplinkui: „Ypač tie, kurie sovietų kariuomenėj patarnavę, gal – ir Lietuvos kariuomenėj prieš kokius dvidešimt metų, domisi, kokias žinias atnaujinti, kur kreiptis įvairių įvykių atvejais. Apskritai bendras kovinio parengtumo lygis kariuomenėj pakeltas. Situacija analizuojama, atitinkamam atsakui rengiama visa kariuomenė.“
Pasakoja, jog rengiami ir rezervistų mokymai tiems, kurie atitarnavę šauktinių kariuomenėje arba joje dirbę. Jie atnaujinti įgūdžių kviečiami į Rukloje vykstančius mokymus – į juos nuolat važiuoja ir ukmergiškiai.
Atrenka tinkamus
Anot kuopos vado, joje turi būti nuolatinė karių kaita: „Ieškodami savanorių, važinėjam po mokyklas, kalbamės su moksleiviais, kad sudomintume, pritrauktume į tarnybą. Iš atėjusiųjų tenka atsirinkti, nes kai kuriems svarbūs tik pinigai, kiti būna pasimetę gyvenime, nerandantys savęs, neapsisprendę, ko nori, – tokie kariais netaptų.“
Teigia, jog čia žmogus turi būti emociškai stabilus, domėtis karyba, gebėti sutarti kolektyve. Sveikata ir ištvermė irgi labai svarbu.
Tokių savanorių ir laukiama kuopoje. Jaunuoliai, norintys tarnauti savanoriškose pajėgose, kviečiami kreiptis tel. (8 340) 52396, 8 620 15612.
Vyks žaidynės
Pašnekovas sako, jog randa kariai laiko ir pramogoms. Viena jų – kasmet vis kitame rajone vykstančios savanorių sporto žaidynės. Šiemet gegužės 31 dieną jos vyks pas mus – Mūšios parke. Jėgas kariškose sporto šakose išmėgins visos žaidynėse dalyvausiančios Vilniaus apskričiai priklausančios kuopos.
Autorė: Vaidotė ŠANTARIENĖ