Tikriausiai yra mamyčių ir tėvelių, kurie norėtų apsikeisti vietomis su savo vaikais. Negi nebūtų smagu vakarais klausytis vien tik tau sekamos pasakos, mėgautis tik dėl tavęs iškeptu pyragu ir zysti, zysti bei zysti, žinant, kad vis tiek išzysi, nupirkti ledų…
O kas nutiktų, jei suaugusiais nors dienai tapę vaikai savo „sumažėjusiems“ tėveliams uždraustų kirsti šokoladą, „kabėti“ prie kompiuterio ir lieptų eiti miegoti kuo anksčiausiai? Dar daugiau – nusistvėrę bizūnėlį pagrasintų išvaikyti visus ožiukus ir priverstų prisipažinti, kokių eibių perdien prikrėtė? Kol taip neatsitiko, tegul pasipasakoja patys. Ir kuo greičiau!
Jei kaimynai pageidautų raudonų užuolaidų…
Tikriausiai yra mamyčių ir tėvelių, kurie norėtų apsikeisti vietomis su savo vaikais. Negi nebūtų smagu vakarais klausytis vien tik tau sekamos pasakos, mėgautis tik dėl tavęs iškeptu pyragu ir zysti, zysti bei zysti, žinant, kad vis tiek išzysi, nupirkti ledų…
Jei kaimynai pageidautų raudonų užuolaidų…
Ukmergės knygyne dirbanti Jolanta PAKIENĖ – tikra knygų karalystės fėja. Vaikystėje greičiausiai buvo labai gera ir pavyzdinga mergaitė – argi gali būti kitoks knygas mylintis vaikas? Tad kodėl tuomet teko diržiuko paragauti, ir ne sykį?..
Knygų karalystėje dirbanti Jolanta Pakienė teigia esanti labai pikta mama. Įdomu, kaip baustų savo vaikus už pomidorais apdirbtus kaimynų langus…
Vaidotės Griškevičiūtės nuotr.
Meilės vištyčiams buvo per daug
Maža Jolanta iš tiesų nekėlė rūpesčių. Beveik. Pasakoja buvusi paklusni dukra, tvarkinga ir kruopšti mokinė. Labai mėgusi skaityti knygas, iš batų dėželių pasidarytuose vežimėliuose vežiojusi lėles ir svajojusi apie gyvą „lėlę“ – viščiuką. „Mums su drauge taip norėjosi mažyčių geltonų viščiukų…“ – prisimena.
Dėl jų mergaitės – dar pradinių klasių mokinukės pinigėlių susitaupė ir turėdamos, kiek reikia, nuskubėjo įsigyti mielųjų padarėlių. „Parsinešėm abi po visai mažą viščiuką, o kad reikia ypatingai prižiūrėti, būtina šiluma, lempa – ne galvoj… Svarbu, kad mums labai gražu…“ – pasakoja Jolanta.
Mylavo, čiūčiavo savo augintinius, duonyte maitino, tik žiūri – šie ko tai keipti pradėjo… „Aš ir sakau draugei – gal jiems šalta… Tai iš pradžių mes juos į kojinytę įdėjom. Nelabai pagerėjo… Tada į dubenėlį įpylėm šilto vandens ir išprausėm. Tokiam jau gerokai šiltam, kad mūsų viščiukams būtų šilta…“ – linksi galvą pašnekovė.
Deja, nei kojinytė, nei karšta vonia mažylių negelbėjo. Tokios jaunųjų globėjų procedūros tik visai vargšelius pribaigė – nugaišo ir kitos dienos nesulaukę…
Sykį penkiametė Jolanta gavo barti dėl to, kad buvo per daug užsispyrusi ir per Naujuosius metus kaip tikra suaugėlė norėjo svečiuose pabūti. Mat netoliese, anot jos, gyveno miela vaikų neturinti pora, kuri mylėjo mergaitę kaip saviškę. Dažnai kviesdavosi ją į svečius, o šiai labai patikdavo čia lankytis. Ir ne vien dėl šeimininkų turėto vaikams labai jau įdomaus daikto – patefono. Beje, Jolanta iki šiol gerai prisimena dainą apie palvą arklį, kuri jai taip įsiminė…
„Užsimaniau tenai pabūti per Naujuosius metus, – pasakoja. – Atėjo mama į namus prašyti, o aš – ne, ir viskas… Niekaip manęs neištempė, tai pasakė, kad namuose Kalėdų Senelis su dovanomis laukia.“
Mažajai „šventėjai“ to ir tereikėjo. Tikėdamasi rasti neįprastų svečių ji parlėkė į namus… Tada ir paaiškėjo mamos gudrybės. „Apsisukau, nustūmiau mamą ir jau bėgsiu atgal pro duris…“ – prisimena papūstas savo lūpytes. Bet mamos būta apsukresnės – ji spėjusi sugauti išdykėlę. O dar kai su tinklinės „sietkutės“ kietąja rankena švystelėjo per užpakalį, nebereikėję ir dovanų.
