Rajone veikiančios nevyriausybinės organizacijos neša nemenką indėlį į krašto gerovę. Sėkmingesniam jų gyvavimui, dar geriau atstovaujant visuomenės interesams, įkurta tokių organizacijų taryba. Nevyriausybinė organizacija – nuo valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų nepriklausomas…
Autorės nuotr. Nevyriausybinių organizacijų nariai pakviesti susipažinti su naujovėmis.
…savanoriškumo pagrindais visuomenės ar jos grupės naudai veikiantis viešasis juridinis asmuo. NVO tikslas nėra pelno ar politinės valdžios siekimas, religijos tikslų įgyvendinimas. Įstatyme apibrėžta, jog valstybė ar savivaldybė negali turėti daugiau kaip trečdalį balsų NVO visuotiniame susirinkime.
Pagrindiniais NVO veiklos tikslais įvardijami visuomenės intereso gynimas, viešosios gerovės kūrimas.
Rajone veikiančių šiuos ir kitus nuostatus atitinkančių tokių organizacijų – gerokai per šimtą. „Būtų apie 120, gal daugiau – žinom tas, kurių kontaktus turim, su kuriom bendraujam. Tačiau ne visos, kurios užsiregistravusios kaip NVO, mums apie save praneša“, – sako savivaldybės Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistė Rūta Sagatauskaitė.
Kaip didžiausią tokių juridinių asmenų dalį ji išskirtų kultūros organizacijas ir kaimo bendruomenes. Apskritai jų, anot pašnekovės, vienodai gausu tiek mieste, tiek kaime. Kai kuriose seniūnijose veikia atskiros jaunimo, kultūros, kaimo bendruomenės.
Jų veikla skirta mokytis, dalyvauti projektuose. Gavus finansavimą, organizuojami renginiai, kelionės, žmonės buriami kartu tvarkytis, atrasti įvairių pomėgių. „Mūsų organizacijos – veiklios, visi – tikri idėjų generatoriai. Ne tik neseniai atsiradusios naujos, įkurtos jaunimo, bet ir pensininkų, pagyvenusių žmonių – visos aktyviai dirba“, – pastebi R. Sagatauskaitė.
Aiškinsis poreikius
Nevyriausybinių organizacijų atstovai buvo pakviesti į Turizmo ir verslo informacijos centre neseniai vykusį susitikimą. Pristatyta būsima Ukmergės rajono NVO vystymo sektorinė studija. Jai, pasak Strateginės plėtros ir investicijų skyriaus vedėjos Rimos Boškevičienės, svarbus 2014–2020 m. laikotarpis, sutampantis su naujo ES finansavimo etapu. Tarp numatytų planų, įgyvendinant studijos projektą, – NVO narių apklausos, mokymai, diskusijos.
Viso to tikslas, išsiaiškinus organizacijų poreikius, pritaikyti atitinkamas veiklas, paskatinti įsitraukti į aktyvesnį bendradarbiavimą, ieškoti neišnaudotų nišų.
R. Boškevičienė ragino organizacijas įsijungti ir rengiant ką tik įsteigtos asociacijos Ukmergės miesto vietos veiklos grupės strategiją, kad Ukmergė gautų kuo daugiau lėšų.
Milijonas – žmonėms įdarbinti
Miesto VVG veikla, pasak ją pristačiusios Agnės Kanapeckaitės, grindžiama NVO, asocijuotų verslo struktūrų, įmonių ir savivaldybės tarybos partnerystės principu. Jos nariai gali būti Ukmergėje registruoti ir veiklą vykdantys juridiniai asmenys, priimti asociacijos visuotinio narių susirinkimo sprendimu ir sumokėję stojamąjį mokestį.
Minėta strategija skirta pagerinti vietines įsidarbinimo galimybes ir didinti bendruomenių socialinę integraciją, išnaudojant vietos bendruomenių, verslo ir vietos valdžios ryšius. Taip pat siekiama skatinti verslumą, mažinti skurdą, socialinę atskirtį. „Investicijas skirtume ir infrastruktūros gerinimui, bet šiuo metu daugiausia galvojama apie žmogų. Turim pasistengt ir dirbt kartu, kad parengtume gerą strategiją“, – kvietė A. Kanapeckaitė.
