Kada ir kaip formuoti dekoratyvinius krūmus?

Autorius Ukmergės žinios
Kada ir kaip formuoti dekoratyvinius krūmus? /

Daugelyje sodybų galime pastebėti gyvatvores ar kitus dekoratyvinius krūmus – jie gali užtikrinti didesnį privatumą, o didesni ar tankesni augalai netgi suteikia apsaugą nuo vėjo, nekviestų svečių ar gyvūnų. Ne paslaptis, jog jie tampa ir svarbia eksterjero dalimi, todėl norisi, kad tokie mūsų sodiniai atrodytų nepriekaištingai. Tačiau kaip žinia, tokie rezultatai neateina ir be mūsų pastangų – dekoratyvinius krūmus reguliariai reikia formuoti ir genėti. Šį kartą pakalbėsime apie tai, kada ir kaip reikėtų atlikti šiuos darbus.

Kada reikia atlikti genėjimo darbus?

Šis atsakymas priklauso ir nuo sodinių rūšies, ir nuo Jūsų poreikių. Tačiau įprastai dekoratyviniai krūmai yra genimi maždaug porą kartų per metus. Pirmasis iš jų vyksta pavasarį – taip suaktyvinamas augalų augimas, jie efektyviau pasiekia pageidaujamą aukštį ir tankumą. Vasarą galime atsipalaiduoti ir palaukti, kol augalas pakankamai išsivystys ir užsiaugins naujas šakeles – tuomet formavimo darbams prie jo teks sugrįžti rudenį.

Tiesa, reikėtų žinoti, kad toje vietoje, kuri yra pakerpama, dažniausiai užauga kelios naujos šakelės, tad siekiant, kad krūmai būtų vešlūs, šį darbą galima atlikti ir dar dažniau. Taip pat pravartu pasidomėti konkrečiomis augalų rūšimis ir jų poreikiais – tuomet būsite tikri, kad juos prižiūrite būtent taip, kaip reikia.

Tinkamų įrankių pasirinkimas                   

Nei genėjimo, nei formavimo darbų nepavyks atlikti be specifinių įrankių, tad tikėtina, kad teks papildyti ir jų kolekciją. Jaunų krūmų šakelėms ir pakankamai retiems darbams gali pakakti sodo sekatoriaus, tačiau jei ruošiatės formuoti gyvatvorių šonus ar pasiekti aukštas jų viršūnes, neapsieisite be gyvatvorių žirklių. Tokie įrankiai šioms užduotims pasitelkiami dažniausiai – šiuo atveju reikėtų žinoti, kad jie gali būti skirtingų tipų.

Pačios galingiausios yra benzininės gyvatvorių žirklės – jos labiausiai tinka didesniems augalų plotams. Nors patys įrankiai yra sunkesni ir kiek brangesni, jie leidžia darbuotis itin efektyviai ir nėra apriboti nei laidais, nei akumuliatoriumi. Elektrinės gyvatvorių žirklės sveria mažiau ir dirba tyliau – daugelis tokių įrankių gali susitvarkyti net ir su storesnėmis šakomis ir yra rekomenduojami vidutinio dydžio plotams. Tačiau turėsite įsitikinti, kad netoli dekoratyvinių krūmų yra elektros lizdas.

Jo neprireiks tuo atveju, jeigu rinksitės akumuliatorines gyvatvorių žirkles, kurios taip pat yra pakankamai tylios ir lengvos. Šie įrankiai džiugina mobilumu ir tinka sunkiau prieinamoms vietoms, tačiau turėkite omenyje, kad darbus gali pristabdyti akumuliatoriaus talpa. Tokias gyvatvorių žirkles galite įsigyti Pigu.lt el. parduotuvėje arba paspaudę čia.

Ką dar reikia žinoti apie dekoratyvinių krūmų formavimą?

Dekoratyviniai krūmai, kurie pakenčia genėjimą, dažniausiai yra pakankamai kantrūs, tad karpyti juos galite drąsiai. Kiek maždaug reikėtų juos patrumpinti, priklausys nuo jų dydžio ir amžiaus. Jaunus ir mažus sodinukus galima patrumpinti apie 10 centimetrų – nors tai gali pasirodyti pakankamai daug, tokiu būdu paskatinsite jų augimą. Didesni ir aukštesni augalai dažnai būna nevienodo aukščio, tad norint juos sulyginti, kartais reikia nukirpti apie 30-50 centimetrų. Jei norisi, kad gyvatvorė būtų lygi, karpyti galima virš jos ištiesus virvę. Tuo tarpu senas tujas galima patrumpinti net ir per visą metrą – taip sugrąžinsite joms gyvybę. Tiesa, tokius drastiškus darbus rekomenduojama atlikti pavasarį.

Atkreipę dėmesį į visus šiuos patarimus, lengvai suformuosite dailiai atrodančius dekoratyvinius krūmus ir džiaugsitės vešlia sodo augmenija. Tokiems darbams neprireikia didelių pastangų – svarbiausia juos atlikti tikslingai. 

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *