Analoginei televizijai tampant skaitmenine, netrūksta klaidinančių reklamų ir su pokyčiais susijusių painių pasiūlymų. Tačiau gyventojai raginami atsirinkti, kur – naudinga informacija, o kur – prekybininkų triukai.
Vaidotė ŠANTARIENĖ
Autorės nuotr. Apie pokyčius, susijusius su televizinėmis technologijomis, pasakojo bendrovės TEO LT projektų vadovas Egidijus Steponavičius.
Apie tai praėjusią savaitę kalbėta Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje surengtame susitikime. Apie televizijos veikimo principus, dažniais siunčiamą informaciją ir naujų technologijų galimybes pasakojo Egidijus Steponavičius, bendrovės TEO LT projektų vadovas.
Lietuvoje analoginė antžeminė televizija bus išjungta jau po mėnesio – spalio 29 dieną. Ši technologija, anot svečio, gyvuojanti 80 metų, jau pasiekė savo vystymo ribas. Sukurtos naujos technologijos siūlo daugiau galimybių.
Įstatymas dėl analoginės antžeminės televizijos išjungimo Lietuvoje buvo priimtas 2008 metais. To priežastis – dažnių atlaisvinimas: skaitmeninė televizija tais pačiais dažniais perduoda žymiai daugiau informacijos.
Apie laukiančias naujoves pasakojančios reklamos, ne visiems lengvai suprantamų terminų pilna informacija neretai glumina gyventojus. Tuo pasinaudoti suskubo suinteresuotos įmonės, kabelinės televizijos paslaugų teikėjai, buitinės technikos pardavėjai.
Žmones netgi bandoma įtikinti, kad jų senesni televizoriai yra beverčiai arba tuo, jog nepasirinkus vienos ar kitos paslaugos, televizijos apskritai nebematysime.
Tačiau, pasak E. Steponavičiaus, ne visada perteikiama pokyčių esmė. Nutylima, kad skaitmeninės televizijos siūlomos galimybės susijusios nebūtinai tik su pačiais naujausiais televizoriais. „Jeigu jūsų televizorius ne senesnis kaip 15 metų, jame tikrai yra visos jungtys, būtinos tam, kad prisijungę galėtumėte matyti televizijos kanalus“, – sako jis.
Tam reikalingi specialūs kartu su televizoriais naudojami priedėliai, kuriuos galima įsigyti parduotuvėse. Naujos kartos televizoriuose visa reikiama įranga, priimanti skaitmeninius signalus, jau įmontuota. Nemokamai galima matyti keliolika kanalų, o dėl galimybės matyti jų daugiau reikia kreiptis į mokamų paslaugų teikėjus.
Skaitmeninę televiziją ir taip mato tie gyventojai, kurie naudojasi viena iš jos rūšių: antžemine, kabeline, palydovine arba interaktyviąja. Nuo analoginės ji skiriasi modernesnėmis paslaugomis, tarp kurių – geresnės kokybės vaizdas, galimybė matyti gerokai daugiau kanalų, elektroninis kanalų gidas, garso takelių skirtingos kalbos bei kiti privalumai.
Analoginė televizija išjungiama ir kitur – ne tik Lietuvoje. Skandinavijos šalyse tai padaryta dar 2007-aisiais. Visos Europos Sąjungos valstybės yra įsipareigojusios iki 2012 metų pabaigos pereiti prie skaitmeninės antžeminės televizijos, ir kiekviena šalis tam ieško patogiausių būdų.
Vienu sėkmingiausių receptų E. Steponavičius vadina Didžiosios Britanijos, kuri prie naujovių nutarė pereiti laipsniškai, pasirinkimą. Pokyčiai pirmiausia buvo išbandyti nedidelėje teritorijoje, kad nepatogumai, išjungus analoginę televiziją, neužgriūtų visų šalies gyventojų. Patirtis buvo sėkmingai perkelta ir į kitus regionus, ir šiemet čia turi būti išjungtas paskutinis senosios televizijos siųstuvas.
Svarstoma, jog įgyvendinant šią politiką, kiek paskubėjo kaimynai latviai. Taupant valstybės lėšas, televiziją Latvijoje prieš porą metų nuspręsta išjungti staiga – išvengiant įvairių informacinių kampanijų. Tai sutapo su transliuotu pasauliniu futbolo čempionatu. Kilo sumaištis, nes daugybė sirgalių, pristigę informacijos apie tai, jog televiziją jie vis tiek galės matyti, puolė ieškoti alternatyvų.
Lietuva – viena paskutiniųjų valstybių, kurioje šiemet galutinai pereinama prie skaitmeninės televizijos. Analoginė bus išjungta spalio 29-ąją 3 valandą nakties. Ruduo, E. Steponavičiaus manymu, nėra pats geriausias laikas, nes šiuo metu televizija žiūrima intensyviau nei, pavyzdžiui, vasarą. Kad išvengtume nesklandumų, jis ragina tam pasirengti iš anksto, o ne pulti tvarkytis, jau išjungus analoginį signalą.