Siekdamas neįklimpti į skolų liūną, Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) karpo darbuotojų etatus. Pasak įstaigos vadovės, darbuotojų mažės poliklinikoje, „greitojoje“, med. punktuose ir ambulatorijose.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
„Ukmergės žiniose“ jau rašėme, kad kaimų bendruomenių nariai prieš kelias savaites kreipėsi į rajono politikus, Seimo narius, teigdami, kad etatų mažinimas PSPC labiausiai nuskriaus kaimo žmones. Čia kai kuriuose med. punktuose liko vos ketvirtadalis mediko etato.
Šį klausimą sprendžia specialiai sudaryta darbo grupė.
Tuo tarpu PSPC vadovė Janina Galiauskienė įsitikinusi, kad savivaldybės administracijai būtina ne tik spręsti, kaip kaimuose išsaugoti medikų darbo vietas, bet ir padėti įstaigai finansiškai.
J. Galiauskienė ketina teikti prašymą, kad kaimo ambulatorijų ir med. punktų patalpos būtų išlaikomos iš rajono biudžeto lėšų. Tačiau čia pat priduria: net jei toks prašymas būtų patenkintas, įstaiga tai pajustų nežymiai, nes 80 procentų įmonės išlaidų sudaro darbo užmokestis.
Gyventojų mažėja
J. Galiauskienė primena, kad rajone jau eilę metų katastrofiškai mažėja gyventojų, kartu mažėja ir prie gydymo įstaigų prisirašiusiųjų.
Statistikos duomenimis, liepos mėnesį rajone neregistruota nė 38 tūkstančių žmonių. Mūsų beliko 37 900.
Be to, prasidėjus ekonominei krizei sumažintas ir lig šiol neatstatytas gydymo įstaigų finansavimas. „Matom, kad metų pabaigoje rezultatas bus minusinis. Turim užtikrinti įstaigos veiklą“, – sako PSPC vadovė.
Pasak jos, pagal sudarytą optimizavimo planą etatai bus mažinami ne tik kaimuose, bet ir poliklinikoje, „greitojoje“ – visuose įstaigos padaliniuose.
„Greitojoje“ mažinama 2,5, poliklinikoje – 4 etatai. Čia susitraukė statistikos skyriaus, registratūros, profilaktikos kabineto, valytojų etatai.
Apkarpyta ir „greitoji“
Skausmingas iš šalies atrodo „greitosios“ etatų karpymas. Deja, tai susiję su gyventojų mažėjimu. Pagal patvirtintus normatyvus vienas „greitosios“ ekipažas mieste skiriamas 18 000 gyventojų, o kaime – 16 000. Vadovaujantis šiais nurodymais „greitojoje“ vietoj buvusių trijų, o kadais – ir keturių lieka pustrečio ekipažo. Tai reiškia, kad darbo dienomis dirbs du, o išeiginėmis – trys ekipažai.
Kadangi dispečerinis punktas yra Vilniuje ir ten atsiliepiama į pacientų skambučius, su dispečeriais tariamasi, kad jie reikliau spręstų, ar pas žmogų siųsti „greitąją“. „Greitoji medicininė pagalba skirta ūmiems, skubiems atvejams, bet ne lėtinėms ligoms gydyti“, – sako J. Galiauskienė.
Neliko nė tūkstančio
Ambulatorijų išlaikymas, pasak vadovės, taip pat priklauso nuo prisirašiusių ligonių. Kad įstaiga normaliai funkcionuotų, reikia, kad prisirašiusiųjų būtų bent 1550. Tuo tarpu mūsų rajone vienintelėje Želvoje prisirašiusiųjų yra per 1000. Kitur yra 600–700, o Vidiškiuose nesiekia nė 300.
Nepaisant to, pasak vyr. gydytojos, nė vienos ambulatorijos neketinama uždaryti. Tiesiog jos dirbs trumpiau.
Matant suformuotą šalies biudžetą, anot pašnekovės, nėra vilties, kad ateinančiais metais situacija rajoninėse gydymo įstaigose gerės. Apie dar smarkesnį taupymą esą taip pat nėra ko kalbėti, juk ūkis yra didelis – žmonės reikalingi.
Bėdos dėl dantų
Vardindama įstaigos problemas J. Galiauskienė priminė ir dažną žmonių nepasitenkinimą priėmimu pas odontologus. Talonėliai pas juos dabar išduodami dvi savaitės į priekį, bet išgraibstomi per valandą. Tai parodo, kad paslaugų trūksta.
Tačiau pagal Vyriausybės patvirtintus normatyvus vienam odontologui priklauso aptarnauti 4500 prisirašiusiųjų. Vadovaujantis šiomis nuostatomis Ukmergės PSPC turėtų būti 6 odontologų etatai, tačiau realiai yra net 11. Neseniai priimti 4 nauji, bet jų vis tiek negana.
„Tai parodo, kad žmonių dantys yra labai blogi, o specialistų darbas – ilgas ir kruopštus“, – pasakojo J. Galiauskienė, neneigdama, kad ir patys Vyriausybės patvirtinti normatyvai yra labai atitolę nuo realybės.
Šaltį pamiršo
Yra Ukmergės PSPC ir optimistiškų naujienų. Prasidėjo pirmas šildymo sezonas po vasarą baigtų ES struktūrinių fondų lėšomis finansuotų įstaigos pastato apšiltinimo darbų.
Pasak vadovės, rezultatas – išties puikus. Anksčiau nuolat šaldavę darbuotojai ir pacientai dabar jaučiai komfortiškai. Dabar vadovė stengiasi kontroliuoti, kad taupant lėšas šildymas būtų primažintas, o savaitgaliais – ir visai išjungtas.
Veikia psichikos stacionaras
Neseniai startavo dar vienas ES lėšomis finansuotas projektas – Psichikos dienos stacionaras Vytauto g. 75A, prie darbo biržos. Įstaigos paslaugomis šiuo metu naudojasi 12 ukmergiškių, daugiausiai sergančių depresija. Planuojama, kad oficialus įstaigos atidarymas vyks gruodį.
Tikimasi, kad finansavimo sulauks ir dar vienas europinis PSPC projektas dėl greitosios medicininės pagalbos patalpų remonto. Šis projektas jau sėkmingai praėjo kelis vertinimo etapus.
Autorė: Vilma NEMUNAITIENĖ