Įgyvendinant projektą „Sveikas ir išmanus Ukmergės jaunimas“, rajone diegiamas jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) teikimo modelis. Šitaip bandoma spręsti sveikatos sutrikimų, lytiškai plintančių ligų, savižudybių, kitas problemas.
Pasak savivaldybės Strateginės plėtros ir investicijų skyriaus vyr. specialistės Rasos Kumetaitienės, tokio projekto poreikį lėmė jaunimo situacija. Minėtos jaunimo problemos spręstinos ne tik mūsų, bet ir kitose savivaldybėse.
Naująjį paslaugų teikimo modelį sukūrė Vilniuje esanti UAB Sveikatos ekonomikos centras. Partneriai šioje veikloje – Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, VšĮ Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centras ir Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.
Iš galimybe teikti paraiškas pasinaudojusių savivaldybių finansuota dešimt, tarp jų – ir Ukmergė. Skirta beveik 86 000 eurų, projektas 100 proc. finansuojamas Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis. Jį mūsų savivaldybės administracija įgyvendina kartu su savivaldybės visuomenės sveikatos biuru, VšĮ Jaunimo laisvalaikio centru bei Ukmergės rajono jaunimo organizacijų sąjunga „Apskritasis stalas“.
Kumetaitienė pasakojo, jog projektas skirtas 14–29 m. amžiaus jaunimui, kuris mūsų rajone sudaro 18 proc. visų rajono gyventojų. Rengiantis teikti paslaugas, sukurtas JPSPP modelio diegimo valdymo komitetas. Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo koordinacinio centro funkcijos atliekamos savivaldybės visuomenės sveikatos biure, įdarbintos JPSPP koordinatorė ir psichologė.
Atsižvelgiant į jaunimo situaciją, išskirtos kelios sritys, kur prevencinis darbas reikalingiausias. Tai – psichiką veikiančių medžiagų vartojimo neigiamo poveikio sveikatai mažinimas, taip pat – sveikatos sutrikimų dėl antsvorio ir nutukimo, savižudybių ir savižalos neigiamo poveikio bei lytiškai plintančių ligų ir neplanuoto nėštumo neigiamo poveikio sveikatai mažinimas.
Bus bendradarbiaujama su sveikatos priežiūros, švietimo, socialinės apsaugos, kitomis įstaigomis, jaunimo organizacijomis, policijos komisariatu. Jaunimo problemas projekto vykdytojai bandys spręsti susitikimuose mokyklose, jaunimo susibūrimo vietose, pasitelkiant socialinius darbuotojus.
Pašnekovė pažymi, jog svarbi pagalba kaime gyvenančiam jaunimui. Tuo tikslu rajono seniūnijose bus plėtojamos mobilios paslaugos. Už projekto lėšas ketinama įsigyti palapinių, baldų mobilioms paslaugoms, įvairių mokomųjų priemonių, tokių kaip pirmosios pagalbos manekenas, nėštumo įsijautimo simuliatorius paaugliams, kūdikio simuliatorius, priemonių alkoholio, narkotikų, rūkymo prevencijai.
„Šiuo metu vykdomi viešieji pirkimai – ne tik priemonių, bet ir mokymų, kuriuose dalyvaus projekto veiklomis suinteresuoti įstaigų, institucijų atstovai“, – sakė R. Kumetaitienė.
Taip pat numatoma įrengti nemokamų treniruoklių aikštelę Jaunimo laisvalaikio centro kieme.
Projekto metu bus organizuojami jaunimui skirti renginiai, šventės, paskaitos, siūloma kūrybinių ir kitokių veiklų bibliotekoje, poliklinikoje. Į veiklas tikimasi įtraukti ir tėvus.
„Kuriamas ir portalas jaunimui, kuriame galės rasti aktualios informacijos, diskutuoti forumuose, nes galbūt ne visomis temomis norisi kalbėti viešai“, – sakė ji.
Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, jog Lietuvos 14–29 m. žmonių sveikata, palyginti su kitų Europos Sąjungos šalių, yra prasta. Pas mus didžiausias savižudybių skaičius, didelis mirtingumas nuo išorinių mirties priežasčių, padaugėjo viršsvorį turinčių 15 m. amžiaus vaikų. Daugiau nei pusė 15 m. amžiaus vaikų yra vartoję alkoholį, apie 30 proc. rūko, didelis paauglių nėštumų skaičius. Ši amžiaus grupė pasižymi dideliais psichikos ir elgesio sutrikimais.