Strategija bus renkama konkurso būdu. Tikslas – gauti jai 1 milijoną eurų. Tuo metu visai Lietuvai skirtas krepšelis – 14 milijonų. Toks su bendruomenių inicijuota vietos plėtra (BIVP) susijęs finansavimas 2014–2020 m. būtent miesto vietovėse. Apskritai BIVP įgyvendinti, apimant dar ir kaimo vietoves bei žuvininkystės regionus, Lietuvoje iš viso skiriama 140 mln. EUR.
Kaimo plėtrą tęs
Ukmergės rajono VVG veiklą susitikime apžvelgė jos valdybos pirmininkė Reda Liubomirskienė. Grupė per savo gyvavimo laikotarpį, įgyvendinant LEADER metodą, įvykdė per 60 vietos projektų, rajonui pritraukė daugiau nei 8 milijonus litų. Jie panaudoti kaimo bendruomenių plėtrai, jų namų įrengimui, viešosios aplinkos tvarkymui, tradicinių amatų gaivinimui, kaimo verslumui paremti, jaunimo iniciatyvų skatinimui.
Kaimo plėtros 2014–2020 m. prioritetai susiję su inovacijomis žemės ūkyje bei miškininkystėje. Užsibrėžta didinti visų tipų žemės ūkio veiklos konkurencingumą, ūkių perspektyvumą. Darbo vietas kuriančių ir kitų projektų orientuota į jaunimą.
Padalijo lėšas
Pasibaigus NVO projektų atrankos konkursui teiktų paraiškų rinkimui, rezultatus aptarė Angelė Jokubynienė, konkurso komisijos pirmininkė. Ji informavo, jog projektams įgyvendinti savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu skirtas 16 481 Eur finansavimas iš NVO projektų rėmimui numatytų lėšų. Investicijų poreikis gavus paraiškas, kurių – 55, buvo perpus didesnis – beveik 32 400 Eur. Iš viso finansuotos 48 paraiškos.
Projektai konkursui dėl paramos teikti pagal tam tikrus prioritetus: krašto etnokultūros puoselėjimas Etnografinių regionų metų kontekste; pilietiškumo stiprinimas įprasminant Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25-metį; kartų bendradarbiavimo stiprinimas; sveika gyvensena.
Paraiškas teikė kaimo bendruomenės, pagyvenusiųjų ir neįgaliųjų organizacijos, folkloro draugijos, moterų klubai, literatų, sportininkų, visuomenininkų sambūriai. Tarp finansuotųjų – šiemet rajone vyksiančios gegužinių, kraštiečių šventės, sporto renginiai ir stovyklos, su krašto istorija bei Ukmergės šiandiena susiję projektai.
Reikia tobulėti
Komisijos pirmininkė pabrėžė, jog rašant projektus daroma tam tikrų klaidų, ir ragino išmokti rašyti, laikantis atitinkamų taisyklių. „Dažniausiai įsivaizduojama, kad projektas – visos metų veiklos surašymas ir aprašymas, pinigų prašymas nežinia kam. O turi būti konkretus tikslas: jei kelionė – tai ji ir organizuojama. Kiti įsigudrina metai iš metų teikti tuos pačius. Yra tęstiniai projektai, bet keistis irgi reikia“, – sako A. Jokubynienė.
Ryšiai bus glaudesni
Susitikimo dalyvius pasveikino savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas laikinai einantis Giedrius Pocius. Pasidžiaugė neseniai susikūrusia Ukmergės rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų taryba.
„Tai – instancija, turinti atstovauti visoms nevyriausybinėms organizacijoms. Per deleguotus atstovus jos galės išsakyti savo poreikius ir norus, o rajono vadovai jaus tą pulsą, kuriuo gyvena organizacijos“, – sakė jis.
Tarybos tikslas – teikti pasiūlymus savivaldybės institucijoms dėl savivaldybės teritorijoje veikiančių NVO veiklos skatinimo. Tarp uždavinių – skatinti ir remti savivaldybės ir NVO bendradarbiavimą savivaldybės vystymo ir plėtros, aplinkos apsaugos ir ekologijos, jaunimo reikalų, mokymo ir švietimo, kultūros ir meno, sporto, socialinių paslaugų, gyventojų užimtumo srityse. Savo veiklą NVO taryba koordinuoja su savivaldybės administracijos padaliniais bei įstaigomis, valstybinėmis valdymo institucijomis, savivaldybės teritorijoje veikiančiomis asociacijomis, tarnybomis.
Vaidotė ŠANTARIENĖ
Susitikime su jubiliejumi pasveikinta Ukmergės krašto kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Angelė Jokubynienė.