Kovo 3 dieną Ukmergės vienmandatėje apygardoje vyks rinkimai į Seimą. Nors visi kandidatai paaiškės tik vasarį, jau dabar aišku, kad norinčiųjų patekti į parlamentą skaičius bus rekordinis.
Ligita JUODVALKIENĖ
Seimo kanceliarijos archyvo nuotr. Į vieną laisvą vietą Seime – kandidatų antplūdis.
Rinkimai į Seimą Ukmergėje rengiami mirus čia išrinktam „Tvarka ir teisingumas“ partijos nariui Juliui Veselkai.
Pakartotiniai rinkimai tą pačią dieną vyks Biržų–Kupiškio ir Zarasų–Visagino apygardose.
Kandidatus kelsiančios partijos ar pretendentai į kandidatus savarankiškais politinės kampanijos dalyviais turėjo užsiregistruoti iki gruodžio 28 dienos.
Visose trijose apygardose savo kandidatūras savarankiškai išsikėlė 9 kandidatai. Iš jų net 8 – Ukmergės apygardoje.
Savarankiškai kandidatuojantieji į Seimą iki sausio 22 dienos turės surinkti tūkstantį jį remiančių apygardos rinkėjų parašų.
Partijų keliamiems dalyviams rinkėjų parašų rinkti nereikia.
Kandidatą gali keisti
Kaip savarankiški politinės kampanijos dalyviai užsiregistravusios politinės partijos savo keliamų kandidatų pavardžių iki vasario 1 dienos gali neskelbti. Net ir pasiskelbusios iki šios datos turi teisę jas keisti.
Partijos Tvarka ir teisingumas Ukmergės rinkimų apygardoje Nr. 61 kandidatas – šios partijos narys Dailis Alfonsas Barakauskas. Šiuo metu jis eina aukštas vidaus reikalų ministro pareigas.
Darbo partijos kandidatas – rajono tarybos narys, Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų Ukmergės filialo direktorius Rolandas Janickas.
Seimo nario rinkimuose dalyvauti pasirengęs ir kitas mūsų rajono žmonėms pažįstamas politikas – tarybos narys – Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatas Kazys Grybauskas.
Ukmergėje – didžiausias konkursas
Ukmergės apygardą kaip startinę aikštelę į Seimą ketina išbandyti net aštuoni savarankiški kandidatai. Jie į rinkimus žygiuoja be partijų palaikymo ir tarpininkavimo.
Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas sako, kad tokio didelio skaičiaus savarankiškų kandidatų nė vienuose Seimo rinkimuose nėra buvę.
„Tai tikrai kažkas naujo. Tiesa, dalis jų gali ir atkristi, jei nepavyks surinkti reikiamo skaičiaus palaikančių rinkėjų parašų“, – sako pirmininkas.
Kandidatuoja žinomi politikai…
Į Seimo rinkimų kandidatus pretenduoja Ukmergės miesto bendruomenės pirmininkas Julius Kazėnas. Jis buvo pasiskelbęs, kad dalyvaus prieš dvejus metus vykusiuose savivaldybės tarybos rinkimuose, tačiau kandidatūrą prieš rinkimus atsiėmė.
Jokiai politinei partijai nepriklausantis Mindaugas Kluonis savo kandidatūrą Ukmergės rinkimų apygardoje buvo iškėlęs ir rudenį vykusiuose Seimo rinkimuose. Tačiau į Seimą nepateko. Vilniuje gyvenantis mūsų kraštietis laimę pasirengęs bandyti antrą kartą. Šiuo metu jis dirba Seimo Parlamentinių tyrimų departamente.
Praeitos Seimo kadencijos parlamentaras Antanas Nedzinskas spalio mėnesį vykusiuose rinkimuose taip pat „nepraėjo“. Savo kandidatūrą kėlė Dzūkijos daugiamandatėje apygardoje. Jį kėlė Liberalų ir centro sąjūdis. Ukmergėje savo kandidatūrą A. Nedzinskas siūlo pats.
Kodėl ukmergiškiai turėtų už jį balsuoti? Kandidatas primena apie savo politinės „ne pirmoko lygio“ praktikos bagažą, dzūkišką nuoširdumą bei patikina, kad Ukmergė su juo tikrai neliūdės. Sausio pradžioje ir pats ketina tapti ukmergiškiu – atsikelia čia gyventi.
… ir naujokai
Politinėje arenoje pasirodė ir nauji veidai, bandysiantys palenkti į savo pusę mūsų rajono gyventojus.
Pretendentė be politinio bagažo – Lina Drazdienė. Ji dirba Ukmergės technologijų ir verslo mokykloje vyriausiąja profesijos mokytoja, dėsto ekonomikos ir verslo dalykus. Kandidatė nepriklauso jokiai partijai. Sako į Seimą kandidatuojanti turėdama tikslą – „kad vėl atbustų Lietuva“.
Dar viena politikos naujokė – pretendentė į kandidatus Neringa Lašienė. Vilniuje gyvenanti žurnalistė tikisi ukmergiškių palaikymo. Ji tikina, kad nors nėra atsiskleidusi kaip politikė, dirbdama žurnalistinį darbą, tapo „aktyvi politikos stebėtoja“.
Į vienmandatininko kėdę Seime pretenduoja UAB „Miesto energija“ generalinis direktorius Artūras Stravinskas. Ukmergiškiams jis geriausiai žinomas kaip įmonės, su kuria rajono savivaldybė prieš dvejus metus nutraukė šilumos tiekimo sutartį, vadovas.
Į parlamentaro kėdę bandys atsisėsti ir Renatas Saladžius. Jis – Liberalų sąjūdžio narys, tačiau šiuose rinkimuose išsikėlė pats. Teigia turįs darbo praktikos, kuria norėtų pasidalinti su ukmergiškiais. Šiuo metu dirba AB „Lietuvos paštas“ viešo sektoriaus paslaugų pardavimų srityje.
Savo kandidatūrą savarankiškai išsikėlė ir ukmergiškis labdaros ir paramos fondo įkūrėjas ir vadovas Giedrius Zeziulevičius. Jis nepriklauso jokiai partijai. Tikina matąs Ukmergės problemas ir būdamas parlamentaru prisidėtų prie jų sprendimo.
Koją kiša užstatas
Kovotojų už Lietuvą partijos pirmininkas Vytautas Šustauskas taip pat užregistravo savo partiją kaip savarankišką politinės partijos dalyvį. Tačiau skandalingasis politikas teigia dar kol kas nežinantis, ar šiuose rinkimuose eis iki galo. Jis dar neapsisprendė, ar teiks Vyriausiajai rinkimų komisijai dokumentus. Tai padaryti reikia iki sausio 22 dienos. Pats prisipažįsta, jog šiek tiek stabdo rinkimų užstatas ir rėmėjų paieška.
Šiuose rinkimuose į Seimą nustatytas 2154 litų užstatas. Jis vienodas tiek partijoms, tiek pavieniams kandidatams.
Pasibaigus politinės kampanijos laikotarpiui, Vyriausioji rinkimų komisija per 40 dienų grąžina rinkimų užstatą jį sumokėjusiai partijai arba asmeniui. Užstatas grąžinamas remiantis Seimo rinkimų įstatymu. Išimčių gali būti, jei kandidatas laiku nepateikia reikiamų dokumentų. Negrąžintini užstatai pervedami į valstybės biudžetą.
Suskaičiuota, kad šie rinkimai iš valstybės biudžeto pareikalaus 1 milijono 600 tūkstančių litų.
Ukmergės vienmandatei apygardai dviem rinkimų turams surengti skirta 230 tūkstančių 500 litų.