Nauji metai – nauji tikslai, naujo iššūkiai. Neretai atėjus sausio 1-ąjai žmones užplūsta nepaaiškinamas liūdesys, kuris įprastai atsiranda dėl praėjusių didžiųjų metų švenčių. Sausio mėnesį suvokiame, kad po švenčių gerokai patuštėjo piniginė, jog šiemet ir vėl pasensime dar vienais metais bei, kad ir vėl turėsime susidurti su naujomis problemomis ir kurti naujus tikslus. Tai – ir įkvepia, ir gąsdina, todėl kaip motyvuoti save kasdienybėje, kad pasiektume tikslus, įgyvendintume svajones?
Turėti tikslą
Visuomet svarbu sau atsakyti į klausimą, pavyzdžiui, kodėl aš mokausi, kodėl aš dirbu? Gal noriu įstoti į svajonių universitetą? Gal trokštu mokytis užsienyje? Jei esu dirbantis žmogus – gal siekiu premijos arba paaukštinimo? Tikslas gali būti ir didingas, ir paprastas. Bet kurioje situacijoje yra svarbiausia, kad jis būtų aiškus ir nuoširdžiai norima jį pasiekti. Kai nėra motyvacijos, tikslo prisiminimas gali padėti suprasti, kam eikvojama tiek daug energijos, laiko ir pastangų.
Atsakomybės jausmas
Skamba labai banaliai, tačiau asmenys, kurie jaučia atsakomybę už savo veiksmus bei žodžius yra daug labiau motyvuoti. Žinoma, visi mokomės dėl savęs, tačiau mintis, kad nepadarę, ką privalote, nuliūdinsite tėvus, mokytojus, kolegas ar kitus svarbius žmones, labai padeda motyvuoti save darbui.
Pasidžiaugti mažomis pergalėmis
Svarbu mokėti ir įvertinti net mažus savo jėgomis pasiektus rezultatus. Jei buvote visai aptingęs ir norėjote darbus atidėti kitai dienai, bet kažkaip sugebėjote save motyvuoti ir padaryti tai šiandien, apdovanokite save. Jei turite tikslą numesti 10 kilogramų ir jau pavyko atsikratyti 2-jų, būtinai apie tai pasigirkite artimiesiems. Žinoma, prizas turėtų būti adekvatus nuveiktam darbui, todėl jei numetėte 2 kilogramus, neapdovanokite savęs gabalėliu torto.
Būti geru sau
Nesekinkite ir nevarginkite savęs be gailesčio. Masažas Vilniuje net ir po sunkios dienos praskaidrins nuotaiką, atpalaiduos, suteiks naujų jėgų. Reikia mokėti leisti kūnui ir protui pailsėti, išmokti pasakyti sau „stop“. Visko vienu kartu niekuomet nepadarysime, nepavyks, ko gero, ir tobulai. Kartais tiesiog pakanka daryti taip gerai, kaip išeina.
Būti organizuotam
Seniai žinoma tiesa, kad susidėliojus ir susiplanavus veiksmus, būna lengviau juos atlikti. Jei viską atsiminti per sunku – sudarykite dienotvarkę telefone ar užrašų knygelėje. Pavyzdžiui, 6:30 – padaryti mankštą, 7:00 – pusryčiauti, 8:00 – būti darbe (detaliai surašyti, ką veiksite darbe), 17:00 – darbo pabaiga, 18:00 – apsilankymas pramogoje (vandens parkai, boulingas, susitikimas su drauge kavinėje ir t. t.). Atlikus vieną, galima imtis ir kitos užduoties. Ir taip su nedideliais savęs paraginimais galima lengvai įveikti net didelę darbų grandinę.
Daryti pertraukas
Yra laikas dirbi – yra laikas pailsėti, net ir trumpai. Jaučiamės, kad pavargome ir nieko nebenorime, meskime viską šalin ir išeikime pabėgioti į gryną orą, pavedžiokime augintinių lauke, trumpam susitikime su draugais. Galų gale, nueikime į parduotuvę ir nusipirkime javainių. Kartais vos pusvalandžio pertraukos pakanka, kad motyvacija grįžtų savaime.
Būti kūrybiškam
Daug lengviau save motyvuoti įdomiai nei nuobodžiai veiklai. Kartais verta pagalvoti, kaip užduotis atlikti smagiai ir kūrybingai. Tai galima padaryti išbandant skirtingas mokymosi technikas ir rasti sau labiausiai tinkančią. Pavyzdžiui, jei rengiate rašto darbą motyvuokite save taip, kad kai parašysite 5 puslapius, padovanosite sau šokoladuką, kai parašysite 20 – išeisite su draugais kavos, o kai parašysite 50 – leisite sau nusipirkti naują rūbą, daiktą.