Asta KROGERTIENĖ
Policijos komisariato atstovė spaudai
Aptartos nepilnamečių daromų teisės pažeidimų, prevencijos, užimtumo problemos.
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ukmergės rajono policijos komisariate rugsėjo 12 d. vyko pasitarimas su rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus bei Vaiko teisių apsaugos skyriaus vadovais. Jame aptartos nepilnamečių daromų teisės pažeidimų, prevencijos, užimtumo problemos, ieškota sprendimų, kaip suaktyvinti tarpžinybinį bendradarbiavimą.
Ukmergės rajono policijos komisariato Prevencijos poskyrio vyresnioji specialistė Daiva Novikienė apžvelgė nepilnamečių daromų nusikaltimų ir teisės pažeidimų statistiką. Nepilnamečių nusikalstamumas pernai palyginus su 2010-aisiais sumažėjo 30 procentų. Pagrindinėmis nepilnamečių nusikalstamumo priežastimis pareigūnė įvardijo tėvų kontrolės stoką, vaikų nepriežiūrą bei neužimtumą, šeimų socialinę padėtį. Pastebima: dažnai nusikalsti linkę vaikai būna palikti seneliams, kurie nepajėgia sukontroliuoti arba jų tiesiog neklauso.
Šiuo metu 52 moksleiviai yra policiją dominančių vaikų apskaitoje. Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vadovė Asta Leonavičienė atkreipė dėmesį, kad daugiau vaikų, kurie auga psichikos negalią turinčių asmenų šeimose. Tokiems vaikams būtina socialinė pagalba, jie labiau pažeidžiami ir linkę patys nusikalsti.
Susirinkime aptartos rūkymo, smurto bei patyčių problemos, diskutuota apie tai, kaip sukurti mokyklose saugią aplinką. Rajono policijos vadovas Rolandas Kiškis atkreipė dėmesį, jog būtina su moksleiviais ir jų tėvais daugiau kalbėtis šiomis temomis, ypač narkotinių medžiagų disponavimo bei vartojimo prevencijos klausimais. Anot policijos įstaigos viršininko, tiksliai įvardinti, kiek rajono moksleivių disponuoja ar vartoja narkotines medžiagas, negalima, tačiau pagal turimą informaciją nemaža dalis moksleivių bent kartą yra vartoję narkotines medžiagas. R. Kiškis akcentavo, kad turėtų būti glaudus mokytojų ir tėvų, mokytojų ir policijos bendradarbiavimas.
Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Dalė Steponavičienė informavo, kad rugpjūčio 28 d. patvirtintos švietimo ir mokslo ministro Rekomendacijos dėl poveikio priemonių taikymo netinkamai besielgiantiems mokiniams. Vadovaujantis rekomendacijomis mokyklos savo taisyklėse galės numatyti, kokių priemonių imsis netinkamai besielgiantiems moksleiviams.
Susitikime nuspręsta, kaip efektyviai Švietimo ir sporto skyrius bei policija galėtų nuolat keistis informacija apie smurto ir patyčių atvejus, mokinių padarytus teisės pažeidimus.
Pastebima, kad kai kurių mokyklų vadovai stengiasi, jog neigiama informacija nepasiektų viešumos. Deja, baimė įvardinti negeroves tik dar labiau gilina problemas. Prieita prie išvados, kad pedagogai turi stebėti mokinių santykius, elgesį, o esant reikalui, aktyviai reaguoti.
Kelių policijos poskyrio viršininkas Nerijus Butėnas kalbėjo apie būtinybę moksleiviams diegti saugaus elgesio gatvėje įgūdžius. Prevencijos ir Kelių policijos poskyrių specialistai visą rugsėjį mokyklose lanko pradinukus, veda jiems paskaitėles apie saugų eismą. N. Butėno nuomone, patys tėvai turėtų labiau rūpintis vaikais, jiems išaiškinti, kodėl būtina dviratininkui dėvėti šalmą. Analizuoti pavyzdžiai, kai moksleiviai, švęsdami mokyklines šventes, elgiasi itin nesaugiai, neatsargiai važinėja automobiliais. Švietimo ir sporto skyriaus atstovai įsipareigojo informuoti policiją apie artėjančias išskirtines mokyklines šventes. Jų metu pareigūnai sustiprins patruliavimą.
N. Butėnas atkreipė dėmesį į tai, kad šiuo metu niekas neruošia moksleivių, norinčių įgyti pažymėjimą, suteikiantį teisę nuo 12 metų važinėti. Buvo nuspręsta, jog policijos įstaiga raštu kreipsis į rajono savivaldybės Saugaus eismo komisiją bei siūlys spręsti šį klausimą.