Galimybė patiems pildyti eismo įvykių deklaracijas ir nebekviesti policijos palankesnė vairuotojams bei palengvino pareigūnų darbą. Tačiau be jų net ir nesudėtingais atvejais eismo dalyviai išsiverčiantys ne visada.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Slidus kelias didina avarijų tikimybę.
Prieš kurį laiką supaprastinta avarijų registravimo tvarka, kai į tam tikrus įvykius nebereikia kištis policijai, vairuotojams patogesnė. „Šitaip žmonėms buvo palikta teisė tarpusavy išsispręsti dėl atsakomybės. Policijos nereikia kviesti, jei tai – paprastas eismo įvykis, nenukentėjo žmonės ir abu jo dalyviai sutinka, kuris prisiims kaltę“, – aiškina Nerijus Butėnas, rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Kelių policijos poskyrio viršininkas.
Vis dėlto nesklandumų kartais vis tiek neišvengiama, tad tenka pasitelkti pareigūnus. Dažniausiai, anot jo, – kai nesutariama dėl eismo įvykio aplinkybių, neaišku, kas kaltas, nė vienas nenori sutikti.
„Jeigu esam iškviesti į įvykio vietą, jį forminam, nors paskui vairuotojams jau ir aišku viskas. Išsiaiškinam aplinkybes, nustatomas kaltininkas ir jam surašomas protokolas“, – sako N. Butėnas.
Pareigūno teigimu, nesudėtingi eismo įvykiai, šalims nesutariant, atima ne tik daug laiko: „Jeigu nutiko kur nors rajono pakrašty, reikia važiuoti ir eikvoti kurą vien tik tam, kad patartume, kuris kaltas… Patyręs pareigūnas, formindamas eismo įvykį, užtrunka valandą. O jeigu per dieną keturi tokie įvykiai?“ Sako, jog vairuotojams susitvarkant patiems, lieka daugiau laiko kitiems Kelių eismo taisyklių pažeidimams ir viešosios tvarkos užtikrinimui.
Iki įsigalint naujajai tvarkai 2008-aisiais, mūsų rajone per metus būdavo užregistruojama apie 900 techninių eismo įvykių. Dabar jų, anot viršininko, – kone keturgubai mažiau: „Jeigu tokių eismo įvykių dalyviai susitaria vietoj, tai užsipildo schemas ir išsiskirsto. Policija apie tokius įvykius net nesužino.“
Užpildyta eismo įvykio deklaracija pateikiama ne policijai, o draudimo bendrovei. „Tačiau ne visi vairuotojai žino, kad specialus jos blankas nebūtinas. Jeigu neturi, užtenka ant balto lapo nusibraižyti schemą“, – komentavo N. Butėnas.
Kelių eismo taisyklėse aiškinama, kad eismo įvykio aplinkybės gali būti aprašomos ir jo schema nubraižoma ant švaraus popieriaus lapo, kuriame nurodomi su įvykiu susiję eismo dalyviai, transporto priemonės, eismo įvykio liudininkai. Viskas patvirtinama su eismo įvykiu susijusių dalyvių parašais.
Tuomet vykstama į draudimo bendrovę. Būtent jos ir dalijančios minėtų deklaracijų blankus, kurie išduodami, apsidraudus automobilį.
Tiesa, pareigūnai neslepia, jog būna piktnaudžiavimo tokia eismo įvykių registravimo tvarka atvejų. Pavyzdžiui, neblaiviam vairuotojui nekviečiama policija, jei susitariama dėl atlygio.
Autorė: Vaidotė ŠANTARIENĖ