Grybingas vietas apgulė išsiilgusieji miško gėrybių. Grybautojai domisi, ar verta suklusti, pasigirdus informacijai, esą dėl didelių šios vasaros karščių grybai gali būti prikaupę nuodingų medžiagų. Specialistai ramina, tačiau kartu primena, kad piktnaudžiauti grybais neturėtume.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Grybavimas lietuviams – vienas smagiausių rudens užsiėmimų.
Traukti į miškus tautiečius vilioja rudens derlius – grybai, uogos. Gausiai šiuo metu dygstančių grybų ieškome sau arba su laimikiu skubame į turgų. Po samanomis ir lapais aptikę besislepiančią kepurę, net ir negalvojame apie tai, kad miško duona, miško mėsa, gamtos sanitarais vadinami grybai lyg kempinė sutraukia oro teršalus.
Gamtoje augantys grybai bei uogos kaupia ir aplinką teršiančius radioaktyvius elementus. Šie augalai vadinami vienais ryškiausių aplinkos radioaktyviosios taršos indikatorių. Dar vienas žmonių radioaktyvaus užterštumo šaltinis, pasak Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto direktoriaus pavaduotojos Snieguolės Ščeponavičienės, yra laukinė fauna. Pas šernus, stirnas, elnius, kitus gyvūnus minėtų elementų atsiranda maitinantis uogomis, samanomis ir pan.
Institutas kartu su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba atlieka šalies miškuose randamų valgomųjų grybų stebėseną. Pašnekovė sako, jog kiekvienais metais yra tiriama grybų radiologinė tarša, kuri, anot jos, mažėja, o grybuose aptinkamų „negerųjų“ medžiagų kiekis nesiekia nustatytos leistinos normos ribos.
Vartoti kasdien negalima
Prasidėjus grybavimo sezonui, žiniasklaidoje neseniai pasirodė pranešimų, kad kaitrioje saulėje pabuvę grybai gali būti pavojingi. Priežastimi įvardytas per didelis karštyje jų sukauptos medžiagos – chitino – kiekis. Teigiama, kad šį gamtinį junginį sunkiai įsisavina žmogaus organizmas, todėl mėgavimasis grybais gali neigiamai atsiliepti sveikatai.
Ar šie perspėjimai yra pagrįsti ir grybavimo džiaugsmų bent laikinai reikia atsisakyti? S. Ščeponavičienė sakė nemananti, jog grybautojai turėtų sunerimti dėl to, kad grybams šią vasarą kažkas atsitiko. Chitinas ir taip yra grybų sudedamoji dalis, ypač daug jo turi voveraitės – būtent dėl to jos mažai kirmija. Tačiau sąsajų tarp šio komponento ir klimato ypatybių esą nereikia ieškoti.
Vis dėlto karščiai, anot pašnekovės, augalus išsausina, o sausesniuose grybuose labiau koncentruojasi visos – ne vien teigiamos – medžiagos. Tad ar gali kilti koks nors apsinuodijimo grybais pavojus, priklauso nuo to, kokį kiekį šio skanėsto suvalgysime.
„Grybautojai ir tie, kurie mėgsta grybus, juk ir patys gerai žino, kad tai yra sunkiai virškinamas, ne sveikatinantis ir ne koks nors sveikas maistas. Kasdien vartoti jo tikrai negalima. Be to, tarp gausybės grybų galima prisirinkti ir netinkamų bei apsinuodyti toksinais“, – sakė specialistė, primindama, jog rinkti, vartoti grybus reikia protingai ir su saiku.
Gali pažeisti kepenis
Neprarasti budrumo grybaujant pataria ir Ukmergės rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji specialistė maisto produktų inspektorė Angelė Rūta Šabanavičienė. „Pirmiausia reikia pažinti grybus ir žinoti, ką į krepšį dėti, – sako ji. – Svarbu ir tinkamai apdoroti: kaip tą padaryti – kiekvienos gaspadinės reikalas.“
Apsirikimas arba nesugebėjimas tinkamai paruošti patiekalų iš grybų gali baigtis liūdnai. Pašnekovė prisimena ne vieną sunkaus apsinuodijimo atvejį Ukmergėje. Sako, jog iš ligos keletui gyventojų vos pavykę išsikapstyti. Ypač didelė grėsmė žmogaus sveikatai kyla, jei grybų nuodai pažeidžia kepenis.
Laimė, žinios apie panašius susirgimus visuomenės sveikatos specialistų pastaruoju metu nepasiekia. Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus vedėjos Elenos Mirinavičienės teigimu, duomenų apie grybais apsinuodijusius mūsų rajono gyventojus šioje įstaigoje nėra jau keleri metai.
Kai renkame patys – žinome, ką dedame į burną. O ar galime jaustis saugiai, patiekalą su grybais užsisakydami kavinėje?
Pasak A. R. Šabanavičienės, pagrindo tuo abejoti tikrai nėra. Mat visose mūsų rajone esančiose viešojo maitinimo įstaigose gaminant valgį naudojami tik pirktiniai pievagrybiai.
„Svetimšalių“ nerastume
Tingintieji maklinėti po miškus, bet mėgstantieji grybus jų gali įsigyti turguje. O tie, kurie į turgavietę skuba pasiūlyti pririnktų gėrybių, turėtų įsidėmėti tam tikras prekiavimo sąlygas. Pasak inspektorės, prekeiviai privalo paisyti reikalavimo nesumaišyti į krūvą įvairių grybų. Jie turi būti sudėti skirtingomis rūšimis: atskirai – voveraitės, raudonviršiai ir pan. Kaip juos pardavinėti – vienetais ar kilogramais, pasirenka patys grybautojai. Kaina taip pat priklauso nuo jų.
A. R. Šabanavičienė sako pastebėjusi, jog šiemet turguje grybų rinkėjai siūlo ypač daug kazlėkų. Kalbėdama apie miško gėrybes, užsimena ir apie tai, jog nustebino ypatingai didelės uogų – mėlynių, bruknių, spanguolių kainos. Svarsto, jog tą lėmė menkas šiųmetis uogų derlius.
Norint turguje prekiauti grybais, kokio nors dokumento iš maisto ir veterinarijos tarnybos nereikia. Prekeiviai turėtų kreiptis tik į turgaus administraciją dėl prekybos vietos.
Inspektorės žiniomis, šiomis miško gėrybėmis pas mus prekiauja vietiniai grybautojai, o kitų rajonų miškuose išaugusių grybų Ukmergės turguose, ko gero, nerastume.
Tuo tarpu kai kuriuose kituose miestuose populiarūs ir įvežtiniai grybai. Pavyzdžiui, pas Švenčionių pirkėjus nemažai jų atkeliauja iš Baltarusijos. Pasak Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto direktoriaus pavaduotojos S. Ščeponavičienės, tokių „atvykėlių“ siuntos yra griežtai kontroliuojamos – grybai tiriami. Tiriant juos radiologiškai, ypač didelis dėmesys skiriamas tiems grybams, kurie importuojami iš kraštų, po Černobylio atominės elektrinės avarijos labiausiai užterštų radioaktyviosiomis medžiagomis.