Kaip rodo statistika, šaltaisiais metų mėnesiais padaugėja nuo netvarkingų krosnių kylančių gaisrų. Iš daugiau nei 160 šiemet mūsų rajone užregistruotų gaisrų per 30 kilo dėl krosnies eksploatacinių taisyklių pažeidimų.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Nesaugios krosnys kelia didžiulę grėsmę.
Kad primintų gyventojams, kaip svarbu laikytis saugumo reikalavimų kūrenant krosnis, Ukmergės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai šiuo metu vykdo akciją „Saugus mano būstas“.
Drauge su seniūnijos darbuotojais jie neseniai lankėsi Taujėnų seniūnijos socialinės rizikos šeimose ir konsultavo gyventojus, kaip tinkamai įrengti ir prižiūrėti krosnis. Atkreipė pareigūnai dėmesį ir į tai, kokią pažangą padarė ankstesniais metais aplankyti ir už minėtus pažeidimus bausti asmenys.
Deja, teigiamų pokyčių rasta ne visur. Kai kurios krosnys – tarsi tiksinčios bombos: pačių sutvirtintos, kad kokliai neišbyrėtu, su nukritusiomis durelėmis. Šalimais – skudurų krūvos. Vienas asmuo, nekreipęs jokio dėmesio į ankstesnes pareigūnų pastabas, buvo nubaustas administracine tvarka.
Ukmergės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyr. inspektorius Mindaugas Lunys pasakojo, kad vykdant akciją neapsiribota vien pamokymais. Tarnybos darbuotojai keliuose būstuose, kuriuos rekomendavo socialiniai darbuotojai, įrengė dūminius detektorius.
M. Lunys pasakojo, kad šis įrenginys ima automatiškai signalizuoti, jei tik patalpoje pasklinda smalkės ar dūmai.
Naujuose būstuose tokie įrenginiai yra privalomi, tačiau senuose jais turėtų pasirūpinti patys gyventojai.
Specialistai pastebi, kad šiuo metu sulaukiama ir daugiau žmonių skundų dėl to, kad netoliese gyvenantys jų kaimynai nepaiso priešgaisrinės saugos reikalavimų. Po vienu stogu gyvenantieji bijo, jog nevala kaimynas gali atnešti raudoną gaidį ir į jų namus.
Šiuo metu viso šalyje vykdoma ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento inicijuojama akcija „Kūrenkime saugiai“. Jos tikslas panašus, kaip ir ukmergiškių akcijos „Saugus mano būstas“ – siekti, kad prasidėjus kūrenimo sezonui žmonės atkreiptų dėmesį į šildymo įrenginių saugumui keliamus reikalavimus.
Ugniagesiai primena:
Kai kūrenasi krosnis, židinys ar dega dujinė viryklė, neišeikite iš namų, nepatikėkite jų priežiūros mažamečiams vaikams. Pačios skaudžiausios nelaimės įvyksta būtent tada, kai vaikai paliekami namuose vieni. Pastatuose, kuriuose yra įrengtos krosnys, prieš intensyvų kūrenimą būtina jas techniškai sutvarkyti bei išvalyti dūmtraukius.
* * *
Palėpėse ir kitose gaisro atžvilgiu pavojingose patalpose dūmtraukiai ir sienos su dūmų kanalais turi būti išbalintos. Gaisrai namuose, šildomuose krosnimis, kyla, kai jos yra perkaitinamos, atsiranda plyšių kaminų, židinių sienelėse, pro kurias gali prasiveržti ugnis, taip pat kai prakurui naudojami degalai bei kiti greitai užsiliepsnojantys skysčiai. Kad iškritusios žarijos neuždegtų grindų, būtina prie krosnies įrengti nedegų pagrindą. Negalima malkų ir kitų degių medžiagų džiovinti bei laikyti ant krosnių arba arti jų, palikti atvirų pakuros durelių.
* * *
Kūrenant krosnis ypač pavojingos smalkės. Smalkės yra bespalvės ir bekvapės, todėl ypač pavojingos. Iškūrenę krosnį, per anksti neužstumkite sklendės. Ją galima visiškai uždaryti tik įsitikinus, kad ugnis jau baigė rusenti. Apsinuodijimas smalkėmis gali baigtis netgi mirtimi. Pirmieji apsinuodijimo požymiai – lengvas apsvaigimas, mieguistumas, sąmonės netekimas. Apsvaigusį nuo smalkių žmogų išveskite į gryną orą ir nedelsdami kvieskite medikus, o patalpas gerai išvėdinkite.
* * *
Atminkite, kad pavojinga į elektros tinklą iškart jungti kelis tokius prietaisus, nes perkraunama elektros instaliacija, kaista laidai, gali įvykti trumpas jungimasis, dėl ko dažnai ir kyla gaisrai. Elektrinius šildymo prietaisus reikia statyti ant nedegaus paviršiaus, toliau nuo užuolaidų bei baldų. Nepalikite ant jų padžiautų rūbų, o išeidami iš namų elektrinius šildymo prietaisus būtinai išjunkite. Nemažėja gaisrų ir dėl savadarbių elektrinių šildymo prietaisų. Todėl daug saugiau yra naudoti gamyklinius šildymo prietaisus, prieš tai gerai susipažinus su jų eksploatavimo taisyklių reikalavimais.
* * *
Gyventojams patariama nelaukiant nelaimės įsigyti bei gyvenamosiose patalpose įsirengti autonominius dūmų signalizatorius, kurie įspėtų apie gaisro pavojų.