Naujametiniai užsispyrėlės „fejerverkai“ tąsyk tuo ir pasibaigę. Užtat kokių raudonų pomidorinių „saliutų“ Jolanta dar yra pridariusi…
Buvo dar visai mergaičiukė. Kartą apsilankė pas bičiulę ir drauge su ja, nuėjusios į balkoną… vidury baltos dienos… ėmė leisti raudonų pomidorų „salves“ į šalimais gyvenančios senyvos močiutės langą. Dabar nė neprisimena, iš kur tų pomidorų gavusios. Tik žino, kad jų buvo daug – oi, kiek daug: „Tikrai ne du ir ne trys… Įsivaizduokit – tie pomidorai tiesiog bėgo per stiklą, ten viskas liejosi…“
Įsivaizduoti tokį „altruistišką“ poelgį atrodytų lengviau, jei bobulė būtų konservavusi pomidorus ir pritrūkusi šio gero: gal mažosios pagalbininkės tokiu būdu nori padėti, o kad būtų greičiau, tiesiog meta pomidorus pro langą… Bet dabar… „Nugi karvės, kiaulės buvom, kaip pagalvoji. Savo vaiką kai papurtyčiau dabar už tai…“ – gūžčioja pečiais knygelių fėja. Mhm… Įdomu, kurioje ganykloje galima išvysti bandą karvių, žaidžiančių dažasvydį su pomidorais…
Pasakodama apie vaikystės išdaigas ir kodėl nuo mamos gavusi lupti, prisimena ir mokykloje, vyresnėse klasėse, raudonuoti vertusias situacijas. Viena iš jų pasibaigė tradicinis sumanymas pabėgti iš pamokų. Tik bausmė buvo ne visai tradicinė…
„Paskutinę dieną prieš pat žiemos atostogas ryte susirinkom visi rūbinėje, – šypsosi pašnekovė. – O mūsų klasės komjaunimo sekretorius pasiūlė bėgti iš pamokų – nežinau, kas jam tada užėjo… Visi ir pabėgo, tik viena Regina – ta pati, su kuria viščiukus maudėm, – nuėjo į pamokas…“
Jolanta, grįžusi į namus, sulaukė auklėtojos skambučio: „Paklausė, kodėl aš namie. Prisipažinau, kad pabėgau… „Ot gražus vienuoliktokės pasiaiškinimas“, – pyko auklėtoja. O aš ir sakau: taigi jūs klausėt – atsakiau, kodėl…“
Už tokį atostogų pradžios „žygį“ visai klasei atgailauti teko valant mokyklos koridorių sienas, šveičiant chemijos kabinetą. „Ir mūsų vis klausinėjo, kas sugalvojo pabėgti. O mes ničnieko nesakėm: iki šios minutės neišdavėm, – juokiasi prisiminus. – Nes tam mūsų komjaunimo sekretoriui būtų buvusios šakės…“
Šiandien Jolanta – trijų sūnų mama. Tikina esanti labai pikta mama ir reikalaujanti iš vaikų visiškos tvarkos ir rūpestingumo. Juokiasi pati „pagrasinanti šakėmis“, jei nebūna išsiurbti kilimai ar išplauti indai. Ir, pasirodo, sūnūs viską puikiai supranta: veltui aušinti burnos mamai netenka.
Visgi su šypsena prisimena vieno iš sūnų iškrėstą nuotykį, kuris tąsyk visai neatrodė juokingas. „Viskas nutiko, kai mano Julius, kuriam dabar 20 metų, dar nėjo į mokyklą, – ima pasakoti. – Vaikai žaidė kieme, o aš užsidėjau ant veido braškių kaukę, vaikštau sau visa patenkinta po namus, medituoju… Staiga – skambutis į duris. Pasižiūriu – laiptinėje du jaunuoliai stovi… Kaip čia dabar rodytis su tokiu veidu? Nulėkiau, greitai nusivaliau, atidariau duris…“
Su šiuo vizitu užsibaigė visos grožio meditacijos. Mat vienas jaunuolių pranešė, kad Julius kaltas dėl sudaužytos jo BMW „faros“. Pasirodo, berniukas su dar keliais draugais sumanė paišdykauti: kieme įtempė vielą ir pasislėpę laukė, kad kas nors, paprastai tariant, ant jos „pasimautų“. Tai padaryti „pasisekė“ automobiliui, tiksliau – jo žibintui. Jolanta dėkoja Dievui, kad tai nebuvo koks senučiukas su dviračiu. Bet nemalonumų turėjo ne mažiau.
„Už apgadintą stiklą vairuotojas liepė mokėti pinigus. Skambinu vyrui į darbą, klausiu, kiek „bemso“ lempos kainuoja. O jis man – tai ką, „bemsą“ perki? Tik dar labiau sunervino“, – šypsosi.
Tuo tarpu krūmuose tūnojęs vienas „kaltininkų“, kurio pasiaiškinimas dabar labiausiai rūpėjo Jolantai, išdrįso pagaliau pasirodyti mamai. Kieme būriavosi kaimynai, praeiviai… „Žiūriu – išlindo iš krūmų išsigandęs, net baltas visas, lūpelė dreba – kur gi jau ten barsi tokį…“ – prisimena mama. Vis dėlto išdykėliui teko klūpint kampe atsiimti už tai, kad mamos braškinės procedūros peraugo į baisų stresą…
Va va – ar tik nebus čia už tą Ispanijos pomidorų fiestą, kurioje ne savo noru teko sudalyvauti niekuo dėtai močiutei…