Kalėdinės eglutės – neatsiejama žiemos švenčių dalis, kuri sukuria jaukią ir šventinę atmosferą. Tačiau ar žinojote, kad šios tradicijos ištakos siekia šimtmečius? Šiandien Kalėdų eglutė tapo viso pasaulio tradicija, simbolizuojančia ne tik šventės grožį, bet ir amžiną gyvybę bei viltį. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip atsirado ir plito Kalėdų eglučių tradicija bei pasidalysime įdomiais faktais apie kalėdines eglutes.
Ištakos – nuo pagoniškų ritualų iki krikščioniškos simbolikos
Eglės medžiai šventinėse tradicijose buvo naudojami dar gerokai prieš Kalėdų šventės atsiradimą. Senovės Egiptiečiai, romėnai ir kelios Šiaurės Europos tautos naudojo amžinai žaliuojančius medžius žiemos saulėgrįžos šventėms, nes žalia spalva buvo laikoma gyvybės simboliu, suteikiančiu viltį ir energiją sunkiu šaltojo sezono metu. Šie papročiai turėjo religinę reikšmę – žmonės tikėjo, kad tokie medžiai atbaido piktąsias dvasias ir atneša sėkmę.
Pirmoji žinoma Kalėdų eglutė atsirado XV a. Vokietijoje. Pasakojama, kad Reformacijos pradininkas Martinas Liuteris buvo sužavėtas žvaigždžių spindesio tarp medžių ir papuošė eglę žvakutėmis savo namuose. Ši idėja greitai paplito tarp vokiečių, o netrukus ir tarp kitų Europos tautų. Įdomu tai, kad būtent vokiečiai XVIII a. pabaigoje ir XIX a. pradžioje emigravę į JAV, pristatė Kalėdų eglučių tradiciją Amerikai.
Kaip Kalėdų eglutės tapo pasauline tradicija?
XIX amžiuje Kalėdų eglutės pradėjo plisti po visą Europą ir Šiaurės Ameriką. Ypač reikšmingas buvo Didžiosios Britanijos karalienės Viktorijos ir jos vyro princo Alberto, kuris buvo kilęs iš Vokietijos, pavyzdys. Jie Kalėdų metu savo namuose puošė eglutę, o žiniasklaida plačiai nušvietė šį faktą, kas paskatino daugybę britų šeimų sekti jų pavyzdžiu.
Netrukus ši tradicija tapo populiari ir kitose šalyse. JAV Kalėdų eglutės išpopuliarėjo per pilietinį karą, kai kariuomenė, daugiausia iš vokiečių kilmės imigrantų, pradėjo puoštis eglutes stovyklose. Taip ši tradicija palaipsniui įsitvirtino kaip neatskiriama šventės dalis.
Kalėdinės eglutės puošimas: nuo obuolių iki LED girliandų
Pradžioje eglutės buvo puošiamos natūraliais simboliais: obuoliais, riešutais, saldainiais ir popierinėmis gėlytėmis. Obuoliai simbolizavo rojaus medį ir priminė Biblijos istoriją apie Adomą ir Ievą. Vėliau atsirado stikliniai žaisliukai, kurie pirmą kartą buvo pagaminti Vokietijoje. XIX amžiaus pabaigoje Edison Electric Light Company pristatė pirmąsias elektrines lemputes eglutėms, kurios tapo tikra sensacija. Šiandien daugelis žmonių renkasi įvairias LED girliandas, kurios leidžia sukurti norimą nuotaiką – nuo švelnios žvakės šviesos iki spalvingų, šviečiančių ornamentų.
Įdomūs faktai apie Kalėdų eglutes
- Aukščiausia Kalėdų eglė pasaulyje buvo pastatyta 1950 metais JAV Sietlo mieste. Ji siekė net 67 metrus aukščio!
- Kalėdų eglučių muziejai: Vokietijoje, Rotenburge prie Tauberio, yra muziejus, skirtas Kalėdų eglutėms ir jų puošybos istorijai. Tai vienintelis toks muziejus pasaulyje.
- Dirbtinės eglutės atsiradimas: Pirmosios dirbtinės eglutės buvo gaminamos XIX a. Vokietijoje, iš žąsų plunksnų. Jos atrodė neįprastai ir buvo itin brangios.
- Didžiausias eglučių plantacijos regionas: Danija yra vienas didžiausių natūralių eglučių tiekėjų Europoje. Čia kiekvienais metais eksportuojama milijonai eglučių.
Kodėl verta rinktis gyvą eglutę?
Renkantis gyvą kalėdinę eglutę, prisidedate prie aplinkos apsaugos. Gyvos eglutės auginamos specialiose plantacijose, o po šventės jos gali būti perdirbtos arba grąžintos į gamtą. Gyvos eglutės taip pat suteikia namams natūralų kvapą, kuris sukuria ypatingą šventinę nuotaiką. Šiais laikais galima rasti įvairių dydžių ir rūšių eglutes, kad kiekvienas galėtų pasirinkti tinkamiausią savo namams. Tegul šių metų Kalėdos būna ypatingos su gyva, kvapnia ir tikra Kalėdų eglute Jūsų namuose!